Niedziela Palmowa 10.IV.2022

1. Komunikaty .

 

2. Dzisiaj, w Niedzielę Palmową rozpoczynamy w Kościele Katolickim WIELKI TYDZIEŃ, w czasie którego będziemy przeżywać najbardziej wzniosłe wydarzenia zbawcze: ustanowienie sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, następnie przeżywać będziemy Misterium Męki Pańskiej, aby na koniec zabrzmieć radosnym „alleluja” obwieszczającym Zmartwychwstanie Chrystusa. Dzisiaj przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszych modlitwach pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli. Módlmy się także o pokój dla Ukrainy.

 

3. W Niedzielę Palmową Kościół obchodzi pamiątkę mesjańskiego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy dla dokonania swego paschalnego misterium. W związku z tym na początku każdej Mszy św. następuje błogosławieństwo gałązek palm, a na Sumie i na Mszy św. z udziałem dzieci odbędzie się procesja z palmami. 4. Dzisiaj, w Niedzielę Palmową, o godz. 1745 ostatnie w tym roku Nabożeństwo Gorzkich Żali z nauką pasyjną.

 

5. W Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę – Msze św. będą sprawowane o stałych godzinach – rano i wieczorem. W te dni spowiedź będzie prowadzona od godz. 7oo do godz. 830 i po południu od godz. 1745 do godz. 19oo.

 

6. W Wielki Czwartek rozpoczyna się w Kościele Święte Triduum Paschalne, jako szczyt roku liturgicznego. Tego dnia (W. Czwartek) rano w naszych Kościołach nie ma Mszy św. – jest tylko w Archikatedrze, o godz. 10oo – sprawowana na pamiątkę ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Następuje wtedy poświęcenie olejów wykorzystywanych do udzielania sakramentów świętych w parafiach. Wieczorem natomiast we wszystkich kościołach sprawowana jest Msza św. Wieczerzy Pańskiej, jako pamiątka ustanowienia Eucharystii. W naszym Kościele Msza św. Wieczerzy Pańskiej sprawowana będzie o godz. 1830. Jest to Msza św. koncelebrowana, a więc odprawiają ją wszyscy kapłani pracujący w naszej Parafii. W W.Czwartek spowiedź będzie rano: w godz. 7oo – 830 i przed Mszą św. – od godz. 1730.. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tabernakulum w Kaplicy Przechowania czyli do ”Ciemnicy”. W Wielki Czwartek w naszym Kościele adoracja Najśw. Sakramentu będzie do g. 22oo . 14 kwietnia, w tym roku jest to W.Czwartek – przypada ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu.

 

7. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy w kościołach nie odprawia się Mszy św. W Wielki Piątek sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej, na którą składa się czytanie Pisma św., adoracja Krzyża i rozdawanie Komunii św. W naszym kościele Nabożeństwo Męki Pańskiej w Wielki Piątek rozpocznie się o godz. 1715. Cześć Krzyżowi oddamy w formie adoracji . Nabożeństwo Męki Pańskiej poprzedzone zostanie PARAFIALNĄ DROGĄ KRZYŻOWĄ – w intencji pokoju - która rozpocznie się o godz. 1630 . Obejdziemy wtedy z krzyżem, na zewnątrz, cały nasz kościół, szlakiem „Parafialnej Golgoty”. Wcześniej, bo o godz. 1500 (a jest to godzina upamiętniająca śmierć Jezusa) rozpocznie się nabożeństwo Godziny Miłosierdzia Bożego. W W. Piątek - spowiedź będzie od g. 7oo do g. 830 i w czasie Godziny Miłosierdzia, czyli od g. 15oo do g. 16oo. Zasadniczo nie będzie już spowiedzi w czasie wieczornego Nabożeństwa Męki Pańskiej, tak jak we wszystkich Nabożeństwach Triduum Paschalnego – gdyż i kapłani uczestniczą we wspólnej modlitwie. W Wielki Piątek wierzących obowiązuje bezwzględnie post – ilościowy i jakościowy, to znaczy wstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożywanie tylko trzech posiłków w ciągu dnia, w tym raz do syta. Oczywiście tego dnia nie wypada spożywać alkoholu. W Wielki Piątek adoracja Najśw. Sakramentu w Kaplicy Przechowania od godz. 700. Po Liturgii Wielkopiątkowej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego – w dolnym kościele i tutaj adoracja do godz. 2300. Wtedy także rozpocznie się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

 

8. W Wielką Sobotę o godz. 1900 rozpocznie się w naszym kościele Wigilia Paschalna na którą składa się poświęcenie ognia i wody, odnowienie obietnic chrztu św., rozbudowana Liturgia Słowa i Liturgia Eucharystyczna. Poświęcenie ognia nastąpi na placu przed kościołem. Wiernych prosimy o przyniesienie świec. W Wielką Sobotę spowiedź w g. 7oo – 8oo ! W W. Sobotę adoracja Grobu Pańskiego trwać będzie do godz. 24oo W Wielką Sobotę święcenie pokarmów na stół wielkanocny odbywać się będzie w kościele górnym od godz. 8oo do 1730. Prosimy o przynoszenie pokarmów w koszyczkach do kościoła, poświęcając także czas na adorację Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

 

9. W Wielkanoc - rezurekcja o godz. 600. Rezurekcja rozpocznie się tradycyjnie - procesją, która przejdzie trzykrotnie na zewnątrz kościoła. Procesja kończy się uroczystym błogosławieństwem i odśpiewaniem hymnu „Ciebie Boga Wysławiamy”. Pozostałe Msze św. – od godz. 830, jak w każdą niedzielę.

 

10. W najbliższy poniedziałek (Wielki Poniedziałek) Akcja Charytatywna organizuje spotkanie świąteczne dla podopiecznych. Rozpoczęcie o godz. 16oo w kościele .

 

11. W Wielki Wtorek . od godz. 9oo – sprzątanie kościoła przed świętami. Osoby chętne do pomocy – serdecznie zapraszamy !

 

12. Informujemy, że po Niedzieli Miłosierdzia, w poniedziałek, 25 kwietnia rozpocznie się w naszej parafii Kurs Przedmałżeński. Zapisy w kancelarii parafialnej.

 

13. Parafialne Koło Radia Maryja organizuje pomoc w odliczaniu podatku na rzecz Fundacji Nasza Przyszłość. Dyżury pełnione są w środy, w g. 11oo – 13oo, w czytelni. Natomiast spotkanie Parafialnego Koła Przyjaciół Radia Maryja będzie w W. Wtorek po Mszy św. wieczornej.

 

14. W Wielkim Tygodniu kancelaria czynna będzie jak zwykle, z tym, że w W. Piątek po południu, otwarta będzie od g. 1530 do 1630. W W. Sobotę kancelaria będzie nieczynna.

 

15. W Księgarni Parafialnej do nabycia prasa katolicka i karty świąteczne. Przypominamy także, że rozdawane w Popielec skarbonki z Jałmużną Wielkopostną można składać do specjalnego kosza w Kaplicy Miłosierdzia

 

16. Dzisiaj, przy wyjściu z kościoła odbywa się zbiórka ofiar do puszek na Fundusz Obrony Życia .

 

17. Przed nami najważniejsze i najświętsze tajemnice naszego zbawienia, które przeżywać będziemy w czasie Triduum Paschalnego. Do udziału w tych Nabożeństwach jeszcze raz gorąco zachęcamy. Starajmy się przeżywać je z wiarą i ufnością, trwając na osobistej modlitwie i adoracji najświętszych tajemnic naszej wiary.

 

Nasze witraże
Msze święte

 Niedziele i Święta

kościół górny:
8.30, 10.00 (suma), 11.30 (dla uczniów), 13.00, 18.30

kościół dolny:

7.00 (prymaria), 11.45 (dla małych dzieci)

 Dni powszednie

kościół górny:
07:00, 07:30, 08:00,
18:30 (z homilią)

czytaj więcej...

Liturgia Dnia