Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 18 sierpnia 2024 r.
- Zapraszamy do udziału w pieszych pielgrzymkach, które wyruszą z wielu miejsc naszej Archidiecezji na Jasną Górę. Hasło tegorocznego pielgrzymowania brzmi: W JEDNYM DUCHU JEDNO CIAŁO.
- Łódzka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, jak co roku, wyruszy 21 sierpnia z Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej. Zapisy odbędą się w dniach od 16-17 oraz 19-20 sierpnia w godzinach od 10.00 do 12.00 oraz od 17.00 do 20.00 w dolnym kościele parafii p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. Będzie możliwy zapis w formie on-line. 23 sierpnia na Jasną Górę wyruszy grupa rowerowa naszej pielgrzymki. Łódzka pielgrzymka na Jasną Górę dla tych co zostają w mieście. Zachęcamy tych pielgrzymów, którzy nie będą mogli w tym roku pielgrzymować pieszo do podjęcia pielgrzymowania duchowego. Zapisy do grupy duchowej możliwe są w każdej parafii. Parafia Matki Boskiej Fatimskiej proponuje duchowe pielgrzymowanie na Jasną Górę połączone z krótkimi pielgrzymkami przez Łódź w dniach od 21 do 24 sierpnia. Więcej informacji na temat tej inicjatywy znajdą na stronie pieszej pielgrzymki oraz fb.
- Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej w Łodzi. Tematem tegorocznych zajęć jest: Królestwo Boże w nauczaniu Jezusa – przypowieści i metaforyczne obrazy. Wykłady będą realizowane w formie zjazdów jeden raz w miesiącu od października do czerwca. Szczegóły na stronie www.ekumenicznaszkolabiblijna.pl
- Z inicjatywy ks. kard. Grzegorza Rysia powstaje w naszej Archidiecezji Szkoła Liturgii. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy liturgicznej, aby każdy mógł lepiej rozumieć liturgię i czerpać z niej dla osobistego wzrastania. Wykłady będą się odbywać w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, w formie comiesięcznych zjazdów od września do czerwca. Zainteresowanych odsyłamy do strony www.szkolaliturgii.pl.
Kard. G. Ryś - zaproszenie na 80. rocznicę likwidacji getta
Drodzy Siostry i Bracia, Wierni łódzkich parafii,
29 sierpnia minie 80. rocznica likwidacji łódzkiego getta. To data ważna dla naszego Miasta i ważna również dla naszego Kościoła. Dla Miasta, które mówi z dumą o sobie, że jest miastem czterech kultur. Dla Kościoła, który w swoje DNA od chwili powstania przed ponad 100 laty ma wpisane: dialog i ekumenizm.
Ta data: 29 sierpnia, woła o pamięć. I to szczególną! Łódzkie getto pod wieloma względami było bowiem wyjątkowe: drugie co do wielkości na ziemiach polskich, ale najbardziej izolowane, przekształcone w wielki obóz pracy i dlatego najdłużej funkcjonujące.
Getto, w którym zamknięto nie tylko łódzkich Żydów i Żydów z rejonu naszego miasta, ale także tysiące Żydów z Europy zachodniej. Na przełomie lat 1941/42, w przeciągu zaledwie dwóch miesięcy (!) w getcie tym poddano eksterminacji także pięć tysięcy Romów i Sinti.
W latach 1942 - 45 wewnątrz getta stworzono również obóz koncentracyjny dla polskich dzieci (przeszło ich przez ten obóz ok. 3 tysięcy; ponad 300 zginęło). Możemy ich wszystkich przypomnieć. Możemy to jeszcze ciągle uczynić z tymi, którzy przeżyli, i których sama obecność wśród nas woła z mocą: NIGDY WIĘCEJ!
Możemy być w tym dniu razem: na modlitwie i na refleksji - również po to, by zadeklarować swoją odpowiedzialność za pokój i wspólnotę. Łódzkich duszpasterzy proszę, aby udostępnili wszystkim wiernym - w gablotach i na stronach internetowych - pełny program obchodów.
Wszystkich zapraszam do udziału w nich, a szczególnie w Marszu pamięci, który wyruszy ze Stacji Radegast 29 sierpnia o godz. 12.30, i przejdzie przez najważniejsze miejsca Litzmannstadt Ghetto aż do Pomnika Dekalogu przy ul. Wolborskiej.
Zapraszam
kard. Grzegorz