Sierpień to miesiąc, w którym nasze drogi przecinają liczne pielgrzymki do Częstochowy na Jasną Górę. Pielgrzymi starają się publicznie wyznawać swą wiarę i dawać chrześcijańskie świadectwo wobec przygodnie spotkanych osób. Zgierscy pielgrzymi w drogę zabierali ze sobą intencje osób, które pozostały w miejscu zamieszkania i liczyli na wstawienniczą modlitwę w miejscach świętych.
Z rozmowy z pątnikami wynikało że motywy pielgrzymowania były wielorakie, korzystanie z duchowych darów: sakramenty święte, słowo Boże , pojawiało się pragnienie dziękczynienia, uwielbienia, prośby bądź przebłagania. Pielgrzymi ufali, iż te tradycyjne intencje pomnażane są przez sam fakt trudów drogi. Wysiłek pielgrzymki, cierpliwe znoszenie niedogodności były ofiarowane jako pokuta za grzechy własne i bliźnich. Pielgrzymowanie jest zatem szczególną formą obcowania z Bogiem, poszukiwaniem źródeł wiary oraz sensu ludzkiej egzystencji.
Zgierska Piesza Pielgrzymka obchodziła w 2023 roku swój jubileusz 30 lat czyli przez trzy dekady wspólnie wędrowali do tronu Matki Królowej Polski. Największa grupa pątników w ciągu 30 lat liczyła 600 osób, najmniejsza w okresie Covid -50 osób. W grupie uczestników trzech pątników uczestniczyło we wszystkich pielgrzymkach. Wspólnie z pątnikami wędrowali duszpasterze, często włączali się zgierscy samorządowcy, przedsiębiorcy. Przez te trzy dekady funkcję kierownika sprawowali ks. Zdzisław Sudra, ks. Krzysztof Florczak, ks. Robert Kuźma, ks. Jarosław Fijałkowski, ks. Paweł Jeleń, ks. Jan Czekalski, ks. Damian Czerwiński, ks. Jacek Pływacz i aktualnie ks. Krzysztof Burzyński. Pielgrzymka wyruszyła z parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu wspierana przez ks. proboszczów– obecnie ks. kan. Krzysztof Nowak, wcześniej ks. kan. Andrzej Blewiński, śp. ks. kan. Henryk Góra, śp. ks. Władysław Wójciak. W 2023 roku patronat nad pielgrzymką objął Dziekan Dekanatu Zgierskiego ks. Andrzej Chmielewski.
Mszę świętą dla pielgrzymów celebrował ks. biskup Ireneusz Pękalski z Archidiecezji Łódzkiej. wraz z ks. Dziekanem , księżmi Proboszczami z dekanatu zgierskiego oraz duszpasterzami udający się na pielgrzymi szlak. W tym roku ks. Krzysztofa Burzyńskiego wspierali na trasie w miarę swoich możliwości : ks. Damian Czerwiński, Dziekan ks. Andrzej Chmielewski, ks. Krzysztof Majda, ks. Grzegorz Nowak, ks. Bogusław Milo dojechał też ks. Zdzisław Sudra. Kapłani współpracują z osobami świeckimi. Osoby świeckie pełniące funkcje lidera Bractwa Pielgrzymkowego przy pw. MBDRady to Barbara Gawinek i Anna Łodwig. Wcześniej funkcję lidera pełniły Elżbieta Adamczyk i Bogdan Czarnecki. Na trasę w 2023 roku łącznie wybrało się około 200 osób i 30 pielgrzymów duchowych. Na ostatni odcinek trasy pielgrzymkowej do Przeprośnej Górki przyjechało około 250 osób.
Pielgrzymki mają swe biblijne korzenie. Prawzorem dzisiejszych pątników jest patriarcha Abraham. Wezwany przez Boga, wyruszył wraz ze swym rodem z Urchaldejskiego do wskazanego mu kraju Kanaan. Naród Izraelski z rozkazu Najwyższego wywędrował z Egiptu, ziemi niewoli, przez pustynię do Ziemi Obiecanej. Pielgrzymująca społeczność dokonywała duchowej przemiany i zacieśniała więź z Bogiem. Od początku istnienia chrześcijaństwa rodziła się
i utrwalała pątnicza tradycja. Już św. Paweł Apostoł spieszył z pielgrzymką do Jerozolimy na święto Pięćdziesiątnicy
Pielgrzymka jest budulcem tożsamości i wspólnoty. Wspólna droga i przeżywanie trudów jest jednym z głównych elementów spajających, ale i budujących tożsamość. Pielgrzymi nie tylko identyfikują się ze swoją grupą, ale z szerszym ruchem pielgrzymki. Zwracanie się do siebie „bracie”, „siostro” przez czasem zupełnie obcych sobie ludzi jest formą budowania wspólnoty. Ludzie stają się sobie bliżsi, przeżywają te same kłopoty i trudności. Mają podobne odczucia, mimo innych życiowych doświadczeń. Te główne komponenty oraz wspólnota celu, powodują, iż pielgrzymi stają się jedną wspólnotą połączoną mocną nicią tożsamościową. Dzięki niej ludzie bardziej się uspołeczniają. Cementuje to wspólnotę również po powrocie z pielgrzymki gdzie systematycznie spotykają się co miesiąc na Mszy Świętej
i spotkaniu.
Pielgrzymki pokazują jedność wspólnoty. W niemal każdej grupie pielgrzymkowej funkcjonuje coś takiego jak „etap patriotyczny”, gdzie pielgrzymi pamiętają w modlitwie o poległych za ojczyznę, jak i samej ojczyźnie.
Jeśli nie uczestniczyłeś przemyśl i przygotuj się do 31 pielgrzymki w 2024 roku. W imieniu organizatorów zapraszamy na comiesięczne spotkania przy pw. Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu.