Pątnicy z Łodzi – w reżimie sanitarnym – wyruszyli na Jasną Górę

- Bóg nas zabiera w drogę i to jest prawda o pielgrzymce. Ta prawda dotyczy tych, którzy mają szczęście iść fizycznie – biorąc udział w tej drodze, ale i dotyczy nas wszystkich jako Kościoła, bo pielgrzymka jest wydarzeniem w życiu całego Kościoła. Ufam, że w jakiejś mierze cały łódzki Kościół w tym wydarzeniu uczestniczy. Od tego bardzo wiele zależy. – mówił metropolita łódzki.

Dziś z samego rana - Mszą świętą celebrowaną przez metropolitę łódzkiego w Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi - rozpoczęła się 95. Piesza Pielgrzymka Łódzka na Jasną Górę, której hasłem jest: JEDEN DUCH, JEDNO SERCE.

- Po co ja idę na pielgrzymkę? – pytał zebranych metropolita łódzki. – Idę po to, żebyście mogli podejść, niekoniecznie przebijając się przez drzwi kurii. Po co idą księża? Idą po to, żeby przestali wreszcie mieszkać za kratą, na której jest napisane - uwaga zły pies! Możecie podjeść do każdego księdza w każdej chwili – dystans jest zupełnie inny, okazuje się, że nie tracimy autorytetu przez to że dystans jest skrócony. Pielgrzymka pokazuje jakie mogą być relacje, każdy zostaje sobą, każdy zostaje w swojej funkcji, ale nie jesteśmy już porozdzielani w jakiś sposób. A to, co jest najpiękniejsze w pielgrzymce, to liczba ludzi zaangażowanych, właściwie nie ma ludzi zaangażowanych. – podkreślił kaznodzieja.

Po zakończeniu liturgii pątnicy pożegnawszy się z najbliższymi, zmierzeniu temperatury – przez służbę medyczną, oddaniu własnoręcznie podpisanej deklaracji o swoim stanie zdrowia, wyruszyli na pielgrzymi szlak.

- Wyjątkowość tegorocznego pielgrzymowania polega na tym, że idę tylko jeden dzień – jeden odcinek – i nie będę mogła iść całą drogę. – tłumaczy Agnieszka Prusaczyk. – Obok intencji osobistych, są także takie ogólne jak prośba skierowana do Boga o ustanie pandemii koronawirusa, o zdrowie dla chorych i życie wieczne dla ofiar pandemii. – dodaje.

W dniu dzisiejszym uczestnicy pielgrzymki mają do pokonania dystans blisko 30 km. docierając do świątyni w Dłutowie. Tam po wspólnej modlitwie autokarami powrócą do Łodzi. To nowość tegorocznego pielgrzymowania. Z uwagi na pandemię pątnicy nie nocują – jak to było dotychczas  - u gospodarzy, ale wracają do swoich domów.

Dziś - późnym popołudniem - około godz. 17:00 zapraszamy do udziału w transmisji on-line i wspólnej modlitwy wraz z pielgrzymami.