Klerycy łódzkich seminariów z kardynałem Rysiem celebrowali Drogę Światła

Już po raz piąty w ogrodzie Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi celebrowane było nabożeństwo Drogi Światła, które poprowadził kardynał Grzegorz Ryś.

Tegoroczne rozważania 14 stacji Drogi Światła metropolita łódzki oparł o Hymn o Miłości zapisany w I Liście św. Pawła Apostoła Koryntian (I Kor 13. 1-13 ).

W nabożeństwie uczestniczyli wychowawcy oraz alumni dwóch seminariów duchownych – diecezjalnego oraz Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń oraz alumni Roku Propedeutycznego, którzy na nabożeństwo przyjechali z domu formacyjnego w Łasku-Kolumnie. Pomysłodawcą powstania stacji Drogi Światła w seminaryjnym ogrodzie był metropolita łódzki – kardynał Grzegorz Ryś.

Jak podkreśla ks. dr Jacek Kacprzak - Fundatorką siedmiu granitowych bloków jest p. Wiktoria Szkwarek – mama tragicznie zmarłego ks. Mariusza Szkwarka – prezbitera Archidiecezji Łódzkiej. Jest to:  po seminaryjnej kaplicy p.w. Trójcy Świętej – druga z trzech fundacja matki tragicznie zmarłego kapłana. Seminaryjna Droga Światła, została poświęcona w maju 2019 roku – a więc dokładnie 6 lat  temu. – zauważa prorektor WSD  w Łodzi.

Należy podkreślić seminaryjne stacje Drogi Światła to pierwsze tego typu artystyczne przedstawienie paschalnego nabożeństwa na terenie Archidiecezji Łódzkiej.

Droga światła jest to nabożeństwo odprawiane w Kościele katolickim w okresie wielkanocnym. Nabożeństwo powstało we Włoszech w 1988 roku w rodzinie salezjańskiej. Inspiracją do jej powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła). W latach 90. nabożeństwo było stopniowo rozpowszechniane na całe Włochy. Droga Światła została umieszczona w oficjalnym modlitewniku na Wielki Jubileusz Roku 2000. W 2002 roku została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tamtego czasu w wielu parafiach na świecie wprowadzono jej odprawianie.

W Łodzi – Droga Światła - nabiera znaczenia ekumenicznego, gdyż już od siedmiu lat w organizację i przebieg tego nabożeństwa angażują się przedstawiciele Kościołów Chrześcijańskich, których świątynie znajdują się na terenie miasta i regionu łódzkiego.