Rok ŚwiętyRok Święty
Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 2043
Powołania we Wspólnotach Neokatechumenalnych – czy też do łódzkiego Seminarium Redemptoris Mater?
Udostępnij

Już tradycyjnie po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w tym samym miejscu, gdzie miało miejsce spotkanie z Ojcem Świętym odbywa się spotkanie Wspólnot Neokatechumenalnych. Wyjątkowość tego spotkania polega na tym, że w czasie nabożeństwa młodzi ludzie publicznie wyrażają swoje pragnienia pójścia za Chrystusem w życiu kapłańskim lub w życiu konsekrowanym.

Podczas wspólnej modlitwy w stolicy Portugalii, w której wzięło udział 75 tys. młodych ze Wspólnot Neokatechumenalnych – w tym 3,5 tys. Polaków  - w tym 100 młodych z Archidiecezji Łódzkiej swoje pragnienie służby Chrystusowi w Kościele wyraziło 3,5 tys. młodych – 2 tys. młodych mężczyzn i 1,5 tys. kobiet. Jak zauważa ks. Michał Jaworski rektor Seminarium Redemptoris Mater z Łodzi – swoją wolę służby w Kościele zadeklarowało również 5 Łodzian – 2 chłopaków i 3 dziewczyny. Deklarujący otrzymali specjalne błogosławieństwo od obecnego na modlitwie kard. Manuela Clemente  – patriarchy Lizbony.

- Młodzież ze wspólnot Drogi Neokatechumenalnej była przygotowywana, już jadąc do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży, stawiano ich przed tym bardzo poważnym pytaniem, do czego Bóg woła, jaka też ich zdaniem jest droga szczęścia, które Pan Bóg ma dla nich przyszykowane. I również takie pierwsze przygotowanie dla nich przed naszym wczorajszym spotkaniem stanowiły oczywiście te dni z Papieżem – stwierdził duchowny. – Przede wszystkim to czuwanie z Ojcem Świętym, ta radość z bycia razem z innymi młodymi po pandemii, też piękne słowa Franciszka zachęcające do tego, żeby mieć taką radość jak Dziewica Maryja idąca do Elżbiety w celu przekazania radości, jaką sama otrzymała, i żeby patrzeć na tych, którzy są jakby korzeniami naszej radości: na katechistów, na rodziców, na dziadków. Także to wszystko wpisze się w ten kontekst Światowych Dni Młodzieży, że młodzi, pełni też wdzięczności i radości tak wyrazili Panu Bogu swoją gotowość do tego, żeby ofiarować Mu swoje życie“ - zaznaczył ks. Guzmán prefekt seminarium Redemptoris Mater w Warszawie.

- Młodzi, którzy wyrazili swoją gotowość do służby w Kościele są zaproszeni do centrów powołaniowych prowadzonych przez Wspólnoty Neokatechumenalne,  gdzie wraz z księżmi i katechistami rozeznają swoją drogę powołania podczas odbywających się dwa razy w miesiącu spotkań. – tłumaczy ks. Jaworski. – Takie przygotowanie trwa przynajmniej rok i pozwala w jakiś sposób zweryfikować ich powołanie. – dodaje duchowny.

Cztery lata temu - 21 września 2019 r. - arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki erygował Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater w Łodzi. Jest to drugie w Polsce, a sto dwudzieste piąte na świecie tego typu seminarium. Pierwsze otworzył w Rzymie papież Jan Paweł II w 1988 r., jako odpowiedź na potrzebę towarzyszenia przez księży rodzinom z Drogi Neokatechumenalnej, wyjeżdżającym na misje w najbardziej zsekularyzowane rejony świata. Dwa lata później powstało seminarium Redemptoris Mater w Warszawie, które doprowadziło już do kapłaństwa ponad 150 księży. Seminaria te przygotowują kandydatów z różnych krajów do posługi w dziele Nowej Ewangelizacji najpierw w diecezji, a później na misjach.

- Każdego roku w połowie września, w Porto San Giorgio koło Loretto we Włoszech, odbywa się konwiwencja – rekolekcje – dla tych, którzy są gotowi pójść drogą powołania kapłańskiego czy zakonnego w charyzmacie Neokatechumenalnym. Warunkiem, by iść dalej - by wstąpić do seminarium - jest bycie gotowym do tego, by być posłanym na cały świat. – tłumaczy ks. Jaworski Rektor z Łodzi. - Podczas konwiwencji odbywa się losowanie i spośród tych, którzy są danego roku gotowi rozlosowuje się miejsca ich formacji – jedno z Misyjnych Seminariów Neokatechumanelnych, które są na całym świecie.– zauważa. - Mam nadzieję, że w tym roku we wrześniu do naszego seminarium zostanie wylosowanych kilku nowych alumnów. – dodaje.

zobacz także:Misyjne Seminarium Redemptoris Mater

Aktualnie w łódzkim Seminarium Redempotoris Mater do kapłaństwa przygotowuje się  6 alumnów – 3 Polaków, 2 Włochów i Amerykanin - w tym na praktyce duszpasterskiej (na wędrowaniu) jest jeden alumn. Seminarium ma już jednego absolwenta – ks. Hieronima Wróblewskiego, który jest wikariuszem parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Łodzi i członkiem Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.


zobacz także:

Udostępnij