Międzynarodowy zespół ds. nowej Karty Ekumenicznej pracuje w Łodzi

W dniach 1-3 marca br. w Łodzi odbywa się - kolejne - robocze spotkanie zespołu pracującego nad tekstem nowej Karty Ekumenicznej – wspólnego dokumentu Kościoła Rzymskokatolickiego i Europejskich Kościołów Chrześcijańskich.

- Jest to dokument o tym, co nas łączy, w jaki sposób możemy być razem i jakie ma to znaczenie dla Europy. Karta Ekumeniczna to jest dokument dotyczący Europejskich Kościołów Chrześcijańskich tzn. z jednej strony pytamy - co jest źródłem jedności dla nas, jak się rodzi ekumenizm i jak się on dzieje, a z drugiej strony pytamy o to jakie znaczenie ma jedność Kościołów Chrześcijańskich dla naszego kontynentu – jak to wpływa na misję Kościoła, jak to wpływa na budowanie pokoju europejskiego. – podkreśla kard. Ryś.

Na zaproszenie metropolity łódzkiego do przyjazdu do Łodzi odpowiedzieli  powołanego przed dwoma laty członkowie zespołu z Kościoła Luterańskiego, Kościoła Prawosławnego oraz Kościoła Rzymskokatolickiego.

Jak zauważa gospodarz spotkania  - Mam nadzieję, że dzisiaj - najpóźniej jutro – zakończymy pierwszy draft tego tekstu, który następnie zostanie poddany pod dyskusję – ze strony katolickiej – wszystkim konferencjom episkopatów europejskich, ale także będziemy konsultować ten tekst w papieskiej Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan. – tłumaczy kard. Ryś.

Duchowny wraził nadzieję, że postulaty odnowionej Karty Ekumenicznej będą realizowane dzięki aktywności młodych w Kościele - Bardzo liczymy na to, że jedną z form publikacji nowej Karty Ekumenicznej będzie przekazanie jej młodzieży, która gromadzi się na spotkaniach, jakie organizuje Wspólnota z Taize. Jeśli młodzi wezmą tę Kartę w ręce i będą jej świadomi, będą nią żyć, to coś się zmieni. – podkreśla hierarcha.