Home / Czytelnia / Triduum Paschalne

Triduum Paschalne

Triduum Paschalne

I Wielki Czwartek – MSZA  WIECZERZY PAŃSKIEJ
Liturgia odbywa się następująco:
• W czasie śpiewania hymnu „Chwała na wysokości” biją dzwony i gong, po skończeniu hymnu milkną aż do hymnu „Chwała na wysokości” Wigilii Paschalnej.
• Może być również przeprowadzone umywanie nóg wybranym mężczyznom, które zgodnie z tradycją odbywa się w tym dniu, oznacza postawę służebną i miłość Chrystusa, który „nie przyszedł aby Mu służono, lecz aby służyć”.
• W procesji na przygotowanie darów można złożyć dary dla biednych, zwłaszcza zebrane w czasie Wielkiego Postu jako owoc pokuty.
• Po odmówieniu modlitwy po Komunii odbywa się procesja środkiem kościoła, w której przenosi się Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji. Na czele idzie ministrant z krzyżem, następnie dwóch ministrantów niesie płonące świece i kadzielnicę. Następnie Najświętszy Sakrament składa się w tabernakulum.
• Po skończeniu Mszy obnaża się ołtarz. Nie zapala się lamp przed wizerunkami świętych.

________________________________________
II. WIELKI PIĄTEK

Wielki Piątek jest dniem obowiązkowej pokuty w całym Kościele; w tym dniu należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
Obrzędy wyglądają następująco:
• Kapłan i asystujący udają się do ołtarza w ciszy, bez śpiewu. Jeżeli robi się jakieś wprowadzenie, należy je podać przed wejściem kapłana.
• Kapłan i asystujący, po skłonie przed ołtarzem padają na twarz; to padnięcie na twarz należy zachować, jako obrzęd władny tego dnia; oznacza on uniżenie się „człowieka ziemskiego” oraz smutek i ból Kościoła. Wierni w czasie wejścia kapłana stoją, a potem padają na kolana i modlą się w ciszy.
• Czytania należy wykonać w całości. Psalm responsoryjny i śpiew przed Ewangelią należy odśpiewać jak zwykle.
• Czytany jest opis Męki Pańskiej według świętego Jana, który należy odśpiewać lub odczytać w taki sam sposób jak w poprzednią niedzielę.
• Po modlitwie wiernych, następuje odsłonięcie Krzyża. Tak wezwanie przy odsłonięciu Krzyża, jak odpowiedź ludu, powinny być śpiewane.
Dwóch akolitów i ministrant niosący krzyż, procesyjnie wnoszą do ołtarza krzyż, który przekazują księdzu. W tym czasie inny ministrant trzyma księgę z której kapłan odczytuje modlitwę podczas odsłaniania krzyża. Po każdym uklęknięciu należy zachować zupełne milczenie. W tym czasie kapłan stojąc trzyma wzniesiony Krzyż.
• Adoracja Krzyża. Krzyż należy przedstawić do adoracji przez każdego wiernego, ponieważ osobista adoracja Krzyża jest głównym elementem tego obrzędu; tylko w bardzo licznym zgromadzeniu wiernych może się odbyć obrzęd adoracji przez wszystkich równocześnie. Podczas adoracji obok krzyża powinni się znajdować dwaj akolici oraz pomocnik oczyszczający krzyż po pocałunkach wiernych.
W czasie adoracji pozostali ministrancji „ubierają” ołtarz i zapalają na nim świece.
• Kapłan śpiewa wezwanie do Modlitwy Pańskiej, którą wszyscy śpiewają. Komunia odbywa się w sposób opisany w mszale. Dwóch akolitów ze świecami i kapłan, przynoszą Komunię z ciemnicy.
• Po Komunii puszkę przenosi się procesyjnie całym zgoromadzeniem, środkiem kościoła do Bożego Grobu.
• Po skończonych obrzędach obnaża się ołtarz, pozostaje jednak Krzyż i świeczniki.

________________________________________
III. WIGILIA PASCHALNA – WIELKA SOBOTA

Od rana święci się w tym dniu święconki.
Przez cały dzień adorujemy Grób Pański.
• „Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli”. Zasada ta musi być interpretowana ściśle.
Ministranci przychodzą na służbę  wcześniej.
• Przed kościołem, należy przygotować ognisko do błogosławienia nowego ognia; płomień powinien być tak wielki, aby rzeczywiście mógł rozproszyć ciemności i oświecić noc. Należy także przygotować paschał, który ze względu na prawdziwość znaku powinien być sporządzony z wosku, co roku nowy, w kościele jedyny, dość dużej wielkości, nigdy zaś sztuczny, aby mógł przypominać, że Chrystus jest światłością świata. Przed wejściem do Kościoła jeden z ministrantów trzyma paschał, drugi tackę z gruszkami, ksiądz błogosławi ogień i paschał. Przez cały czas jeden z ministrantów podtrzymuje Mszał, by ksiądz mógł z niego czytać. Po błogosławieństwie ognia ministranci posługujący przy paschale pomagają przy wbijaniu gruszek. Następnie zostaje od ognia odpalony paschał. I zaczyna się procesja.
• W kościele wszystkie światła są pogaszone. Procesja, w której lud wchodzi do kościoła, powinna być prowadzona światłem paschału. Izraelitów prowadził w nocy słup ognisty, chrześcijanie idą za Chrystusem zmartwychwstałym. Ksiądz trzykrotnie (na wejściu do kościoła, w połowie nawy głównej oraz tuż przed ołtarzem) intonuje „Światło Chrystusa”. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do każdej odpowiedzi „Bogu niech będą dzięki” dodać aklamację na cześć Chrystusa. Ministranci po pierwszym zawołaniu odpalają swoje świece od paschału i pomagają odpalać od nich świece ludziom. Światło paschału stopniowo rozszerza się na świece, które wszyscy trzymają w rękach, podczas gdy lampy elektryczne są wygaszone.
• Diakon śpiewa Orędzie Wielkanocne, które w formie wielkiego lirycznego poematu opiewa całe paschalne misterium wszczepione w ekonomię zbawienia.
• Drugą część Wigilii stanowią czytania z Pisma świętego. Opisują one główne zdarzenia dziejów zbawienia. Wierni mogą je spokojnie rozważać, do czego pomaga im śpiew psalmów responsoryjnych, milczenie i modlitwa celebransa. W ten sposób Kościół „poczynając od Mojżesza i wszystkich proroków”, wyjaśnia paschalne misterium Chrystusa.
• Po zakończeniu czytań ze Starego Testamentu śpiewa się hymn „Chwała na wysokości”. Od tej pory zamiast kołatek używa się dzwonków i gongu. Potem następuje kolekta i czytania z Nowego Testamentu. Czyta się pouczenie Apostoła o chrzcie, jako wszczepieniu w paschalne misterium Chrystusa. Następnie wszyscy wstają, kapłan trzykrotnie intonuje „Alleluja”.
• Trzecią część Wigilii stanowi liturgia chrzcielna w której ksiądz błogosławi wodę w chrzcielnicy paschałem.
• Służba przed odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych podaje światło od paschału wiernym. Następuje odnowienie przyrzeczeń złożonych na chrzcie. Wprowadza je pouczenie celebransa. Wierni stojąc i trzymając w rękach płonące świece odpowiadają na pytania. Potem zostają pokropieni wodą. W ten sposób gesty i słowa przypominają im chrzest, który otrzymali. Kapłan kropi lud przechodząc przez nawę kościoła.
• Następnie już zwyczajnie następuje sprawowanie Eucharystii. Stanowi ona czwartą część Wigilii i jej szczyt, ponieważ Eucharystia jest w pełni sakramentem paschalnym, mianowicie pamiątką ofiary krzyżowej i obecnością Chrystusa zmartwychwstałego, dopełnieniem wtajemniczenia chrześcijańskiego i przedsmakiem Paschy wieczystej. Jest pożądane, aby w Komunii Wigilii Paschalnej osiągnięto pełnię znaku eucharystycznego, rozdając ją pod postaciami chleba i wina.

Procesja rezurekcyjna

W czasie procesji resurekcyjnej na początku idzie krzyż w otoczeniu dwóch akolitów, następnie figurka i paschał, sztandary, panie z różańcem, policjanci, ministranci z ogniem, ksiądz z monstrancją i za nim cały lud.
• Następnie odbywa się msza, Służba wygląda zwyczajnie, ale powinna być zorganizowana uroczyście.

Scroll To Top