Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

Rys historyczny:
Historia tej wspólnoty sięga roku 1974 r., kiedy to ks. Józef Caruk - rektor kaplicy na cmentarzu pw. św. Wojciecha (ul. Kurczaki 81/85) organizował ruch oazowy. Oficjalne erygowanie ośrodka duszpasterskiego w tym miejscu miała miejsce w 1988 r. Jego rektorem, a od 1 października 1989 r. proboszczem nowej parafii, został ks. Józef Dąbrowski, który - pokonawszy poważne kłopoty z lokalizacją - rozpoczął budowę kościoła. Kolejny proboszcz - ks. Stanisław Łągwa kontynuował budowę świątyni oraz domu parafialnego. Od 2012 roku posługę proboszcza pełnił ks. Bogdan Marciniak, który zakończył wyposażanie wnętrza, zadbał o otoczenie kościoła, a także dokończył budowę domu parafialnego. W tym czasie życie parafialne w całości przeniosło się z kaplicy cmentarnej do budynków parafialnych.

Data erygowania: 14 V 1989 r. (bp Władysław Ziółek)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Rozpoczęcie budowy nastąpiło w 1996 r. Kościół zbudowany jest według projektu architektów: Marka Grymina i Mirosława Rybaka. Poświęcenie murów i stropu miało miejsce 9 kwietnia w Jubileuszowym Roku 2000. Obecnie wnętrze kościoła jest praktycznie wykończone.

Wyposażenie kościoła:
Wystrój świątyni łącznie z witrażami zaprojektował salezjanin - ks. Tadeusz Furdyna. W ścianie ołtarzowej znajduje się witraż Chrystusa Zmartwychwstałego, a nad chórem przedstawiający Zesłania Ducha Świętego. Poza tym w świątyni znajduje się dwadzieścia witraży w nawie głównej przedstawiających Świętych Pańskich, a w nawach bocznych szesnaście witraży przedstawiających sceny z ewangelii. Na ścianach znajdują się kamienne stacje drogi krzyżowej.

W głównej nawie na suficie znajduje się pięć polichromii przestawiających chrystofanie i Maryję Wniebowziętą.

W prezbiterium umieszczono stały ołtarz, ambonę i chrzcielnicę.

W nawach znajdują się ołtarze boczne: po lewej stronie - Jezusa Miłosiernego, a po prawej - Matki Bożej Pogodnej.

Ulice należące do parafii

• Władysława Warneńczyka,
  • Wigilijna,
  • Witolda,
  • Zygmunta – 51–87 i 64–80.