VIII Niedziela Zwykła 27.II.2022

1. Komunikaty

 

2. W dzisiejszą ostatnią niedzielą karnawału, przeżywamy trudny , smutny a nawet tragiczny czas wojny za naszą wschodnią granicą – na Ukrainie. Obecna sytuacja jest dla wszystkich wyzwaniem i mobilizacją do modlitwy o przywrócenie pokoju w ogarniętej wojną Ukrainie. Postarajmy się też wspierać Ukrainę w jej materialnych potrzebach i pomagać tym, którzy przed wojną będą uciekać z Ukrainy, i może trafią także w nasze strony. Stąd dzisiaj, w naszym kościele , o godz. 18oo – przed Najświętszym Sakramentem podejmiemy modlitwę o pokój dla Ukrainy i całej Europy. Natomiast po każdej Mszy św. do puszek zbierane będą ofiary na pomoc dotkniętym dramatem wojny na Ukrainie. Ponadto, zgodnie z prośbą Papieża Franciszka najbliższa środa, to jest Popielec będzie obchodzona jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju i solidarności z Ukrainą. Ofiary składane na tacę w środę Popielcową przeznaczone będą na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy

 

3. W najbliższą środę, 2 marca – w Popielec – rozpoczyna się w Kościele Katolickim Wielki Post – czterdziestodniowe przygotowanie do wielkich uroczystości wielkanocnych. W Środę Popielcową Msze św. w naszym kościele będą sprawowane o godz. 7oo, 8oo, 9oo, o godz. 1715 – dla uczniów i wieczorem o godz. 1830. ( Nowenna - godz. 18oo ). W Popielec w czasie każdej Mszy św. obecni w kościele uczestniczą w obrzędzie posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii”. Nie praktykuje się sypania popiołu do książeczek czy kopert, gdyż obrzęd posypania głów popiołem związany jest z liturgią Eucharystyczną i uczestniczą w niej tylko Ci, którzy są obecni na Mszy św. Przyjęcie popiołu jest wyrazem pokuty i osobistym aktem jednoczenia się z Chrystusem cierpiącym za nasze grzechy. W Środę Popielcową wszystkich wiernych obowiązuje post ścisły: ilościowy i jakościowy. Oznacza to, że należy powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych, a posiłki spożywamy trzy razy dziennie, w tym raz do syta. Absolutnie nie można spożywać alkoholu. Przypominamy także, że Wielki Post jest tzw. Czasem zakazanym dla wesel, zabaw tanecznych, dyskotek. W Środę Popielcową kancelaria parafialna będzie nieczynna.

 

4. W pierwszy piątek Wielkiego Postu – 4 marca – a jest to także pierwszy piątek miesiąca - nasza parafialna świątynia tradycyjnie już będzie Kościołem Stacyjnym dla wielkopostnego pielgrzymowania wiernych – zgodnie z dekretem Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego: …Święta Matka Kościół w okresie Wielkiego Postu wprowadza swoje dzieci pragnące odnowienia i pogłębienia wiary, na drogę postu, modlitwy i jałmużny… …Niech wierni, zgromadzeni w oznaczone dni w Kościołach Stacyjnych, podejmą wielkopostne praktyki, otworzą serca na Słowo Boże, przyjmą Chleb Eucharystyczny, a przez wspólną modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego, skorzystają z łaski odpustu zupełnego. W związku z powyższym, w najbliższy piątek przez cały dzień nasz kościół parafialny, jako Stacyjny będzie otwarty, aby przez udział w nabożeństwach i wielkopostne pielgrzymowanie, każdy mógł zyskać odpust zupełny. Będzie też całodzienne wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu ( z wyjątkiem sprawowania Liturgii). W piątek, do naszego Kościoła Stacyjnego przybędzie Ks. Biskup Marek Marczak, który będzie sprawował główną Mszę Św. o godz.18oo. Pierwszy piątek Wielkiego Postu, a więc 4 marca – obchodzony jest także, jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Tak więc w najbliższy piątek, w naszym Kościele Stacyjnym podejmiemy modlitwę zranionego Kościoła – szczególnie na Mszy św. o godz. 8oo i w czasie Drogi Krzyżowej o godz. 830, a także z udziałem ks. Biskupa Marka, na Drodze Krzyżowej, która będzie odprawiona dla wszystkich po Mszy św. o godz. 18oo. W najbliższy piątek w naszym Kościele Stacyjnym Liturgia wielkopostna będzie sprawowana według następującego porządku: - Msze św. o godz. 7oo, 730 i o g. 8oo z modlitwą zranionego Kościoła za grzech wykorzystania seksualnego - Droga Krzyżowa o godz. 830 i modlitwa zranionego Kościoła - Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15oo i Msza św. o Bożym Miłosierdziu o godz. 1530 - Droga Krzyżowa dla uczniów o godz. 1715 . - Główna Msza św. z udziałem Ks. Biskupa, o godz. 18oo - Droga Krzyżowa z modlitwą zranionego kościoła za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich z udziałem ks. Biskupa. Wszystkich wiernych do udziału we wspólnej modlitwie i wielkopostnym pielgrzymowaniu do naszego Kościoła Stacyjnego gorąco zachęcamy.

 

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. + w czwartek wieczorem modlitwy o nowe powołania i przed Najświętszym Sakramentem – Nabożeństwo Godziny Świętej. + w piątek – spowiedź w czasie każdej Mszy św. w Liturgii wielkopostnego pielgrzymowania do naszego Kościoła Stacyjnego i całodzienna adoracja. + w sobotę rano Msza św. wotywna o Niepokalanym Sercu NMP., a o godz. 1730 - Różaniec Fatimski z procesja. Przez cały dzień także adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

6. W tym tygodniu spotkania duszpasterskie: + w Środę Popielcową ( I środa m-ca) spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich po Mszy św. wieczornej + w czwartek spotkanie Ogniska Życia Duchowego, o godz. 17oo. W Niedziele 06.03.2022  Msza Św. o godz. 10:30 i spotkanie dla kandydatów do sakramentu bierzmowania.

 

7. W naszej Parafii rozpoczął posługę duszpasterską , jako wikariusz – Ks. Paweł Maciąg. Naszego nowego wikariusza – ks. Pawła otoczmy życzliwością i modlitwą, by dobrze i gorliwie duszpasterzował w naszej parafialnej wspólnocie.

 

8. W Księgarni parafialnej możliwość nabycia prasy katolickiej i innych religijnych wydawnictw.

 

Nasze witraże
Msze święte

 Niedziele i Święta

kościół górny:
8.30, 10.00 (suma), 11.30 (dla uczniów), 13.00, 18.30

kościół dolny:

7.00 (prymaria), 11.45 (dla małych dzieci)

 Dni powszednie

kościół górny:
07:00, 07:30, 08:00,
18:30 (z homilią)

czytaj więcej...

Liturgia Dnia