Home / Aktualności / Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Dnia 8 listopada 2015 r. w Łasku Archidiecezja łódzka (pozostałe diecezje kościoła polskiego 28 listopada)  rozpoczęła obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.  Jest to  związane z połączeniem rocznicy z  uroczystością z 500-lecia obecności wizerunku Matki Boskiej Łaskiej. Uroczystościom przewodniczył Ksiądz Kardynał Zenon Grocholewski, do niedawna Prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, który przybył  jako specjalny wysłannik, czyli Legat, Ojca Świętego Franciszka. Podczas uroczystości przedstawiciele wszystkich parafii naszej Archidiecezji odebrali jubileuszową świecę chrzcielną, która od 15 listopada płonąć będzie w parafiach. W ten sposób Łask stał się pierwszą stacją naszej Archidiecezji w obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski. Drugą stacją będzie Piotrków Trybunalski, gdzie w Niedzielę Miłosierdzia w dniu 3 kwietnia 2016 r. uroczystościom będzie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Natomiast trzecia stacja będzie miała miejsce w Łodzi w dniu 12 czerwca 2016 roku, w Święto Eucharystii, kiedy to głównym naszym gościem będzie Ksiądz Kardynał Dominik Duka, arcybiskup metropolita praski i prymas Czech, przypominający swą obecnością, że bezpośrednią przyczyną przyjęcia przez Mieszka I sakramentu Chrztu było jego małżeństwo z księżniczką czeską Dobrawą. Ostatnią, czwartą stacją będzie Tomaszów Mazowiecki, który w odpowiedzi na uchwały Rady Miasta i Rady Powiatu z 11 czerwca br. otrzyma – jak się spodziewamy – ze strony Stolicy Apostolskiej swego Patrona w osobie św. Antoniego Padewskiego.

Scroll To Top