Świadczy o tym, mapa Księstwa Mazowieckiego z ok. 1200 r. i osiedle Mileszki, z własnym kościołem parafialnym. Historia parafii wskazuje, że widoczna na w/w mapie świątynia, nie zachowała się do czasów obecnych.
Dotychczasowy kościół, był trzecim wystawionym w 1766 r. Świątynia drewniana, konstrukcji zrębowej na podmurówce. Prezbiterium orientowane było na południe. W 1832 r. świątynia została powiększona przez dobudowanie 4-metrowwej kruchty, nad której wznosiła się wieża, zakończona metalowym krzyżem. Przy prezbiterium od zachodu znajdowała się zakrystia, a przy nawie od wschodu murowana kruchta.
Obok kościoła, znajduje, uratowana przed pożarem, 9-metrowa drewniana dzwonnica, kryta gontem.
W latach 1997-2000 kościół poddano gruntownemu remontowi, począwszy od wylewania fundamentów, przez uzupełnienie ubytków w ścianach (bale) i ocieplenie wełną mineralną z foliami.
Jedna z najstarszych świątyń miasta Łodzi, była swoistego rodzaju skarbcem dóbr sakralnych. W skład wyposażenia kościoła wchodziły: 3 ołtarze późnorenesansowe z pocz. XVII w.
Ołtarz główny z bramkami, w którego centrum znajdowała się płaskorzeźba Koronacji NMP, słynąca cudami (istniała Księga cudów od 1665 r. – zaginęła w czasie II wojny światowej). Obok, znajdowały się rzeźby św. Wojciecha i św. Stanisława z pocz. XVII w. W zwieńczeniu umieszczone zostały 3 rzeźby gotyckie: MB z Dzieciątkiem, św. Dorota i św. Barbara z pocz. XV w. Na bramkach ołtarza głównego umieszczono rzeźby: Matki Bożej i św. Jana z grupą Ukrzyżowania z poł. XVI w.
W ołtarzach bocznych znajdowały się barokowe obrazy św. Anny i św. Walentego.
Na chórze, umieszczonym nad wejściem głównym, znajdowały się organy 8-głosowe, zakupione przez parafie, od ojców bernardynów w 1967 r.
Na ścianach świątyni, zawieszone były stacje Drogi Krzyżowej, a w prezbiterium po lewej stronie znajdowała się późnobarokowa ambonka, z końca XVII w.
Niestety, 31 sierpnia br. ten XVIII wieczny skarbiec sakralny, uległ doszczętnemu zniszczeniu. Drewnianą świątynię strawił ogień, pozostawiając zgliszcza i smutek w sercach łodzian, dla których świątynia w Mileszkach była, nie tylko miejscem modlitwy, ale także pamiątką dawnych dziejów.
Sierpniowy pożar kościoła św. Doroty, wpisał się w historię tej parafii. Oto kolejna trzecia świątynia spłonęła, ale podobnie jak poprzednie, zostanie odbudowana, aby chwała Boża, kult Eucharystyczny, był dalej tam sprawowany!