Jak przygotowuje się Oleje Święte do konsekracji w Wielki Czwartek?

Na kilka dni przed rozpoczęciem Triduum Paschalnego przygotowywane są Oleje Święte, które w sposób uroczysty zostaną konsekrowane przez podczas wielkoczwartkowej Mszy Świętej Krzyżma

Proces przygotowania Olejów Świętych polega na mieszaniu ich z balsamem jerozolimskim i wonnościami. Co roku dokonują tego ceremoniarze diecezjalni w Wyższym Seminarium Duchownym. O całym procesie przygotowania Oleju Katechumenów (służącego dorosłym przygotowującym się do Chrztu Świętego), Oleju Chorych (służącym do namaszczania chorych) oraz Oleju Krzyżma ( wykorzystywanym podczas Sakramentu Chrztu, Bierzmowania i Kapłaństwa,  także konsekracji świątyni i ołtarza) opowiada ks. Hubert Kempiński – ceremoniarz biskupi.