Archidiecezja Łódzka
Nawiedzenie rodzinZapisz jako PDF
3 marca 2013, godz. 11:21

Nawiedzenie rodzin
Informacje dotyczące Nawiedzenia Parafialnych Obrazów MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ w rodzinach parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi-Retkini
Trwa w naszej parafii tzw. „Małą Peregrynację”, czyli nawiedzenie rodzin przez poświęcone Obrazy M.B. Częstochowskiej.
Poszczególne rodziny, przez jedną dobę, podejmują przed Obrazem modlitewne czuwanie powierzając siebie i najbliższych opiece Matki Najświętszej.
W środę, na Mszy św. – po Nowennie do M.B. Nieust. Pomocy, podejmują obrazy mieszkańcy kolejnych bloków. Nawiedzenie naszej parafii przez Królową Polski w Jej Jasnogórskim Wizerunku rozpoczęło się 9 czerwca 2010 r. o godz. 17:00, a zakończyło się dnia następnego w godzinach popołudniowych. Na Mszy św. pożegnania zostały poświęcone trzy Obrazy Matki Bożej Częstochowskiej, aby wędrowały po parafii nawiedzając poszczególne domy i rodziny.
Jest to tzw. „mała Peregrynacja”. Stanowi okazję do utrwalenia owoców Nawiedzenia, a przede wszystkim do wspólnej modlitwy całej rodziny.
Przyjmując Parafialny Obraz Nawiedzenia, każda rodzina czyni ze swego mieszkania i domu „Świętą Kaplicę”, w której obecny jest Boży Syn, Jezus Chrystus wraz ze swoją Najświętszą Matką, Maryją. Żarliwa modlitwa w atmosferze domowego kościoła łączącego wszystkie pokolenia domowników, winna wskrzesić tę samą miłość, jaka jednoczyła nas w czasie Nawiedzenia Cudownego Obrazu Jasnogórskiego w Parafii.
Niech każda rodzina i wszyscy przyjmujący Obraz, doświadczają wielkiego porywu wiernych serc i umiłowania Boga.
Maryja, jako Panna wierna, zachowująca Słowo Boże w Swym Niepokalanym Sercu i wprowadzająca je w życie, pozostaje nadal w naszych rodzinach i prowadzi nas do Swojego Syna.

Niech przyjęcie Maryi w Parafialnym Wizerunku Jasnogórskim niesie trwały i głęboki posiew odnowy życia religijnego we wszystkich rodzinach parafii oraz w sercach i sumieniach dzieci, młodzieży i dorosłych.

1. Nawiedzenie Parafialnego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej jest darem dla Rodziny
Przez czas Nawiedzenia (1 dzień – 24 godziny) w domu, w miarę możliwości, powinni być obecni wszyscy domownicy. Można zaprosić krewnych i znajomych, ale nie koniecznie, gdyż mamy prawo mieć Obraz Nawiedzenia tylko dla swojej rodziny.

2. Obraz wędruje po poszczególnych rodzinach w danym bloku.
Na rozpoczęcie Nawiedzenia w bloku wszyscy mieszkańcy gromadzą się w parafialnym kościele (będą to środy, wieczorem) na Mszy św. , aby następnie przyjąć Obraz i przenieść Go do swojego bloku. W bloku Obraz rodziny przekazują sobie indywidualnie, uzgadniając godzinę przekazania.
Nad porządkiem Nawiedzenia czuwać będą Animatorzy, którzy z mieszkańcami bloków będą uzgadniać wszystkie sprawy organizacyjne.
Na zakończenie Nawiedzenia wszyscy przyjmujący gromadzą się w kościele na Mszy św. dziękczynnej w intencji wszystkich mieszkańców wraz ze specjalnym obrzędem błogosławieństwa rodzin.

3. Rodzina przyjmująca Obraz przygotowuje wcześniej odpowiednie miejsce w swoim domu tworząc „Domowy ołtarz” : np. w głównym pokoju stół nakryty obrusem, zapalone świece. Tam umieszcza się Obraz, przy którym rodzina rozpoczyna czuwanie modlitewne według załączonego programu liturgicznego Nawiedzenia rodzin. Będą specjalne modlitewniki i obrzędy.
Na czas modlitewnego czuwania można w sklepiku nabyć specjalne świece Nawiedzenia.
W czasie Nawiedzenia wypada podjąć trud pojednania w rodzinie i sąsiedztwie oraz podjęcia duchowych darów Nawiedzenia
Nie wypada w czasie goszczenia Matki Bożej, by korzystano z radia, telewizji, komputerów czy urządzania biesiad.

4. Przekazanie Obrazu - najlepiej powinno odbywać się po parafialnej Mszy św. wieczornej.
Wcześniej rodziny mogą zgromadzić się w kościele na Mszy św., przystępując do spowiedzi i Komunii Świętej.
Wraz z Obrazem rodzina przejmuje: różaniec, modlitewniki i obrzędy, Kronikę Nawiedzenia z podjętymi darami duchowymi, pokrowce.

5. Gdy zaistnieje potrzeba może być przez rodziny uczestniczące w Nawiedzeniu utworzone „Wotum Wdzięczności” (np. wota, ofiary na intencje mszalne i potrzeby kościoła). Organizacje tego dzieła rodziny podejmują we własnym zakresie.

6. Ram Obrazu i drewnianego stelarza nie dekorujemy !
Dbamy o bezpieczeństwo Obrazu i przekazanych materiałów.

7. Sąsiedzi informują się nawzajem o przekazaniu Obrazu Nawiedzenia do następnych
domów i bloków.


ks.prałat Roman Łodwig
czytano:128

polecamy www.archidiecezja.lodz.pl/ognisko