Komunikat na II Niedzielę Wielkiego Postu Ad Gentes

Misjonarze mocą Ducha

 

Umiłowani w Chrystusie Panu,

Bracia i Siostry!

W Kościele w Polsce obchodzimy w II niedzielę wielkopostną „Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami”. Modlitwą, cierpieniem w intencji misji oraz ofiarami wyrażamy braterską solidarność z 2004 naszymi misjonarkami i misjonarzami, którzy głoszą Ewangelię i dają świadectwo miłości Boga i bliźniego w 99 krajach misyjnych.

Tegoroczną II Niedzielę Wielkiego Postu przeżywamy w roku Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, ustanowionego przez Ojca Świętego Franciszka, by ożywić zapał misyjny w całym Kościele. Jej hasło: „Misjonarze mocą Ducha”, podkreśla prawdę, bliską św. Janowi Pawłowi II, że misje są sprawą wiary, a głoszenie Ewangelii dokonuje się dzięki inspiracji, światłu, mocy i łasce Bożego Ducha. Owocność misji „ad gentes” zależy od otwarcia się na Boże działanie tak misjonarzy, którzy nie szczędząc siebie, stają się posłusznymi narzędziami Ducha Świętego, jak i tych, którym głoszą słowo Boże. Duch Święty działa także w naszych sercach, ożywiając świadomość odpowiedzialności za misje i pobudzając nas do ofiarności i zaangażowania misyjnego.

Dziś mamy sposobność, by modlitwą i darem serca wesprzeć Kościół w krajach misyjnych. Dlatego ofiary zbierane do puszek są przeznaczone na finansowanie projektów misyjnych za pośrednictwem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W ciągu całego roku możemy pomagać misjonarzom i misjonarkom wysyłając SMS-a o treści Misje na numer 72 032 (koszt 2,46 zł z VAT). SMS-a można przesłać za pośrednictwem wszystkich operatorów telefonii komórkowej, którzy zrezygnowali z własnych dochodów związanych z tą akcją. Możemy również objąć patronatem misyjnym jednego z misjonarzy czy misjonarek. Więcej informacji na ten temat na stronie internetowej www.misje.pl.

Dzięki naszemu wsparciu duchowemu i ofiarności polscy misjonarze głoszą Ewangelię o zbawieniu na wszystkich kontynentach. Budują kościoły, kaplice i sale katechetyczne, w których rozbrzmiewa słowo Boże i modlitwa. Formują katechistów, prowadzą szkoły, bursy, świetlice dla dzieci. Prowadzą liczne ośrodki zdrowia i szpitale. Pomagają potrzebującym wsparcia duchowego i materialnego, karmią głodnych, leczą chorych, podtrzymują na duchu tych, którzy cierpią z powodu nędzy i wykluczenia społecznego. Ich wieloraka służba ubogim i cierpiącym jest możliwa dzięki naszej hojności.

W imieniu misjonarek i misjonarzy serdecznie dziękuję za pamięć, pomoc i zaangażowanie misyjne, tak duszpasterzom, jak i wiernym świeckim w Polsce. Dziękuję za uległość natchnieniom Ducha Świętego, świadectwo ewangelicznego braterstwa i troski, by Chrystus był głoszony na całej ziemi.

Niech Duch, który wzbudza w nas miłość do sióstr i braci na misjach, i który owocnie prowadzi dzieło ewangelizacji w świecie obficie udziela wszystkim świateł i łask. Niech czyni nas uczniami-misjonarzami, gorliwie realizującymi mandat misyjny Chrystusa.

Wszystkim, którzy wspierają misje z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.  

                                                                               + Jerzy Mazur SVD

Przewodniczący Komisji  Episkopatu Polski  ds. Misji 

Wielkopostne Kościoły stacyjne

 

IMG20210214141459

11-02-2021 Światowy Dzień Chorego

 

W czwartek, 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzimy Światowy Dzień Chorego, w tym roku obchodzony pod hasłem: „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście – relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi”. Msza święta w intencji chorych i cierpiących z naszej parafii zostanie odprawiona w czwartek (11 lutego), o godz. 10oo w kościele dolnym. Zatroszczmy się, aby mogli w niej uczestniczyć wszyscy, którzy pragną swoje choroby i cierpienia zjednoczyć z krzyżem Chrystusa i przyjąć sakrament Chorych. Jeszcze raz na czwartkową modlitwę wszystkich chorych , ich opiekunów i personel medyczny- gorąco zapraszamy !.

 

IMG20210206200247

Spotkania kolędowe

W tym roku, ze względu na przepisy sanitarne w czasie pandemii – wizytę duszpasterską czyli „Kolędę” przeżywaliśmy w formie wspólnej modlitwy w kościele parafialnym za mieszkańców.

 

ks2021

 

Tegoroczne kolędowanie zakończyliśmy wczoraj w naszym kościele. Dzisiaj  w czasie Nabożeństwa, o godz. 18oo będziemy dziękować, za wszystkie duchowe dary, których doświadczyliśmy w czasie ‘Kolędy”. Dziękujemy także za wszystkie materialne ofiary kolędowe składane na potrzeby Parafii.

 

 

 

Orszak Trzech Króli

 

Orszak Trzech Króli jako ważne wydarzenie ewangelizacyjne na trwale wpisał się w tradycję Łódzkiego Kościoła. W tym roku ze względu na pandemię nie ma możliwości zorganizowania Orszaku w dotychczasowej formie.  Będzie on miał charakter rodzinny, a dodatkowo, zgodnie z decyzją Ks.  Abpa Grzegorza Rysia, nabierze wymiaru charytatywnego. Tak, jak Trzej Królowie przynieśli Jezusowi w darze złoto, kadzidło i mirrę, tak uczestnicy Łódzkiego Orszaku będą mogli przynieść Nowonarodzonemu swój dar. Dnia 6 stycznia Trzej Królowie przekażą te dary najbardziej potrzebującym dzieciom naszego miasta z Domu Samotnej Matki oraz z Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci przy ul. Łupkowej.

Od dziś także w naszej parafii – w specjalnym koszu przy żłóbku – dostępne są specjalne torby na „Dar dla Narodzonego”, które można zabrać do domu i wypełnić produktami dla niemowląt i małych dzieci : mogą to być mleko modyfikowane, kaszki, pożywki, kosmetyki dziecięce, butelki, smoczki lub pieluszki. Swój dar będzie można złożyć do niedzieli, 3 stycznia, z powrotem, do kosza przy szopce parafialnej.

 

plakat 2021 Orszak-1092x1536

 

Życzenia Świąteczne

 

Wcielenie Syna Bożego jest wydarzeniem, które dokonało się w historii, ale ją przekracza… Doświadczmy tego w historii Kościoła Łódzkiego, który obchodzi Jubileusz 100-lecia swego istnienia i w swojej wiekowej historii ciągle przeżywa Boże Narodzenie – bowiem i dla nas Bóg stał się człowiekiem, przychodzi, by być pośród nas, by kochać i być kochanym… Niech rodzący się Zbawiciel rozproszy mroki zwątpienia i smutku – niech wprowadzi w otaczający nas świat pandemii i kryzysu miłości - nowe światło i da mocną nadzieję… Niech Nowonarodzony umacnia, byśmy mogli budować wzajemne zaufanie i szacunek w naszym domu, który ma na imię Polska… Niech Boże Narodzenie – święto rodzącego się życia, napełni nasze życie radością, wdzięcznością, szacunkiem i niezachwianą nadzieją../. Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego … i dużo zdrowia, zwłaszcza w tym trudnym czasie pandemii.     SZCZĘŚĆ BOŻE !!!

 

IMG20201223160906

 

 

Jubileuszowe Rekolekcje Adwentowe

REKOLEKCJE ADWENTOWE W KOŚCIELE STACYJNYM NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO ŁÓDŹ-RETKINIA NA JUBILEUSZ 100-LECIA ARCHIDIECEZJI ŁÓDZKIEJ

 

+++++++++++++++++++++++++

 

PIĄTEK, 18.XII.2020

 

645 – Godzinki o Niep. Poczęciu N.M.P. – SPOWIEDŹ

Msza św. roratnia z nauką Dalszy ciąg Godzinek – SPOWIEDŹ

830 – Modlitwa różańcowa – SPOWIEDŹ

900 – Msza św. z nauką dla wszystkich

Godzina Miłosierdzia 1500 – Koronka do Miłosierdzia Bożego – SPOWIEDŹ

1530 – Msza św. z nauką

1700 – Modlitwa czuwania – SPOWIEDŹ

1715 – Msza św. z nauką dla uczniów i ich rodziców

1800 – Modlitwa różańcowa – SPOWIEDŹ

1830 – Msza św. z nauką dla wszystkich

 

+++++++++++++++++++++++++

 

SOBOTA, 19.XII.2020

 

645 – Godzinki o Niep. Poczęciu N.M.P. – SPOWIEDŹ

Msza św. roratnia z nauką Dalszy ciąg Godzinek – SPOWIEDŹ

830 – Modlitwa różańcowa – SPOWIEDŹ

900 – Msza św. z nauką dla wszystkich

Godzina Miłosierdzia 1500 – Koronka do Miłosierdzia Bożego – SPOWIEDŹ

1530 – Msza św. z nauką

1700 – Modlitwa czuwania – SPOWIEDŹ

1715 – Msza św. z nauką dla uczniów i ich rodziców

1800 – Modlitwa różańcowa – SPOWIEDŹ

1830 – Msza św. z nauką dla wszystkich

 

+++++++++++++++++++++++++

 

NIEDZIELA 20.XII.2020

 

7oo – Msza św. z nauką dla wszystkich

830 – Msza św. z nauką dla wszystkich

10oo – SUMA z nauką dla wszystkich: Otwarcie drzwi św. i odczytanie dekretu Stolicy Apostolskiej o Odpustach Roku Jubileuszowego

1130 – Msza św. z nauką dla dzieci

1145 – Msza św. dla rodziców z małymi dziećmi (kościół dolny)

13oo – Msza św. z nauką dla wszystkich

16oo – Msza św. dla rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii św.

18oo – NABOŻEŃSTWO

1830 – Msza św. z nauką. Zakończenie rekolekcji

 

List Arcybiskupa Grzegorza Rysia, Metropolity Łódzkiego „Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa” na rozpoczęcie obchodów 100. rocznicy powstania Archidiecezji Łódzkiej

Czytaj więcej: List Arcybiskupa Grzegorza Rysia, Metropolity Łódzkiego „Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa” na...

Opłatek na stół wigilijny

 

oplatek 2020

 

 W tym roku z powodu panującej pandemii i zaostrzonych przepisów sanitarnych – opłatki nie będą roznoszone po domach parafian.

 

Poświęcone opłatki wraz ze świecami „Caritas” można nabywać w kościele – po Mszy św.:

w prawej kruchcie, 

w Księgarni Parafialnej,

w tygodniu w kancelarii parafialnej.

 

Będzie to w tym roku jedyna forma rozprowadzania opłatków – oczywiście z zachowaniem odpowiedniego bezpieczeństwa sanitarnego.

 

Dochód ze sprzedaży świec „Caritas” przeznaczony jest na działalność charytatywną wśród dzieci, zaś ofiary składane z racji przyjęcia opłatka przeznaczone są na potrzeby Parafii – na pokrycie kosztów związanych z prowadzonymi pracami remontowymi. Za te ofiary z góry składamy „Bóg zapłać”.

 

XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

 

Dzisiaj, w drugą niedzielę listopada, obchodzimy po raz dwunasty Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W dalszym ciągu bowiem chrześcijanie giną za wiarę w Jezusa Chrystusa i potrzebują naszej modlitwy i ofiary, jako wyrazu solidarności z nimi w niesieniu krzyża prześladowań. W tym roku Dzień Solidarności jest szczególnie poświęcony sytuacji wyznawców Chrystusa w Republice Środkowej Afryki, gdzie od lat trwają konflikty zbrojne, prześladowania i cierpienia spowodowane głodem . Ponadto kobiety i dzieci stają się ofiarami handlu ludźmi i niewolniczej pracy.  W ogóle trzeba zdawać sobie sprawę, że w naszych czasach ponad 105 000 chrześcijan ginie rocznie za wiarę w Chrystusa, 200 milionów chrześcijan jest brutalnie prześladowanych, a kolejnych 350 milionów jest poddawanych różnym formom dyskryminacji, zaś w ponad 115 krajach łamie się prawo dowolności religijnej. Solidaryzując się z prześladowanymi wyznawcami Chrystusa zachęcamy do modlitwy i wsparcia materialnego.

 

ulotka-XII-DSzKP-RŚA-2020-2-738x1024

 

 

Zakończenie modlitwy Różaniec do granic nieba

 

Dzisiaj , o godz. 15oo- zakończyliśmy Wielką modlitwę „ Różaniec do granic nieba” Od 1 listopada codziennie modliliśmy się o zwycięstwo kultury życia w Polsce, w intencji pokutnej za wszystkie grzechy aborcji dokonane w historii Polski, a także w intencji nawrócenia ludzkich serc, o królowanie wiary , nadziei i miłości wśród rodaków. Dzisiaj, na zakończenie została odmówiona pierwsza w historii Polski ( a może i świata) modlitwa skierowana do dzieci nienarodzonych, która oficjalnie otrzymała aprobatę Papieża i Kościoła. Dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę.

 

rdg2

 

 

rdg4

Różaniec do granic nieba

 

rdg

 

Rozpoczynamy wielką modlitwę Różaniec do granic nieba.

Spotykać się będziemy codziennie od 1 do 8 listopada.

więcej informacji na stronie https://www.rozaniecdogranic.pl/

 

 

Apel KEP

 

APEL
RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W SPRAWIE OCHRONY ŻYCIA I POKOJU SPOŁECZNEGO

 

  1. Dzisiaj, kiedy przez nasz kraj przetacza się fala ulicznych protestów, Papież Franciszek w czasie audiencji ogólnej skierował ważne i znaczące słowa do Polaków. Przypomniał w nich św. Jana Pawła II, który „zawsze wzywał do szczególnej miłości wobec słabych i bezbronnych, i do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Słowa te wpisują się w nieustanne wołanie Kościoła o ochronę, także prawną, życia każdego człowieka, również nienarodzonego, zgodnie z przykazaniem „Nie zabijaj”.
  2. Papież Franciszek prosił dzisiaj Boga, „aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych, i dał siłę tym, którzy je przyjmują i troszczą się o nie, także wtedy, gdy wymaga to heroicznej miłości”. Przykazanie miłości nakłada na nas ważny obowiązek troski, pomocy i ochrony, której potrzebują matki i rodziny przyjmujące i wychowujące chore dzieci. Dziękujemy wszystkim wspólnotom i instytucjom, które od lat to robią i zwracamy się z apelem do parafii, ruchów katolickich i innych organizacji kościelnych, o podejmowanie konkretnych inicjatyw wychodzących naprzeciw tym, którzy takiej pomocy, tak indywidualnej, jak i instytucjonalnej, potrzebują i będą potrzebować. Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy.
  3. Z wielkim bólem obserwujemy eskalację napięcia społecznego i agresji. Niepokojem napawają również wulgarny język, którym posługuje się część protestujących, niszczenie mienia społecznego, przypadki dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianie sprawowania w nich liturgii. Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka. Polityków i wszystkich uczestników debaty społecznej prosimy, w tym dramatycznym czasie, o dogłębne analizowanie przyczyn zaistniałej sytuacji i szukanie dróg wyjścia w duchu prawdy i dobra wspólnego, bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła.

Dziękujemy duszpasterzom i wszystkim wiernym świeckim, którzy odważnie stają w obronie swoich kościołów. Nikt nie potrafi lepiej obronić Kościoła i obiektów sakralnych niż wspólnota wierzących. Dziękujemy także służbom porządkowym. Kościół chce pozostać otwarty dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich przynależności w życiu społecznym i politycznym.

  1. Przeżywamy jednocześnie bardzo trudny czas obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. To ogromne wyzwanie dla nas wszystkich. W imię troski o bezpieczeństwo i zdrowie niezmiennie apelujemy o solidarność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Wyrażamy wdzięczność wszystkim służbom medycznym za ich pracę i heroiczne poświęcenie.
  2. Prosimy również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny, w intencji ochrony życia, zakończenia trwającego kryzysu, a także o ustanie rozwijającej się pandemii. Przekazujemy tekst modlitwy przygotowanej na ten czas.

Wszystkim rodakom z serca błogosławimy

Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

28 października 2020 r.

 

 

MODLITWA O POKÓJ

(na motywach Listu do Efezjan]

Panie Jezu Chryste,

Ty, który jesteś naszym pokojem,

Ty, który zburzyłeś rozdzielający ludzi mur – wrogość,

Ty, który ludzi dalekich czynisz bliskimi,

Ty, który w sobie zadałeś śmierć wrogości!

Prosimy, zadaj śmierć także jakiejkolwiek wrogości w nas!

Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska;

Nawróć nasze wzajemne myślenie o sobie, i daj nam słowa i czyny na miarę tego nawrócenia.

Włóż nam w usta – a jeszcze wcześniej w nasze myśli – słowa, które budują, nie rujnują; leczą, nie zadają ran; pocieszają, nie odbierają nadziei; niosą pokój, nie wywołują agresji.

Wskaż nam czyny konkretnej miłości i miłosierdzia, wokół których odbudujemy naszą wspólnotę. Zwłaszcza w tak trudnej, obecnej chwili pandemii poprowadź nas do osób chorych i starszych, tych, którzy przebywają na kwarantannie i tych, którzy opłakują swoich zmarłych. Pomnóż w nas ofiarność i współczucie.

Uczyń każdego z nas „nowym człowiekiem”, a nastanie pokój!

Modlimy się za wszystkich!

O mądrość i pragnienie dobra wspólnego dla każdego, kto w obecnym sporze zabiera głos;

Za polityków wszystkich opcji w parlamencie i poza nim.

Za tych, którzy modlą się w kościołach, i za tych, którzy demonstrują.

Za wierzących w Boga, i za tych, którzy wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna wywodzą z „innych źródeł”;

Również za tych, którzy w tej chwili wcale ich nie szukają.

Ty – rozpoznany czy nierozpoznany – znajdź drogę do każdego z nas, wskaż nam właściwe drogi ku sobie nawzajem. I skutecznie nas po nich poprowadź.

Amen.

Nowe pieśni

 

Pieśni napisane przez naszą parafiankę Agnieszkę Zamojską.

 

 

PAPIEŻ BOŻEGO MIŁOSIERDZIA                

                                                                 

Ojcze Święty, Janie Pawle II, nasz Rodaku, wierny Sługo Boga,

Tajemnica Bożego Miłosierdzia, oto źródło Twej Piotrowej drogi.

Byłeś w szkole Bożego Miłosierdzia, zanurzony w życiodajne zdroje,

aby stać się jego Apostołem w swoich czynach, modlitwie oraz słowie.

 

O Pasterzu, pełen miłosierdzia, Ty troszczyłeś się o swoje owce,

w pochyleniu nad chorym i ubogim, w walce o każde kruche życie ludzkie.

Ukazałeś pełnię miłosierdzia w przebaczeniu swym największym wrogom,

prostowałeś drogi zagubionym i w dobroci swej wiodłeś ich ku Bogu.

 

Ty na nowo przywróciłeś światu wielką prawdę o Miłosierdziu Bożym.

Pokładałeś swą całą ufność w Panu, by wskazywać do zbawienia drogę.

Oto Święto Bożego Miłosierdzia, które ustanowiłeś z woli Pana,

byśmy z wiarą otwierali serca na promienie Bożego zmiłowania.

 

Niosłeś światu Orędzie Miłosierdzia, by rozniecać ową Iskrę Bożą,

która ma przygotować ludzkość całą na spotkanie ze Zbawcą dusz w pokorze.      

Ojcze Święty, umiłowany w sercach, wywyższony do wiecznej chwały nieba,

przed obliczem Boga Najwyższego, uproś łask zdroje, jakich nam potrzeba.

 

 

MIŁOSIERNE SERCE JEZUSA

 

Święta Faustyno, wzorze wszelkich cnót, Tyś dla nas przykładem świętości.

W Panu złożyłaś całą ufność swą, by trwać w oblubieńczej miłości.

       Miłosierne Serce Jezusa schronieniem Ci było, Faustyno.

       Źródłem łask niech stanie się dla nas, prosimy za Twoją przyczyną.

To w białej Hostii Żywy Chrystus Pan Pokarmem był dla duszy Twojej.

On Cię napełniał Miłosierdziem swym w modlitwie, uczynku i słowie.

       Miłosierne Serce Jezusa schronieniem Ci było, Faustyno.

       Źródłem łask niech stanie się dla nas, prosimy za Twoją przyczyną.

Miłość promienną niosłaś bliźnim swym, z pokorą przyjmując cierpienia.

W sercu pragnęłaś wolą Pana żyć, by wejść w Bożą bramę zbawienia.

       Miłosierne Serce Jezusa schronieniem Ci było, Faustyno.

       Źródłem łask niech stanie się dla nas, prosimy za Twoją przyczyną.

Tyś Powiernicą Pana stała się, by kult Miłosierdzia się wznosił.

Ucz nas w wierności Chrystusowi żyć, pokornie dziś Kościół Cię prosi.

       Miłosierne Serce Jezusa schronieniem Ci było, Faustyno.

       Źródłem łask niech stanie się dla nas, prosimy za Twoją przyczyną.

 

 

 

Podkategorie

Nasze witraże
Msze święte

 Niedziele i Święta

kościół górny:
8.30, 10.00 (suma), 11.30 (dla uczniów), 13.00, 18.30

kościół dolny:

7.00 (prymaria), 11.45 (dla małych dzieci)

 Dni powszednie

kościół górny:
07:00, 07:30, 08:00,
18:30 (z homilią)

czytaj więcej...

Liturgia Dnia