Autor: Archidiecezja Łódzka
Kard. Ryś: Jezus burzy mury jakie powstają między nami

„Tym który buduje wspólnotę jest Jezus, który burzy mury jakie powstają między nami”- mówił Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś podczas Mszy Św. na zakończenie XXVI Kapituły Generalnej Sióstr Nazaretanek.

Kapituła Generalna odbyła się w Rzymie, w Domu Generalnym Sióstr Nazaretanek. Rozpoczęła się 30 czerwca. Siostry uczestniczyły także w trzydniowych rekolekcjach, które odbyły się na początku lipca.

Głównym celebransem uroczystej Mszy św. na zakończenie kapituły był Ks. Kardynał Grzegorz Ryś – Metropolita Łódzki wraz z Kanclerzem Kurii, ks. Zbigniewem Traczem. Rozważając Słowo Boże w homilii Ks. Kardynał podkreślił, że prawdziwa nowość prowadzi ku jedności we wspólnocie. Staje się ona w mocy Słowa, przez Krew Zbawiciela i w Duchu Kościoła, bo “spodobało się Bogu zbawiać ludzi nie pojedynczo, lecz we wspólnocie.”

Ksiądz Kardynał mówił, że jedności, która rośnie, dojrzewa, która jest coraz głębsza buduje wspólnotę. Tym który buduje wspólnotę jest Jezus, który burzy mury jakie powstają między nami.

W swojej homilii duchowny podkreślał także jak ważne jest otwarcie na działanie Ducha Św. w Kościele. „Duch żyje w Kościele, jest suwerenem i prowadzi nas. Trzeba iść za tym jak Duch Św. prowadzi Kościół. Duch prowadzi Kościół do synodalności”- mówił Kardynał. Przestrzegał jednocześnie przed obojętnością na to co Duch czyni w Kościele.

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu jest międzynarodowym, apostolskim zgromadzeniem założonym w 1875 roku. Siostry mieszkają i posługują w 140 wspólnotach w 14 krajach na 5 kontynentach. Dom Generalny znajduje się w Rzymie, we Włoszech. Najmłodszymi placówkami misyjnymi Nazaretanek są domy w Ghanie (Afryka) i Hiszpanii. Siostry Najświętszej Rodziny z Nazaretu są powołane do szerzenia Królestwa Bożej Miłości wśród siebie i innych przez naśladowanie Jezusa, Maryi i Józefa, których życie było skoncentrowane na miłości Boga i miłości wzajemnej. Siostry dają świadectwo tej miłości przez całkowite oddanie się służbie dla Kościoła, zwłaszcza misji względem rodziny. W Polce prowincje znajdują się w Warszawie i Krakowie.