Autor: Parafia św. Antoniego z Padwy w Łodzi
Biskup Pękalski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w łódzkiej parafii św. Antoniego z Padwy

W Wielki Piątek Kościół okryty żałobą nie sprawuje Najświętszej Eucharystii. W dniu upamiętniającym Mękę i Śmierć Chrystusa na Krzyżu celebruje się Liturgię na cześć Męki Pańskiej, której w parafii pw. Świętego Antoniego na łódzkich Bałutach – już tradycyjnie – przewodniczył ksiądz biskup Ireneusz Pękalski – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

Liturgia rozpoczęła się od prostracji – gestu leżenia krzyżem – na wzór Chrystusa, który uniżył samego siebie stawszy się posłusznym do końca Ojcu. Odczytano opis Męki Pańskiej wg relacji św. Jana – jednego ze świadków tego, co wydarzyło się na Golgocie w Wielki Piątek. Następnie ksiądz biskup wygłosił homilię, po której  w sposób uroczysty odsłonił krzyż, który był zasłonięty od V Niedzieli Wielkiego Postu.

Liturgię zakończyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy Grobu Bożego, który w tym roku swoim wystrojem przypomina wszystkim o jubileuszu 100-lecia powstania parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Łodzi.