Parafia Trójcy Przenajświętszej w Łodzi
- O parafii
- Msze Święte
- Informacje
- Kancelaria parafialna
- Ogłoszenia
- Intencje
RYS HISTORYCZNY
Parafia została erygowana 1 października 1989 r. przez bp Władysława Ziółka. Budowę świątyni rozpoczęto 2 czerwca 1996. Świątynia została poświęcona 27 września 2003 r. przez abpa Władysława Ziółka.
Grupy parafialne
Asysta parafialna
Założycielem Asysty parafialnej jest ks. kan. Ryszard Olejnik, natomiast jej opiekunem jest ks. Tomasz Cyliński. Prezesem Asysty jest pani Barbara Gajewska. Obecnie Asysta liczy 25 członków.
Nasza działalność obejmuje posługę w czasie większych uroczystości kościelnych, jak Rezurekcja, Boże Ciało, odpust parafialny czy procesje Eucharystyczne.
Z chwilą gdy opiekę nad nami przejął ks. Tomasz spotkania odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, za wyjątkiem wakacji, po Mszy Świętej o godz. 18.00, sprawowanej w intencji członków Asysty i ich rodzin. Wraz z księdzem opiekunem organizujemy także spotkania Asysty z okazji świąt.
Podczas pierwszych spotkań z ks. Tomaszem wspólnie wypracowaliśmy regulamin, który zawiera min. wykaz chorągwi i sztandarów z przydzielonymi do nich osobami, kolejność podczas procesji, wykaz uroczystości, w których jako Asysta bierzemy udział poza parafią oraz sprawy organizacyjne, które porządkują naszą działalność w parafii.
Dzięki sprawnej organizacji pani Prezes i ks. Tomasza, a także wzajemnej odpowiedzialności poszczególnych jej członków Asysta funkcjonuje bez zastrzeżeń.
Grupa modlitewno – biblijna
Grupa modlitewno – biblijna powstała z inicjatywy ks. Tomasza Cylińskiego w roku 2018 roku. Obecnie opiekunami tej grupy jest ks. Proboszcz Dariusz Chlebowski oraz ks. Rafał Dobrowolski. W przeważającej części grupę tę stanowią kobiety w różnym wieku, jednocześnie posługujące w innych wspólnotach działających w parafii.
Celem grupy modlitewno – biblijnej jest:
- Czytanie i rozważanie Słowa Bożego;
- Głębsze poznanie tego, co Pan Bóg do nas mówi;
- Dzielenie się świadectwem duchowych przeżyć;
- Poznawanie siebie i prawdy o sobie;
- Wspólne angażowanie się w działalność na rzecz parafii;
- Rozwijanie i umacnianie wiary.
Spotkania grupy dzięki lepszemu zrozumieniu miłości Bożej, prowadzą do otwarcia się na potrzeby drugiego człowieka. Dotknięci łaską Ducha Świętego, członkowie tej wspólnoty całym sercem angażują się w życie parafii poprzez upiększanie świątyni na co dzień i z okazji świąt kościelnych, czytanie liturgii słowa podczas Eucharystii, podejmowanie akcji charytatywnych, organizowanie pikników, spotkań rodzinnych, a także pielgrzymek do różnych sanktuariów.
W ramach ewangelizacji, w czasie np. Wielkiego Postu, grupa modlitewno-biblijna prowadzi stacje Drogi Krzyżowej, wkładając w rozważania Męki Pańskiej własne doświadczenia i wewnętrzne przeżycia.
Z woli Bożej, kapłani jednoczą i umacniają członków grupy we wspólnocie parafialnej, a ich obecność oraz wytrwałość pozwala na rozwój duchowy i czynienie dobra.
Każdy, kto tylko zechce poprzez konkretne działanie może ubogacić naszą grupę modlitewno – biblijną, a nade wszystko pogłębić swoją relację z Trójcą Przenajświętszą.
Liturgiczna Służba Ołtarza
Sercem naszej parafii jest Eucharystia. Nie można wyobrazić sobie pięknej, wielbiącej Boga, a zarazem docierającej do człowieka liturgii bez Liturgicznej Służby Ołtarza.
Jako ministranci czujemy wielką radość z posługi przy ołtarzu. Staramy się, wraz z naszym opiekunem ks. Rafałem Dobrowolskim, by dzięki naszej posłudze, każda liturgia była należycie sprawowana, co skutkuje tym, że przeżycie tak oprawionej Eucharystii jest czymś wyjątkowym. Oczywiście nasza posługa nie kończy się na uczestnictwie w uroczystościach czy niedzielnych Mszach Świętych. Uczestniczymy także w nabożeństwach: majowych, różańcowych oraz w wydarzeniach diecezjalnych, takich jak coroczne skupienia dla Liturgicznej Służby Ołtarza. Dbamy o to by swoją postawą i zachowaniem dawać przykład wiernym. Starsi ministranci – lektorzy mają przywilej głoszenia Słowa Bożego, co czynią z wielką starannością.
Każdego roku ksiądz opiekun stara się zachęcać chłopców po pierwszej komunii świętej do służby ministranckiej. Nasze grono liczy 17 osób w tym czterech lektorów, jednego ceremoniarza, dwóch nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej oraz jednego ministranta seniora.
Spotkania formacyjne dla ministrantów i lektorów odbywają się w każdą sobotę o godz. 11:00. Podczas spotkań skupiamy się zarówno na omawianiu spraw bieżących, pogłębianiu naszej wiary oraz zgłębianiu tajemnic Mszy Świętych i sakramentów. Corocznie ministranci wraz z rodzicami gromadzą się na spotkaniach opłatkowych. W ciągu roku mamy także zbiórki o charakterze mniej oficjalnym, podczas których organizujemy grila czy spotykamy się na pizzy. Środki finansowe na fundusz ministrancki pozyskujemy ze sprzedaży kredy i kadzidła w Uroczystość Trzech Króli.
Jesteśmy dumni, że w naszej parafii możemy uwielbiać Pana Jezusa służbą przy ołtarzu.
Parafialny Zespół Caritas
Parafialny Zespół Caritas w naszej parafii powstał w 1990 roku i działa w zależności od potrzeb w składzie dwunastu osób. Nasza działalność jest możliwa dzięki życzliwości i pomocy zarówno ks. proboszcza Dariusza Chlebowskiego, który jest jej opiekunem oraz parafian. Osobami, które zajmują się jej prowadzeniem są: pani Maria Pielużek oraz Teresa Greber.
Zadaniem zespołu Caritas jest pomoc najbardziej potrzebującym, tj. osobom starszym, niepełnosprawnym, rodzinom wielodzietnym oraz wszystkim, będącym w kryzysowych sytuacjach rodzinnych i materialnych.
Parafialny Zespół Caritas uczestniczy w akcjach organizowanych przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Do tych akcji zaliczamy: wielkanocne dzieło Caritas, wigilijne dzieło pomocy dzieciom, torba miłosierdzia, tornister pełen uśmiechów, paczki żywnościowe ze słodyczami dla dzieci oraz wigilijne dzieło pomocy dzieciom. Członkowie parafialnego Zespołu Caritas uczestniczą w zbiórkach środków finansowych na cele wskazane przez Caritas, a także na potrzeby charytatywne parafii.
W okresie Bożego Narodzenia uczestniczy w akcji „Drzewko serc”, której koordynatorem jest ks. Tomasz Cyliński. Akcja obejmuje dzieci ze szkół znajdujących się na terenie naszej parafii. Ks. Tomasz w uzgodnieniu z dyrekcjami, pedagogami i wychowawcami poszczególnych szkół tworzy listę dzieci najbardziej potrzebujących. Następnie potrzeby każdego dziecka zamieszczane są na sercach, które zostają zrealizowane przez parafian. Akcja co roku obejmuje ok. 160 dzieci. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród parafian.
Niezależnie od wymienionej pomocy parafialny zespół Caritas refunduje obiady dla potrzebujących, organizuje wsparcie finansowe dla osób z porażeniem mózgowym, wolontariat na rzecz osób potrzebujących i niepełnosprawnych oraz przygotowuje i wydaje paczki żywnościowe. Dodatkowo parafialny zespół Caritas współpracuje ze szkolnym kołem Caritas, działającym przy Szkole podstawowej nr 193.
Każdego roku liczba potrzebujących w naszej parafii wzrasta do z uwagi na trudne warunki życiowe oraz ciężkie przypadki losowe.
Różaniec rodziców za dzieci
Różaniec rodziców za dzieci powstał z inicjatywy ks. Tomasza Cylińskiego, we wrześniu 2022 roku. Rodzice zachęceni w duchu odpowiedzialności za swoje dzieci niemal natychmiast włączyli się w modlitwę różańcową. Pierwotnie miała powstać jedna Róża. Jednak liczba osób zgłoszonych pozwoliła na powołanie dwóch. Zatem można powiedzieć, iż od października 2022 roku w naszej parafii istnieje Różaniec rodziców za dzieci.
Są to dwie Róże, po 20 osób każda. Każdego dnia modlimy się jedną dziesiątką różańca w intencji swoich dzieci i dzieci pozostałych członków danej róży. Ksiądz opiekun dba o to by każdego miesiąca członkowie Różańca rodziców za dzieci spotkali się i dokonali wymiany tajemnic.
Ta forma modlitwy to najpiękniejszy prezent jaki możemy dać dzieciom. Modlitwą wypraszamy potrzebne dla nich łaski na drodze ich życia, odkrywania i realizowania drogi powołania zgodnie z wolą Bożą, a także wsparcie w trudnościach na tej drodze. Pragniemy, aby Matka Boża codziennie otaczała nasze dzieci ochronnym płaszczem, przed wieloma zagrożeniami, które niesie świat oraz wszelkim złem, zwłaszcza tym, jakie może wypływać z naszych słabości i grzechów. Chcemy również, aby poprzez wstawiennictwo Najświętszej Marii Panny dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej i ich rodzice, prawdziwie spotkali Zmartwychwstałego Chrystusa i by stał się On dla nich Chlebem Życia.
Nawiązując do słów Jana Pawła II „Czymś pięknym i owocnym jest także powierzenie w tej modlitwie drogi wzrastania dzieci.. Modlitwa różańcowa za dzieci, a bardziej jeszcze z dziećmi, która wychowuje je już od najmłodszych lat.. stanowi pomoc duchową, której nie należy lekceważyć.”, wierzymy w to, że codzienną modlitwą, nie tylko dajemy naszym dzieciom świadectwo modlitwy i wzrastania, ale także umacniamy naszą wiarę i tworzymy poprawne relacje.
Rycerstwo Niepokalanej
W parafii Trójcy Przenajświętszej Rycerstwo Niepokalanej działa od początku istnienia parafii. Założycielem jest ks. kanonik Ryszard Olejnik. Obecnie liczy dwadzieścia sześć osób. Spotykamy się w pierwszą sobotę miesiąca na Mszy Świętej o godzinie 8.15. Naszym opiekunem jest ks. Tomasz Cyliński.
Ksiądz opiekun podczas Mszy Świętej, wygłasza homilię której zadaniem jest wskazanie nam istotnych spraw w naszej formacji duchowej. Po jej zakończeniu pozostajemy na wspólnej adoracji przed Najświętszym Sakramentem.
Podczas tych comiesięcznych Eucharystii pragniemy wynagradzać za grzechy i zniewagi wyrządzane Niepokalanemu Sercu Maryi.
Staramy się każdego roku, uczestniczyć we wspólnym wyjeździe do miejsc kultu Maryjnego.
Scholka dziecięca
Z inicjatywy pani Niny Błaszczyk-Pacaj i Eweliny Kalukin przy wsparciu ks. Tomasza Cylińskiego, w 2018 roku została reaktywowana scholka dziecięca. Wówczas liczyła ok. 10 osób. W czasie pandemii scholka zawiesiła swoją działalność. Po licznych trudnościach i usilnych staraniach pani Niny i ks. Tomasza wznowiła swoją działalność. Pierwsze spotkanie odbyło się w październiku 2022 roku i działa pod nazwą „Trzy w Jednym”. Obecnie opiekunem scholii od 2023 roku jest ks. proboszcz Dariusz Chlebowski.
Dzieci posługują podczas Mszy Świętej niedzielnej o godzinie 11:00. Spotkania grupy odbywają się w każdą niedzielę przed Mszą o godzinie 9:30. Scholkę prowadzi Nina Błaszczyk-Pacaj i ks. proboszcz.
Oprócz spotkań przygotowujących do liturgii dzieci wraz z rodzicami uczestniczą w warsztatach tematycznych. Na przełomie roku 2022/2023 odbył się koncert kolęd z udziałem dzieci i rodziców poprzedzony spotkaniem bożonarodzeniowym, na którym uczestnicy przygotowali piękne stroiki świąteczne.
W okresie wielkanocnym podczas warsztatów dzieci z opiekunami tworzyli witraże. Zajęcia prowadziła opiekunka zespołu dziecięcego. Scholka pracuje także nad pomocą dzieciom pierwszokomunijnym przy oprawie ich uroczystości.
Jak zatem widać celem naszej scholii jest nie tylko nauka śpiewu, ale także pomoc dzieciom w odnalezieniu swojego miejsca w życiu oraz pogłębienie relacji z Bogiem.
ZHR
75 Łódzka Drużyna Harcerek ,,Brzask” im. gen. Marii Wittek
75 Łódzka Drużyna Harcerek ,,Brzask” im. gen Marii Wittek działa przy parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej w Łodzi od września 2021 roku. Zbiórki harcerskie odbywają się co tydzień w piątki (17.00 – 18.30).
Dzięki uprzejmości duszpasterzy z parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej możemy korzystać z salek katechetycznych i rozwijać tam swoją wiedzę harcerską i umiejętności. Działanie w salkach w kościele daje nam szanse na częstsze pogłębianie przywiązania do wspólnoty chrześcijańskiej. Harcerki biorą udział w Drodze krzyżowej asystując księży z pochodniami. Pisząc, że rozwijamy swoją wiedzę mam na myśli, naukę nowych szyfrów, węzłów, czy też radzenia sobie w codziennym życiu, terenoznawstwo, przyrodoznawstwo, samarytanka, pierwsza pomoc, pionierka, symbolika, historia harcerstwa jak i polski. Doskonalimy pracę i służbę w zastępach oraz zdobywamy harcerskie sprawności, uczymy się piosenek i pląsów, a także pogłębiamy wiedzę na temat świąt chrześcijańskich (zbiórka o tradycjach Bożonarodzeniowych, czy też zagłębienie się w historię świąt Wielkiej Nocy). Każda harcerka w celu zdobycia pierwszego stopnia (ochotniczki) musi znać istotę sakramentów świętych i nie tylko.
Poprzez działalność 75 ŁDH-ek ,,Brzask” im. gen. Marii Wittek przy parafii, łatwiej nam zdobywać nowych członków drużyny. Dzięki przychylności, cierpliwości i wyrozumiałości duszpasterzy zbiórki odbywają się w przyjaznej i wesołej atmosferze. Opiekunem harcerstwa w parafii jest ks. Tomasz Cyliński, który zawsze służy pomocą i odwiedza nas w trakcie prowadzonych zbiórek.
Żywa Róża
Od samego początku istnienia parafii swoją modlitwą i pracą Żywy Różaniec rozpoczął i kontynuuje do dzisiaj budowę wspólnoty kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej. Naszym opiekunem jest ks. proboszcz Dariusz Chlebowski.
Nasza rodzina różańcowa składa się siedmiu kół. Swoją modlitwą zapewniamy duchowe zaplecze do wszelkich działań księdza proboszcza i poszczególnych wspólnot.
Co miesiąc w ostatnią niedzielę miesiąca spotykamy się na wymianie tajemnic. Ksiądz proboszcz dba o to by wszyscy członkowie Róży modlili się w tej samej intencji, którą nam podaje każdego miesiąca. Po wymianie tajemnic uczestniczymy w konferencji formacyjnej, którą prowadzi nasz ksiądz opiekun. Coroczne gromadzimy się także na opłatkowym spotkaniu.
Nasza obecność w wydarzeniach parafialnych pozwala nam rozszerzać naszą duszpasterską obecność jako wspólnoty nie tylko modlitwy, ale i świadectwa.
Kręgi rodzin
Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, założonego przez Sługę Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego.
W ich duchowości zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem.
Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.
Członkami Kręgów Rodzin są małżeństwa sakramentalne, które wspólnie (mąż i żona) angażują się w proponowaną im formację.
Domowy Kościół jest dla Tych, którzy chcą:
- pielęgnować miłość małżeńską,
- umacniać swoją wiarę,
- nawiązać głębszy kontakt z dziećmi,
- doświadczać życia we wspólnocie.
Spotkania odbywają się w małych grupach (zwanych kręgami). Każdy krąg to od 4 do 7 par małżeńskich.
Spotykamy się jeden raz w miesiącu by:
- budować wspólnotę ludzi wierzących,
- wspólnie modlić się,
- formować się – czyli poznawać i pogłębiać prawdy wiary, wprowadzać w życie praktyki religijne, zgłębiać tematy dotyczące jedności małżeńskiej i rodzinnej.
Opiekunem Kręgu Rodzin jest ks. proboszcz Dariusz Chlebowski.
Grupa synodalna
Grupa synodalna to wspólnota osób, która spotyka się raz w miesiącu, aby rozmawiać o kwestiach wiary i Kościoła. Podczas spotkań uczestnicy dzielą się swoim doświadczeniem wiary i obecności we wspólnocie Kościoła. W ten sposób, poprzez wymianę duchowych doświadczeń, próbują odkrywać swoją odpowiedzialność za Kościół. Opiekunem jest ks. Tomasz Cyliński.