Autor: Julia Saganiak
Kard. Ryś: trzeba być mądrym po Bożemu!

- Budujcie Kościół wedle tych dwóch podpowiedzi Jezusa: bądźcie mądrzy mądrością z góry, taką, która łączy, a nie dzieli. I budujcie Kościół w ten sposób, że ten, który jest najmniejszy, znaczy najwięcej – mówił kard. Ryś w Pabianicach.

Kard. Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy św. dziękczynnej z okazji 30-lecia konsekrowania kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach.

W homilii metropolita łódzki odniósł się do liturgii słowa, wskazując na dwa zadania od Jezusa na budowanie realnej wspólnoty: kierowanie się Bożą mądrością i zauważenie osób, które są najniżej w hierarchii. Duchowny na podstawie czytania z Listu Świętego Jakuba Apostoła wytłumaczył, na czym polega prawdziwa mądrość. - Mądrość zstępująca z góry jest przede wszystkim czysta, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia. Przeciwieństwem tej mądrości jest mądrość diabelska. To jest tak, że nikt w życiu z nas nie chce się przyznać, że był głupi. Wszyscy chcemy uchodzić za mądrych. Święty Jakub pyta jednak, czy jesteś mądry po Bożemu czy bo diabelsku? – zauważył kard. Ryś. - Mądrość diabelska wprowadza podziały, niszczy wspólnotę. Jej przeciwieństwo, mądrość zstępująca z góry, to tak naprawdę dar mądrości, dar Ducha Świętego. I tak jak każdy z Jego siedmiu darów jest formą miłości – wyjaśnił homileta.

Nawiązując do Ewangelii, kard. Ryś powiedział o odwracaniu porządku według słów Chrystusa. - Jesteś człowiekiem pokoju, pokory, miłosierdzia, który nie osądza innych? Jeśli tak, to przeżywasz mądrość jako dar Ducha Świętego, która zstępuje z góry. Ale jeśli nie ma tobie takich postaw, to to, co mówisz, choćby było najmądrzejsze, zamiast budować, rozwala – podkreślił. - Jaki budujemy Kościół? Taki, który chce Jezus? Jezus odwraca porządek - chcesz być pierwszy, musisz być ostatnim, chcesz być ważny, to musisz być jak dziecko, bo Jezus utożsamia się z najmniejszym. My ten porządek ustanowiony przez Jezusa ciągle odwracamy, stawiamy na głowie, dlatego Kościół niewiele rożni się w swojej dyscyplinie, logice, życiu, strukturach od świata – powiedział. – Najważniejszy jest ten, który jest ostatni. Wtedy budujemy Kościół wedle myśli Chrystusa – podsumował metropolita łódzki.

Na zakończenie kard. Grzegorz Ryś pobłogosławił zebranych relikwiami św. Jana Pawła II.

25 września 1994 roku odbyła się uroczystość konsekracji kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach. Wówczas liturgii przewodniczył kard. Józef Glemp, Prymas Polski. Współkonsekratorem był abp Władysław Ziółek. Ponadto udział w wydarzeniu wzięły osoby świeckie i konsekrowane z archidiecezji łódzkiej, a także, jak podają źródła, goście z zagranicy.

Obecnie proboszczem pabianickiej parafii jest ks. Ryszard Stanek, a wikariuszami ks. Przemysław Kansy, ks. Kamil Siuta i ks. Andrzej Wroński.