Home / Komunikaty / Komunikat Policji w Łodzi

Komunikat Policji w Łodzi

Szanowni Państwo.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo pragnę zwrócić uwagę i przestrzec przed nowymi zagrożeniami, które dotykają zwłaszcza osoby starsze mieszkające samotnie.

Przestępcy aby osiągnąć cel modyfikują stare, znane już metody oszustw, wymyślają też nowe. Coraz częściej podają się za policjantów. Według legendy są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego (CBS) lub Komendy Miejskiej Policji (KMP) czy też innych jednostek i właśnie rozpracowują szajkę oszustów działających metodą „ na wnuczka „. Z taką informacją przestępcy zgłaszają się tuż po telefonie od rzekomego „wnuczka” czy „siostrzeńca” proszącego o pomoc finansową. Informują, że aby zebrać materiał dowodowy pozwalający zatrzymać na gorącym uczynku sprawców podszywających się pod krewnych proszą o wręczenie pieniędzy wysłannikowi „krewnego”, który niezwłocznie po wyjściu z Waszego mieszkania zostanie przez „policjantów” zatrzymany.

Kolejny fortel, podczas którego podają się za funkcjonariuszy Policji dotyczy oszczędności zgromadzonych w bankach. Podczas rozmowy telefonicznej informują o działaniach operacyjnych prowadzonych przez łódzką Policję, zmierzających do zatrzymania grupy przestępczej zajmującej się okradaniem kont i lokal bankowych. Wcześniej wypytują o szczegóły dot. oszczędności m.in. o wysokość, nazwę banku oraz rodzaj lokaty. Według ich wersji aby zapobiec utracie gotówki należy ściśle współpracować z „funkcjonariuszami CBS” czy KMP”, i wykonywać ich polecenia m.in. należy wypłacić pieniądze i dostarczyć we wskazane przez „funkcjonariuszy” miejsce. Aby wydać się bardziej wiarygodnym i abyście Państ\vo uwierzyli w ich uczciwe zamiary proszą, aby pod numerem alarmowym 997 w rozmowie z dyżurnym Policji potwierdzić ich dane oraz upewnić się, że rzeczywiście prowadzone są takie działania. Jednak aby ten podstęp się powiódł po zakończeniu rozmowy sami nie rozłączają się a jedynie zawieszaj ą połączę nie co powoduje, iż przy próbie skontaktowania się z policją ponownie łączycie się Państwo z przestępcami, którzy potwierdzają podane wcześniej informacje, ponownie prosząc o „pomoc”.

Dlatego apeluję i proszę:

 

  • Nigdy nie podawajcie Państwo przez telefon swoich danych osobowych!
  • Nie informujcie w jakich bankach, na jakich lokatach i w jakiej wysokości macie
    zgromadzone oszczędności!
  • Nie ufajcie nieznanym rozmówcom!
  • Pod żadnym pozorem nie pobierajcie gotówki i nie przekazujcie jej rzekomym
  • policjantom!
  • Po takim telefonie zadzwońcie z innego aparatu pod nr 997 lub 112 i powiadomcie
  • o usiłowaniu wy łudzę nią pieniędzy!
  • Policja nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!
  • Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Państwa oszczędności do jakichkolwiek celów!
  • Pod numerem telefonu 997 i 112 lub innymi możecie zgłosić zdarzenie i otrzymacie państwo niezbędną pomoc, ale nie uzyskacie Państwo informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani danych policjantów biorących w nich udział.

Przestępcy mogą bezwzględnie wykorzystać Państwa ufność, zdyscyplinowanie i chęć niesienia pomocy potrzebującym, nie zawahają się przed niczym łącznie z przemocą. Podają się za przedstawicieli różnych instytucji i pod pozorem np. sprawdzenia drożności komina czy szczelności instalacji gazowej usiłują wejść do Państwa domu. Jako wysłannicy opieki społecznej czy służby zdrowia, obiecują tańsze leki czy darmowe zabiegi rehabilitacyjne. Po wejściu do mieszkania, starają się rozpoznać gdzie Państwo przechowujcie oszczędności.

Dlatego, aby ustrzec się przed konsekwencjami przestępczych działań, pragnę zaapelować o czujność i stosowanie się do zasady ograniczonego zaufania wobec obcych, a także zasad bezpieczeństwa, które pomogą uniknąć zagrożeń a tym samym podniosą poziom Państwa bezpieczeństwa.

Raz jeszcze apeluję i proszę:

  • Nie otwierajcie Państwo drzwi i nie wpuszczajcie pod żadnym pretekstem do domu osób obcych. Nie wpuszczajcie obcych także domofonem. Osoba obca na klatce schodowej to także potencjalne zagrożenie.
  • Pamiętajcie Państwo, że każda wizyta przedstawiciela gazowni, elektrowni, kominiarza, hydraulika czy innych jest wcześniej zapowiadana.
  • Zadbajcie Państwo,  aby podczas zapowiedzianych kontroli wraz z Wami w domu był ktoś zaufany. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zadzwońcie do lej instytucji, której przedstawiciel puka do Waszych drzwi i upewnijcie się czy jest autentycznym pracownikiem firmy wykonującym zlecone czynności.
  • Instytucje nie pobierają opłat w miejscu zamieszkania klienta. Dlatego też nie dajcie się oszukać płacąc za gaz lub prąd w domu, jak również nie zgadzajcie się na odbiór rzekomej nadpłaty za prąd, wodę czy wywóz śmieci. Oszustom chodzi jedynie o zorientowanie się gdzie przechowujecie swoje oszczędności.
  • Unikajcie Państwo kupowania artykułów za podejrzanie niską cenę,   im większa okazja tym większe zagrożenie oszustwem,
  • Rozmawiając przez telefon nie ufajcie Państwo osobom podającym się za Waszego siostrzeńca lub wnuczka.
  • Nigdy nie zgadujcie kto do Was dzwoni, stanowczo proście o przedstawienie się. Oszuści wywierając presje chcą poznać imię krewnego, aby móc się pod niego podszyć. Następnie proszą o pożyczenie pieniędzy potrzebnych na zakup po  okazyjnej  cenie  samochodu  a  innym  razem  na  uniknięcie  kary za spowodowanie tragicznego wypadku.  Gdy zgodzicie się Państwo udzielić pomocy, natychmiast uprzedzają że nie mogą ruszyć się z miejsca a po pożyczkę przyślą zaufanego kolegę. W takich sytuacjach należy natychmiast
    zadzwonić do prawdziwego krewnego, za którego podawał się rozmówca i sprawdzić czy naprawdę potrzebuje pomocy. Tylko w ten sposób upewnicie się czy nie macie do czynienia z próbą oszustwa. W żadnym przypadku nie przekazujcie pieniędzy osobom obcym.

Szanowni Państwo, każdy z Nas może mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa, dlatego pamiętajcie, proszę o powyższych zasadach, pielęgnujcie dobrosąsiedzkie relacje, dbajcie o siebie wzajemnie. Nie wahajcie się powiadamiać o zagrożeniu Policji. Jesteśmy po to, aby nieść pomoc.

Dla mnie jako Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi Państwa bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego jeszcze raz apeluję o ostrożność i ograniczone zaufanie wobec osób obcych. Nie dajmy szans przestępcom.

 Komendant Miejski Policji w Łodzi
mł. insp. mgr Piotr Beczkowski

Scroll To Top