Home / Czytelnia / Istota zła

Istota zła

Czym jest zło? Czy stwierdzenie, że jest przeciwieństwem dobra jest wystarczające?
Było by to prawdą, gdyby można było stwierdzić czym jest dobro. Ponieważ aby odpowiedzieć na pytanie czym jest zło, trzeba odpowiedzieć czym jest dobro, należy znaleźć inną drogę, wiodącą do tego celu. Ponieważ bardzo często – jak zostało wymienione wyżej, zło jest określane przeciwieństwem dobra.
Jednakże by móc udzielić takiej odpowiedzi wymagana jest całkowita dostępna człowiekowi wiedza o nim (dobru). Zagadnienie jest jednak
tak skomplikowane, że wiedza dostępna ludziom
jest niewystarczająca. Wobec czego trzeba znaleźć inny sposób aby można było nawet trochę przybliżyć
to zagadnienie.
Chrześcijanie twierdzą, że zło jest dziełem szatana. Takie wnioskowanie – łatwe
do wyprowadzenia, zostało powszechnie przyjęte. Zgadza się ono z Pismem Świętym, przez co jest obecne w katechizmie Kościoła.
Jednak takie przedstawienie tego problemu powoduje pewne wątpliwości.
Oczywistym jest, że żadna z tych wątpliwości
nie może wpłynąć na prawdziwość nauk Kościoła. Przede wszystkim należy zrozumieć, że Pismo Święte jest pismem natchnionym, przez co rozumie się, iż zostało napisane przez ludzi za natchnieniem zesłanym przez Boga. Co za tym idzie wiele rzeczy oraz wątków zawartych w Piśmie jest uproszczonych, lub przedstawionych tak by ludzie mogli je zrozumieć. Stało się tak dla wygody wszystkich wierzących. Jednakże teologowie,
a przeważnie są nimi osoby duchowne, zajmują się badaniem Biblii. Są to ludzie obdarzeni boskim powołaniem, w związku z czym posiadają większą zdolność rozumienia Biblii. Do tego dochodzą jeszcze prace osób świętych, takich jak
św. Augustyn, Anzelm, Tomasz z Akwinu i wielu innych wielkich teologów. Zebrane w całość pokazują w przybliżeniu ogromne skomplikowanie Pisma Świętego.
Księga Genesis zawiera uproszczony opis stworzenia świata przez Boga. Na sam koniec przedstawionego procesu stworzenia pada stwierdzenie „A wszystko co stworzył było dobre”.
I tu pojawia się pierwsza dla osoby nastawionej sceptycznie wątpliwość.
Paradoksalnie ta wątpliwość jest kolejnym dowodem na prawdziwość Księgi Genesis.
Mianowicie Bóg stworzył tylko to co jest dobre, przez co jest to jednoznaczne z tym, że nie stworzył zła.

Skoro tak to dlaczego przez grzech, czyli zło Adam i Ewa zostali wygnani z Raju? Sami do zła zdolni nie byli. To szatan nakłonił pierwszych ludzi do niego pierwszych ludzi. Tak pojawia się kolejna wątpliwość – skąd się wziął szatan? Nie mógł być tak jak Bóg odwieczny, bo ta teza stała by
w sprzeczności z tym, że Bóg był jedyny. Nie został też przez Boga stworzony.
Dzieło stworzenia obejmowało również Aniołów.
Pierwszy Anioł zapragnął być równym Bogu.
Co jest niemożliwe. Stworzenie nie może być równe stwórcy.
Tę tezę wprowadził św. Anzelm. Z tego powodu Lucyfer (szatan) został potępiony za zło. Jednakże, jak mógł zostać potępiony za coś czego nie ma? Otóż zło to nie zło samo w sobie tylko wybór,
który nie odnosi się do Boga. Szatan wybrał siebie,
a nie Boga, wobec czego nie wybrał dobra, najwyższego dobra.
Przez to, zła jako takiego nie ma, nie jest ono też przeciwieństwem dobra. Jest ono nietrafnym wyborem, wyborem, który nie zbliża do Boga.
Adam i Ewa nie musieli dokonywać żadnych wyborów, bo już byli w Raju. Przed wyborem stanęli dopiero gdy szatan zasiał ich umysłach chęć stania się podobnym do Boga. To działanie było celowe, aby zgrzeszyli. Tak to do grzechu pierwszych ludzi posłużyła ta sama pobudka, przez którą szatan został potępiony.
Nie posłuchali oni nakazu Boga i nie wybrali GO.
Ten wybór był pierwszym, który dotyczył Boga
i czegoś co Jego nie dotyczyło, czegoś co było sprzeciwieniem się Jego woli. Tym sposobem pierwsi ludzie nie wybrali Boga, wobec czego zostali wypędzeni z Raju.
Jednakże miłość Boga jest nieskończona, dlatego umożliwił ludziom powrót do Siebie, poprzez dokonywanie właściwych wyborów.
Bartłomiej Rzeźniczak

Scroll To Top