Rok ŚwiętyRok Święty
Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 5854
Abp Ryś: otwórz dłoń dla ubogich, a także swoje ramiona! - I Światowy Dzień Ubogich w Łodzi
Udostępnij

- Otwórz dłoń dla ubogich, a także swoje ramiona! Spotkaj się z nim, popatrz mu w oczy, podaj mu rękę, a jeśli trzeba przytul go! Otworzyć ramiona i dłoń dla ubogiego - to wymaga męstwa! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.

Niedziela 19 listopada 2017 roku przejdzie do historii jako I Światowy Dzień Ubogich. Dzień ten ustanowiony został – jako czytamy w orędziu Ojca Świętego Franciszka –  aby zwrócić uwagę wierzących, by przeciwstawili się kulturze odrzucenia i marnotrawstwa, a uczynili kulturę spotkania swoim stylem życia. Jednocześnie – pisze papież - chciałbym również poprosić wszystkich, niezależnie od przynależności religijnej, o otwarcie się na wspólnotę z biednymi i na każdą formę solidarności z nimi jako konkretny znak braterstwa.- podkreśla Franciszek.

Przeczytaj także: Orędzie Papieża Franciszka na I Światowy Dzień Ubogich

Odpowiadając na to papieskie wezwanie, w niedzielę poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, w łódzkiej katedrze o godz. 11:00 celebrowana była Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa łódzkiego, do udziału w której zaproszeni zostali podopieczni: łódzkiej Caritas, sióstr Misjonarek Miłości, Stacji Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów w Łodzi, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi oraz wszyscy potrzebujący pomocy oraz pomagający im.

W słowie pasterskim, opartym o liturgię Słowa, metropolita łódzki wskazał na to, że – w święto ubogich ewangelia nam uzmysławia jak bardzo wszyscy jesteśmy obdarowani przez Pana Boga. On każdego z nas obdarował, a Jego dary są wielkie! Nawet jeśli ktoś dostał jeden talent, a nie pięć, to jest to i tak tyle, że nie wiadomo, co z tym darem zrobić. Jak go wykorzystać! – podkreślił metropolita łódzki.

- Pan Jezus dziś mówi: Ja przychodzę do ciebie jako głodny. Ja przychodzę do ciebie jako spragniony. Ja przychodzę do ciebie jako nagi. Ja przychodzę do ciebie jako ten, który dał tobie, a ty nie wiesz co masz zrobić z darem, który od Niego otrzymałeś! My dzielimy się z innymi tym, co sami otrzymaliśmy od Boga, a dostaliśmy tyle, że przekracza to nasze możliwości! – zaznaczył arcybiskup.

Dzieląc się własnym doświadczeniem zauważył pewną, dość niezrozumiałą prawidłowość - Poprzez danie, podzielenie się tym, co sami posiadamy, pomnażamy to, cośmy dali innym. A nawiązując do Słowa Bożego powiedział: dając otrzymujemy!

- Miłosierni, to są ludzi odważni. To zupełnie inaczej niż mówi się w dzisiejszym świecie – że miłosierdzie, to jest postawa ludzi słabych. Pismo święte mówi, ze miłosierdzie to postawa ludzi mężnych i doważanych. – przypomniał kaznodzieja.

Kończąc homilię metropolita łódzki zaapelował: - nie módlcie się dzisiaj, aby Pan Bóg dał wam środki, by mieć z czym iść do ubogich, tylko się pomódlcie o odwagę i męstwo, aby Pan Bóg dał wam tyle męstwa, żeby wam otwarło w końcu dłonie i otwarło ramiona! – zakończył.

Dopełnieniem Uczty Eucharystycznej była agapa przygotowana przez: Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Stację Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów w Łodzi, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi, Siostry Misjonarki Miłości oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, w której przeszło 100 wolontariuszy wydawało ciepły posiłek dla uczestników liturgii i wszystkich przybyłych na plac przy katedrze.

-Wraz z naszymi partnerami przygotowaliśmy ok. 2500 porcji grochówki, pieczywo i herbatę. – mówi Tomasz Kopytowski, rzecznik prasowy łódzkiej Caritas. W wydawaniu posiłku pomagali nam nasi wolontariusze, a także klerycy, młodzież oraz Rycerze Kolumba. – dodaje.

I Światowy Dzień Ubogich w Łodzi, to nie tylko coś dla duszy – Eucharystia i dla ciała – ciepły posiłek, ale to także coś dla rozwoju kulturalnego. „Przywracajmy nadzieję ubogim” - to spektakl przygotowany przez młodych konsekrowanych i ich przyjaciół, który został zaprezentowany w teatrze D.O.M., przy ul. Piotrkowskiej 243.

- Na przykładzie historii wpływowej pani Prezes i mieszkańców „pewnej wyspy” chcieliśmy pokazać, że ubóstwo ma wiele wymiarów. Ubogim jest nie tylko ten, kto cierpi z powodu braku środków materialnych, wykluczenia społecznego podyktowanego różnymi losowymi zdarzeniami, ale to również każdy z nas. Niezależnie od wykształcenia, pełnionej funkcji czy wybranego powołania możemy doświadczyć problemu ubóstwa w różnym wymiarze. Na szczęście jest nadzieja na poprawę każdej patowej sytuacji. Nadzieja, która przychodzi wraz z pomocną dłonią bliźniego.- informują organizatorzy spektaklu.

Dzisiejszą niedzielą w Archidiecezji Łódzkiej kończy się tydzień ubogich. W tym czasie do 200 parafii diecezjalnych i zakonnych trafiło przeszło 20 tys. papierowych toreb tzw. Tytek Charytatywnych. Wierni, po zabraniu ich do swoich domów, wypełnili je produktami żywnościowymi i chemicznymi, a następnie przynieśli je do świątyń, aby potrzebujący pomocy mogli je otrzymać.

Przeczytaj także: Tytka Charytatywna 2017 

Jak informuje łódzka Caritas – Tytka Charytatywna – organizowana jest w Łodzi po raz pierwszy, ale cieszy się ona dużym zainteresowaniem, co świadczy o ogromnym zaangażowaniu ludzi w pomoc potrzebującym.

I Światowy Dzień Ubogich ustanowiony został przez papieża Franciszka i jest owocem Roku Miłosierdzia, który obchodzony był w całym Kościele Powszechnym w 2016 roku.

Udostępnij
Galeria zdjęć