Autor: ks. Paweł Lipiński
Piotrków Tryb.: uroczystość ku czci błogosławionego Michała Giedroycia

W pierwszą sobotę czerwca w parafii Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim obchodzone są uroczystości ku czci błogosławionego Michała Giedroycia patrona chorych, cierpiących i niepełnosprawnych.

Błogosławiony Michał żył w XV wieku, wstąpił do Zakonu Kanoników Regularnych od Pokuty w Krakowie zwanych „Markami”. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nie przyjął święceń kapłańskich. Jako brat zakonny posługiwał w zakrystii i przy ołtarzu. Będąc człowiekiem niepełnosprawnym starał się być potrzebny niosąc pomoc innym. Odznaczał się wielkim duchem modlitwy, wypraszając ludziom potrzebne łaski.

W naszym kościele znajdują się figura błogosławionego i jego relikwie. Jest patronem osób niepełnosprawnych, których grupa od 20 lat włącza się w życie parafialne. Z racji przypadającego w sobotę Dnia Dziecka, było to także spotkanie ministrantów i scholi na modlitwie i zabawie.