Rok ŚwiętyRok Święty
Autor: Julia Saganiak
Wyświetleń: 424
Kard. Ryś: wewnątrz możesz być tak uwiązany, że nawet łaska nie jest w stanie cię przełamać
Udostępnij

- Może być tak, że dostajesz od Boga niewyobrażalną łaskę i ta łaska nic z tobą w środku nie robi. Masz darowaną winę, skreślony dług, nawet zostałeś zewnętrznie wyzwolony, ale wewnątrz jesteś uwiązany - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas łódzkich obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

Pod hasłem „Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25, 10a) odbył się 28. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w archidiecezji łódzkiej. Wydarzenie odbywało się w namiocie przy Placu Katedralnym, a udział w nim wzięli świeccy i duchowni przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich oraz żydzi.

Pierwszym punktem obchodów był wykład Ryszarda Bonisławskiego, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, pt.: „Zaangażowanie Żydów w budownictwo chrześcijańskie w Łodzi”.

Po wykładzie nastąpiła liturgia Słowa, w czasie której oprawę muzyczną zapewniła łódzka wspólnota neokatechumenalna.

Rabin Dawid Szychowski, komentując fragment z Księgi Kapłańskiej wyjaśnił znaczenie i sens jubileuszu, a następnie opisywał związek człowieka z ziemią w odniesieniu do relacji, zaślubin pomiędzy mężem a żoną. – Powrót do ziemi z naszej perspektywy jest powrotem ponownego zaślubienia, ponownego starania się, by to partnerstwo było płodne. Im bardziej wnikamy w to połączenie, zgłębiamy je, tym bardziej docieramy do korzeni naszych tradycji, gdzie napisane jest: „Abrahamie, idź i załóż tam naród, który będzie błogosławieństwem dla innych narodów”, czyli załóż coś bardzo połączonego z ziemią, ale nie po to, by być samemu dla siebie, ale by być błogosławieństwem dla innych narodów. To błogosławieństwo innych narodów wynika z istoty połączenia zaślubin opartego na wyborze – mówił rabin Szychowski.

Rabin Boaz Pash w nawiązaniu do Księgi Izajasza oraz aktualnych konfliktów na Bliskim Wschodzie zaprosił uczestników spotkania do osobistej refleksji na temat miłości bliźniego konfrontowanej z uczuciem nienawiści w kontekście biblijnych słów: „Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata. Będziesz upominał bliźniego, aby nie zaciągnąć winy z jego powodu” (Kpł 19,17).

Na zakończenie kard. Grzegorz Ryś odwołał się do przypowieści O nielitościwym dłużniku. Metropolita łódzki zawrócił uwagę na to, że Pan uwalnia od długu swojego sługę-niewolnika, ale przede wszystkim daje mu wolność. – Może być tak, że dostajesz od Boga niewyobrażalną łaskę i ta łaska nic z tobą w środku nie robi. Masz darowaną winę, skreślony dług, nawet zostałeś zewnętrznie wyzwolony, ale wewnątrz jesteś uwiązany do tych pieniędzy. Nawet taka łaska nie jest w stanie cię przełamać – powiedział kard. Ryś. Ponadto duchowny zwrócił uwagę na to, że ta Ewangelia jest zadana ludziom na czas przeżywanego Roku Jubileuszowego, stanowiąc okazję do skonfrontowania wskazanych dwóch biblijnych postaw. – To jest dobra nowina o jubileuszu, że Pan nas czyni wolnymi niezależnie od tego, w jakiej niewoli kto żyje. Bóg chce ci dać wolność! – podkreślił metropolita łódzki.

Archidiecezjalny Dzień Judaizmu w Kościele katolickim zakończył się wspólną modlitwą chrześcijan i żydów.

Ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim odbyły się w dniach 14-16 stycznia we Wrocławiu. Głównym celem tego wydarzenie od lat jest przede wszystkim przybliżenie wiernym i duchowieństwu znaczenie judaizmu w rozumieniu oraz praktykowaniu wiary chrześcijańskiej. Głównym organizatorem corocznych obchodów jest Komitet Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Udostępnij
Galeria zdjęć