Niedziela Palmowa 25.III.2018

1. Komunikaty

 

2. Dzisiaj, w Niedzielę Palmową rozpoczynamy w Kościele Katolickim WIELKI TYDZIEŃ, w czasie którego będziemy przeżywać najbardziej wzniosłe wydarzenia zbawcze: ustanowienie sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, następnie przeżywać będziemy Misterium Męki Pańskiej, aby na koniec zabrzmieć radosnym „alleluja” obwieszczającym Zmartwychwstanie Chrystusa.

W Wielkim Tygodniu spowiedź rano odbywać się będzie

od g. 7:00 do g. 8:30, a wieczorem, do W. Środy - od g. 18:oo do 19:oo.

 

3. W Niedzielę Palmową Kościół obchodzi pamiątkę mesjańskiego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy dla dokonania swego paschalnego misterium. W związku z tym na początku każdej Mszy św. następuje poświęcenie gałązek palm, a na Sumie i na Mszy św. z udziałem dzieci, odbędzie się procesja z palmami.

Dzisiaj także ma miejsce Światowy Dzień Młodzieży w którym młodzi wyznawcy Chrystusa gromadzą się wokół swojego Biskupa na wspólnej modlitwie. Młodzież naszej Archidiecezji spotyka się o godz.13:30, w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus ( OO. Jezuici, ul. Sienkiewicza 60) , skąd wyruszy „Marsz dla Jezusa” do Bazyliki Archikatedralnej, gdzie o godz.15:15 rozpocznie się Msza Św. . (Szczegółowy program tych uroczystości znajduje się na plakatach przed kościołem). Wszystkich wiernych, a szczególnie młodzież, która przygotowuje się do bierzmowania, do udziału w tych uroczystościach gorąco zachęcamy .

 

4. Dzisiaj, w Niedzielę Palmową, o godz. 17:45 ostatnie w tym roku Nabożeństwo Gorzkich Żali z nauką pasyjną.

 

5. W Wielki Czwartek rozpoczyna się w Kościele Święte Triduum Paschalne, jako szczyt roku liturgicznego. Tego dnia (W. Czwartek) rano w naszych Kościołach nie ma Mszy św.– jest tylko w Katedrze z udziałem biskupów i kapłanów z całej Archidiecezji. Ta Msza św. – o godz. 10:00 – sprawowana jest na pamiątkę ustanowienia sakr. kapłaństwa. Następuje wtedy poświęcenie olejów wykorzystywanych do udzielania sakramentów świętych w parafiach. Wieczorem we wszystkich kościołach sprawowana jest Msza św. Wieczerzy Pańskiej, jako pamiątka ustanowienia Eucharystii.   W naszym Kościele Msza św. Wieczerzy Pańskiej sprawowana będzie o godz. 18:30. Jest to Msza św. koncelebrowana, a więc odprawiają ją wszyscy kapłani pracujący w naszej Parafii.

W W.Czwartek spowiedź będzie rano: w godz. 7:oo – 8:30 i przed Mszą św. – od godz. 17:30..

Po Mszy św. nastąpi procesyjne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tabernakulum w Kaplicy Przechowania czyli do ”Ciemnicy”. W Wielki Czwartek w naszym Kościele adoracja Najśw. Sakramentu będzie do g. 22:oo

 

6. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy w kościołach nie odprawia się Mszy św. 

W Wielki Piątek sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej, na którą składa się czytanie Pisma św., adoracja Krzyża i rozdawanie Komunii św. W naszym kościele Nabożeństwo Męki Pańskiej w Wielki Piątek rozpocznie się o godz. 17:15. Nabożeństwo Męki Pańskiej poprzedzone zostanie PARAFIALNĄ DROGĄ KRZYŻOWĄ, która rozpocznie się o godz. 16:30. Obejdziemy wtedy z krzyżem, na zewnątrz, cały nasz kościół szlakiem „parafialnej Golgoty”. 

Wcześniej, bo o godz. 15:00 (a jest to godzina upamiętniająca śmierć Jezusa) rozpocznie się nabożeństwo Godziny Miłosierdzia Bożego. W W. Piątek - spowiedź będzie od g. 7:oo do g. 8:30 i w czasie Godziny Miłosierdzia, czyli od g. 15:oo do g. 16:oo.(Zasadniczo nie będzie spowiedzi w czasie wieczornego Nabożeństwa Męki Pańskiej) . W ogóle, w czasie wszystkich Nabożeństw Triduum Paschalnego – nie ma spowiedzi, gdyż i kapłani uczestniczą we wspólnej modlitwie. 

W Wielki Piątek wierzących obowiązuje bezwzględnie post – ilościowy i jakościowy, to znaczy wstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożywanie tylko trzech posiłków w ciągu dnia, w tym raz do syta. Oczywiście tego dnia nie wypada spożywać alkoholu.

W Wielki Piątek adoracja Najśw. Sakramentu w Kaplicy Przechowania od godz. 7:00. Po Liturgii Wielkopiątkowej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego i tutaj adoracja do godz. 23:00. Wtedy także rozpocznie się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

 

7. W Wielką Sobotę o godz. 19:00 rozpocznie się w naszym kościele Wigilia Paschalna na którą składa się poświęcenie ognia i wody, odnowienie obietnic chrztu św., rozbudowana Liturgia Słowa i Liturgia Eucharystyczna. Poświęcenie ognia nastąpi na placu przed kościołem. Wiernych prosimy o przyniesienie świec. W W. Sobotę spowiedź w g. 7:oo – 8:oo ! W Wielką Sobotę adoracja Grobu Pańskiego trwać będzie do godz. 24:00.

 W W. Piątek i w W. Sobotę, o godz. 8:00 – Jutrznia, czyli wspólnotowa modlitwa brewiarzowa.

W Wielką Sobotę święcenie pokarmów na stół wielkanocny odbywać się będzie od godz. 8:30 do 17:30. Prosimy o przynoszenie pokarmów w koszyczkach do kościoła, poświęcając także czas na adorację Najśw. Sakramentu w Grobie Pańskim.

 

8. W Wielkanoc - rezurekcja o godz. 6:00. Rezurekcja rozpocznie się procesją, która przejdzie trzykrotnie na zewnątrz kościoła. Procesja kończy się uroczystym błogosławieństwem i odśpiewaniem hymnu „Ciebie Boga wysławiamy”. Pozostałe Msze św. – od godz. 8:30, jak w każdą niedzielę.

 

9. W Poniedziałek Wielkanocny porządek Nabożeństw jak w niedziele.

Gorąco zachęcamy wszystkich wiernych do jak najliczniejszego udziału w Nabożeństwach Triduum Paschalnego. Mimo nawału prac i mimo tego, że będą to celebracje rozciągnięte w czasie, to każdy wierzący powinien znaleźć czas na wspólną modlitwę w trakcie najświętszych i najważniejszych liturgii całego roku kościelnego.

 

10. W W. Tygodniu kancelaria czynna będzie jak zwykle, z tym, że w W. Piątek po południu, otwarta będzie od godz. 15:30 do 16:30. W Wielką Sobotę kancelaria będzie już nieczynna.

 

11. W Księgarni Parafialnej do nabycia prasa katolicka i karty świąteczne.

Przypominamy także, że rozdawane w Popielec skarbonki z Jałmużną Wielkopostną można składać do specjalnego kosza w Kaplicy Miłosierdzia.

 

12. Dzisiaj, przy wyjściu z kościoła odbywa się zbiórka ofiar do puszek na dofinansowanie akcji letniej dla dzieci i młodzieży. (zamiast loterii fantowej)

 

13. Przed nami najważniejsze i najświętsze tajemnice naszego zbawienia, które przeżywać będziemy w czasie Triduum Paschalnego . Do udziału w tych Nabożeństwach jeszcze raz zachęcamy. Znajdźmy czas na modlitwę, na pokutę, na przyjście do Kościoła. Zobaczmy wokół siebie innych ludzi, pamiętajmy o Chrystusie, który dla nas umarł na Krzyżu, abyśmy mogli osiągnąć życie wieczne.

Nasze witraże
Msze święte

 Niedziele i Święta

kościół górny:
8.30, 10.00 (suma), 11.30 (dla uczniów), 13.00, 18.30

kościół dolny:

7.00 (prymaria), 11.45 (dla małych dzieci)

 Dni powszednie

kościół górny:
07:00, 07:30, 08:00,
18:30 (z homilią)

czytaj więcej...

Liturgia Dnia