I Niedziela Wielkiego Postu 6.III,2022

1. Komunikaty

 

2. Rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu. Należy go wykorzystać do pogłębienia życia duchowego poprzez żarliwą modlitwę, korzystanie z sakramentów świętych, gorliwe uczestnictwo we Mszy św. Zachęcamy też do podejmowania uczynków pokutnych i chrześcijańskich wyrzeczeń, bowiem Wielki Post to czas duchowego wysiłku i zmagania z grzechem, by dojść do przemiany serc. Uczyńmy wszystko, co możliwe, by ten czas 40 dni Wielkiego Postu, doprowadził nas do pogłębienia duchowej relacji z Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, aby nas odnaleźć. * Nie zapominajmy, że Wielki Post jest czasem powagi, pokuty i modlitwy. Niech go nie zakłócają huczne spotkania czy celowo organizowane w tym czasie imprezy rozrywkowe, szczególnie dla dzieci i młodzieży. * Gorąco i serdecznie zachęcamy także do udziału w tradycyjnych i głęboko religijnych nabożeństwach wielkopostnych: Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym odprawiane będą w każdą niedzielę Wielkiego Postu, a więc i dzisiaj o godz. 1745. Gorzkie Żale to przepiękne, pasyjne nabożeństwo, gdzie przez wspólny śpiew rozważamy mękę Pana Jezusa podjętą dla naszego zbawienia. Za udział w Gorzkich Żalach wierni uzyskują odpust zupełny. Apelujemy i prosimy, aby z miłości do Zbawiciela, wierni zechcieli jeszcze raz, po południu przyjść do kościoła, aby w Gorzkich Żalach uczestniczyć.

Przypominamy: Gorzkie Żale dzisiaj o godz. 1745 !!! (Zachęcamy także dzieci i młodzież do modlitwy na Gorzkich Żalach). *

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane jest w każdy piątek Wielkiego Postu:

-- o godz. 830 – dla wszystkich wiernych

-- o godz. 1715 – dla dzieci

-- o godz. 18oo – dla wszystkich wiernych

-- o godz. 1930 – dla młodzieży *

W okresie Wielkiego Postu na środku kościoła ustawiony jest Krzyż pasyjny, któremu oddajemy cześć przez indywidualną adorację. Ze względu na ograniczenia sanitarne związane z koronawirusem, cześć Krzyżowi oddajemy na odległość – nie całując, i nie dotykając Krzyża. Można przy Krzyżu przyklęknąć i oddać cześć poprzez skłon. *

Jak co roku, w okresie Wielkiego Postu „Caritas” Archidiecezji Łódzkiej rozprowadza specjalne Skarbonki Miłosierdzia na zbieranie jałmużny wielkopostnej w rodzinach. Te tekturowe skarbonki, z hasłem „Czas Miłosierdzia” - są do pobrania przy wyjściu z kościoła. Elementem wyróżniającym tę zbiórkę jest idea, że zebrane pieniądze – nie tylko przez dzieci, ale także i starszych – mają być związane z jakimś wielkopostnym wyrzeczeniem. Owoce jałmużny przeznaczone są na pomoc osobom starszym, biednym i chorym

 

3. Dzisiaj, w pierwszą niedzielę miesiąca, o godz. 1030 – w kościele dolnym - Msza św. spotkanie duszpasterskie dla kandydatów do bierzmowania.

 

4. Ofiary składane dzisiaj na tacę przeznaczone są na budowę kościołów archidiecezji łódzkiej.

 

5. Parafialne Koło Przyjaciół Radia Maryja organizuje pomoc w wypełnianiu zeznań podatkowych na rzecz Fundacji Nasza Przyszłość. Dyżury i pomoc w wypełnianiu formularzy są w środy w godz. 11oo – 13oo w czytelni parafialnej. Informujemy także, że: *we wtorek, o godz. 1830 – Msza św. i spotkanie Koła Przyjaciół Radia Maryja. *w czwartek, o godz. 1830 – Msza św. i spotkanie Wieczernika Modlitwy za Kapłanów.

 

6. W miniony piątek nasza parafialna świątynia była Kościołem Stacyjnym dla całego miasta. Wszystkim, którzy podjęli trud pielgrzymowania i wspólnej modlitwy serdecznie dziękujemy. Jednocześnie zachęcamy do dalszego pielgrzymowania do kolejnych Kościołów Stacyjnych.

 

7. Jako wspólnota parafialna włączamy się w pomoc dla ogarniętego wojną Narodu Ukraińskiego. W minioną niedzielę i w środę Popielcową były zbierane ofiary pieniężne na ten cel. Zbiórka ta spotkała się z wielką hojnością parafian, za co serdecznie dziękujemy. Ofiary te za pośrednictwem Caritas zostały już przekazane potrzebującym. Obecnie podejmujemy akcję pomocową na trzech poziomach: I. zbiórka darów materialnych – prowadzona od jutra – dary będą zbierane w kancelarii parafialnej – w godzinach jej otwarcia. Wśród tych darów mogą być artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, artykuły higieniczne i kosmetyczne, środki chemiczne, leki przeciwbólowe i opatrunkowe, oraz nowe, w opakowaniach sklepowych: koce, ubrania, bielizna, obuwie ( używane ubrania, bielizna i obuwie nie mogą być przyjmowane). II. w kancelarii można też wpłacać ofiary pieniężne, na pomoc dla uchodźców z Ukrainy III. w kancelarii tworzona będzie lista osób i rodzin, które pragną przyjąć do swojego domu lub mieszkania uchodźców z Ukrainy. W tym przypadku, trzeba osobiście , w kancelarii złożyć swoje dane kontaktowe, określając czas i ilość przyjętych osób. W podobny sposób będziemy tworzyć listę, barów, stołówek, sklepów i firm cateringowych, które byłyby gotowe pomagać nieodpłatnie w wyżywieniu uchodźców. Tutaj także właściciele tych firm proszeni są o osobisty kontakt z kancelarią parafialną. Szczegółowe formy pomocy dla Ukrainy podane są na plakatach. Tam także szczegółowy wykaż artykułów i darów materialnych.

 

8. Zachęcamy do lektury prasy religijnej i innych wydawnictw kościelnych, które można nabywać w Księgarni Parafialnej

 

Nasze witraże
Msze święte

 Niedziele i Święta

kościół górny:
8.30, 10.00 (suma), 11.30 (dla uczniów), 13.00, 18.30

kościół dolny:

7.00 (prymaria), 11.45 (dla małych dzieci)

 Dni powszednie

kościół górny:
07:00, 07:30, 08:00,
18:30 (z homilią)

czytaj więcej...

Liturgia Dnia