CHÓR PARAFIALNY

 

 

chr.jpg - 5.16 KB

 

 

Wszystkich potrafiąn chcąych i kochających śpiewać Panu Bogu na chwałę oraz pragnących chwalić Boga swoim śpiewem serdecznie zapraszamy do udziału w chórze parafialnym

 

Mieszany chór tradycyjnie jest podzielony na 4 głosy − dwa żeńskie (sopran i alt) i dwa męskie (tenor i bas). Każda z partii może śpiewać unisono, jak i być podzielona na kilka samodzielnych partii.

 

Najczęstszy skład chórowych głosów i ich zakresy (różne źródła podają różne skale)

 

głos

zakres

głos

zakres

pierwszy sopran

do

drugi sopran

do

pierwszy alt

do

drugi alt

do

pierwszy tenor

do

drugi tenor

do

baryton

do

bas

do

 

Nasze główne źródło wiary – Pismo św. zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu zawiera różne pieśni i hymny. Często bywa tak, że najtrudniejsze zagadnienia dotyczące spraw wiary – "Misterium Chrystusa w Kościele" (Ef 1, 3-13), "Chrystus, Bóg – Człowiek, wzorem pokory" (Flp 2, 5-11), czy też relacji międzyludzkich – "Hymn o miłości" (1 Kor 13, 1-13) wyrażane są właśnie za pomocą hymnów. Eucharystia – szczyt miłości Boga względem człowieka – domaga się w swojej oprawie liturgicznej również śpiewu. Dlatego powstały pierwsze schole (czasy papieża Sylwestra I i przede wszystkim Grzegorza Wielkiego), a potem już liczne chóry.

W naszej wspólnocie parafialnej zebrali się Ci, którym w "duszy gra", by wspólnie stworzyć chór parafialny.

 

Zespół jest chórem mieszanym – czterogłosowym. Śpiewają w nim osoby w różnym wieku. Chórzyści reprezentują najróżniejsze zawody, zwykle nie mają przygotowania muzycznego. Łączy ich pasja do muzyki.

     W obecnym roku upływa 100 lat od założenia pierwszego  Chóru pod wezwaniem św. Cecylii w naszym kościele p. w. Najświętszego Serca Jezusowego. Obecny Chór podtrzymuje tradycję uwielbienia Pana Boga przez śpiew, który powstał w 2001r. a założycielem był pan prof. Jan Kondratowicz. Obecnie od dwóch lat prowadzi Chór pani Agnieszka Beda. Prezesem Chóru jest pani Krystyna Chodakowa. Chór liczy łącznie 14 osób: 7 sopranów, 3 alty i 4 basy.

 

Spotkania odbywają się w poniedziałki i środy po wieczornej Mszy św. w salce parafialnej. Chórzyści śpiewają w każdą niedziele i święta na sumie o godz.10.00. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych, którzy mają głos i pragną należeć do Chóru aby śpiewać na chwałę Bożą bo ,,kto śpiewa, ten się podwójnie modli,,. 

                                                                      opiekun ks. Proboszcz

 

 

 

Nasze witraże
Msze święte

 Niedziele i Święta

kościół górny:
8.30, 10.00 (suma), 11.30 (dla uczniów), 13.00, 18.30

kościół dolny:

7.00 (prymaria), 11.45 (dla małych dzieci)

 Dni powszednie

kościół górny:
07:00, 07:30, 08:00,
18:30 (z homilią)

czytaj więcej...

Liturgia Dnia