Home / Czytelnia / Dekret o uzyskaniu odpustu zupełnego w Roku Jubileuszu Miłosierdzia

Dekret o uzyskaniu odpustu zupełnego w Roku Jubileuszu Miłosierdzia

Dekret o uzyskaniu łaski odpustu zupełnego podczas Roku Nadzwyczajnego
Jubileuszu Miłosierdzia w Archidiecezji Łódzkiej.

Zgodnie z papieską bullą „Misericordiae vultus” zapowiadającą Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz Listem Papieża Franciszka do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji z dnia 1 września 2015 roku, w Roku Miłosierdzia, łaskę odpustu zupełnego, w Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, tj. od 8 grudnia 2015 roku do 20 listopada 2016 roku, istnieje możliwość zyskiwania łaski odpustu zupełnego, czyli darowania doczesnej kary za grzechy odpuszczone już co do winy. Mogą jej dostąpić – dla siebie lub dla zmarłych – wierni, którzy w duchu prawdziwej skruchy wypełniają warunki zwykłe uzyskania odpustu tj. brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, po sakramentalnej spowiedzi przyjęcie Komunii świętej i modlitwa według intencji Ojca Świętego łącznie z wypełnieniem jednego z następujących warunków specjalnych:

1. Wszyscy wierni mogą zyskać odpust zupełny odbywając pielgrzymkę do Drzwi Świętych otwartych w Bazylikach papieskich w Rzymie, w każdej Katedrze oraz kościołach wyznaczonych przez Biskupa Diecezjalnego. „Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z Sakramentem Pojednania i uczestnictwem we Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za mnie – prosi Ojciec Święty – oraz w intencjach, które noszę w sercu dla dobra Kościoła i całego świata” (Ojciec Święty Franciszek, List z dnia 1 września 2015 roku).

W Archidiecezji Łódzkiej łaski odpustu zupełnego można dostąpić w następujących kościołach:

1. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie,
2. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła w Łasku,
3. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi,
4. Świętego Wojciecha w Łodzi,
5. Bazylice Archikatedralnej Świętego Stanisława Kostki w Łodzi,
6. Świętej Faustyny w Łodzi,
7. Miłosierdzia Bożego w Łodzi,
8. Świętego Antoniego Padewskiego i Świętego Jana Chrzciciela w Łodzi – Łagiewnikach,
9. Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim,
10. Świętego Antoniego i Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Tomaszowie Mazowieckim,
11. Świętego Mikołaja Biskupa w Wolborzu,
12. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu.

2. Osoby, które z różnych powodów nie będą mogły przejść przez Święte Drzwi, zwłaszcza chorzy, starsi i samotni, mogą zyskać łaskę odpustu zupełnego przyjmując Komunię świętą lub uczestnicząc we Mszy świętej lub w modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych środków przekazu, budząc w sobie intencję spełnienia zwykłych warunków, tj. brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, po sakramentalnej spowiedzi przyjęcie Komunii świętej i modlitwa według intencji Ojca, gdy tylko to będzie możliwe.

3. Więźniowie „w kaplicach więziennych będą (…) mogli uzyskać odpust, a kiedy będą przechodzili przez drzwi swojej celi, kierując myśli i modlitwę do Ojca, niech za każdym razem ten gest oznacza dla nich przejście przez Drzwi Święte, ponieważ miłosierdzie Boże, które potrafi przemienić serca, jest również w stanie przeobrazić kraty w doświadczenie wolności”. (Ojciec Święty Franciszek, List z dnia 1 września 2015 roku), budząc w sobie intencję spełnienia zwykłych warunków, o których mowa w punkcie 2.

4. Wszyscy wierni otrzymają jubileuszowy odpust za każdym razem, kiedy wypełniają warunki zwykłe, o których była mowa poprzednio, oraz sami spełnią jeden lub kilka z uczynków miłosierdzia co do ciała lub co do duszy. „Wiąże się z tym zaangażowanie w życie miłosierdziem, aby otrzymać łaskę pełnego i głębokiego przebaczenia mocą miłości Ojca, który nikogo nie wyklucza. Będzie to więc pełny odpust jubileuszowy, owoc samego wydarzenia, które jest celebrowane i przeżywane z wiarą, nadzieją i miłością” (Ojciec Święty Franciszek, List z dnia 1 września 2015 roku).

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Łódzki