Rok ŚwiętyRok Święty
Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1106
Droga Światła z arcybiskupem Grzegorzem – Wielkanoc 2020 #4
Udostępnij

- Uczniowie z Maryją oczekują na Ducha Świętego, modląc się i wzywając Go. Chcę się w nich zobaczyć, bo to jest ten moment, który przeżywamy w Kościele i jako Kościół. Z Maryją modlimy się o Ducha Świętego. Modlę się Jezu za tych, którzy mają przyjąć Ducha Świętego w święceniach diakonatu i prezbiteratu. Modlę się za tych, którzy mają przyjąć Ducha Świętego w bierzmowaniu, tym bardziej im trudniejsze to się teraz stało! – mówił podczas dzisiejszej Drogi Światła arcybiskup Grzegorz.

W Okresie Wielkanocnym w każdy piątek wierni zachęceni przez Kościół do celebracji Drogi Światła. Jest to nabożeństwo podczas którego rozważa się – podobnie jak w czasie wielkopostnej Drogi Krzyżowej – 12 stacji w czasie których Zmartwychwstały Pan spotyka się z Marią Magdaleną, Piotrem i Janem, uczniami idącymi do Emaus oraz Maryją oczekującą wraz z gronem dwunastu Zesłania Ducha Świętego.

Już po raz czwarty – w piątek 8 maja – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś przewodniczył nabożeństwu Drogi Światła, które wraz ze swoimi współpracownikami celebrował w swojej domowej kaplicy. Rozważania każdej stacji zostały poprzedzone fragmentami Psalmu 91.

Droga Światła jest to nabożeństwo odprawiane w Kościele katolickim w okresie wielkanocnym. Nabożeństwo powstało we Włoszech w 1988 roku w rodzinie salezjańskiej. Inspiracją do jej powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła). W latach 90. nabożeństwo było stopniowo rozpowszechniane na całe Włochy. Droga Światła została umieszczona w oficjalnym modlitewniku na Wielki Jubileusz Roku 2000. W 2002 roku została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tamtego czasu w wielu parafiach na świecie wprowadzono jej odprawianie.


zobacz także:

 

 

Udostępnij