W uroczystość Największego Serca Pana Jezusa w łódzkiej bazylice archikatedralnej, w obecności księży biskupów, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, klerków, sióstr zakonnych i wiernych świeckich zostały pobłogosławione Oleje Święte przez metropolitę łódzkiego arcybiskupa Grzegorza Rysia.
Tegoroczna Msza Krzyżma – celebrowana zwyczajowo w Wielki Czwartek przed południem - została przeniesiona decyzją arcybiskupa łódzkiego na dzień dzisiejszy z uwagi na trwającą w Polsce pandemię koronawirusa covid19. Pobłogosławione Oleje będą używane do celebracji sakramentów świętych i sakramentaliów.
W homilii arcybiskup łódzki powiedział między innymi - ta liturgia uświadamia nam, skąd się bierze to „dziś”. Ono bierze się z namaszczenia, z mocy i z działania Ducha Świętego. W tym sensie to „dziś” dotyczy takiej misji, która jest opisana Słowem Boga, i która jest uruchamiano dynamiką Ducha Świętego, którego namaszczenie nosimy w sobie, i którego moc chcemy w sobie rozpalić. Chcemy pozwolić Duchowi Świętemu, by w nas - na tej liturgii - na nowo rozpalił tę moc, która jest w nas od momentu naszych święceń. Na tę misję, na tę moc, na to namaszczenie, chcemy się także nawracać, dlatego też będziemy odnawiać nasze przyrzeczenia kapłańskie. W tych przyrzeczeniach jest na pewno - dla każdego z nas - ważny wymiar nawrócenia, dziś tak strasznie potrzebny. Wymiar nawrócenia kapłańskiego. Ważne, byśmy wyczuli, że chodzi o to „dziś”, nie jutro, nie po wakacjach, nie chodzi o moment, kiedy pojawię się z moją posługą w innym miejscu, bo w tym gdzie jestem się nie da. Chodzi o dziś! – podkreślił kaznodzieja.
Kerygmat jest narzędziem, dzięki któremu mamy przywracać wzrok i dawać ludziom doświadczenie wolności. Kerygmat – przepowiadanie Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, który posyła Ducha. Ludzie tracą jasność widzenia, kiedy z ich pola widzenia znika Jezus. Myślę, że tak też jest z nami. Tracimy jasność widzenia, przestajemy wiedzieć co jest dobre, a co złe, co pierwsze, a co drugie. Przestajemy widzieć wyraźnie, kiedy z naszego pola widzenia znika nam Jezus Chrystus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały Pan. Bez Niego nie ma też doświadczenia wolności. On nas wyswobadza ku wolności. Trzeba się dziś zapytać: ile w moim przepowiadaniu jest kerygmatu, a ile jest opowiadania o wszystkim? – pytał.
Metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że - mamy ciągle najmniejszą liczbę księży w przeliczeniu na ludzi świeckich. Jest ogromna liczba ludzi, którzy muszą być „obsłużeni” przez najmniejszą liczbę księży w Polsce. Co z tym chcecie zrobić? Odpowiedzią jaką daje Jezus jest ta: posyłaj, posyłaj, posyłaj. Ciągle o tym mówimy w Kościele. Bardzo często, kiedy się mówi o potrzebie posłania ludzi, mówi się w co ich wyposażyć? Czego potrzebują idący w misję apostolską? Wiele rzeczy możemy ludzi nauczyć, ale wyposażenie, o którym mówi Jezus to jest doświadczenie przebaczenia - wyzwolenia z tego ucisku, z tego miażdżenia - jakie w twoje życie wprowadza wina. Kiedy ten ciężar z ciebie zostanie zdjęty i doświadczysz przebaczenia w zjednoczeniu, będziesz najlepszym uczniem, misjonarzem, wielkim apostołem Boga Miłosiernego. Kto tak ludzi posyła? Ten, który podda się Duchowi Świętemu! – zaznaczył arcybiskup.
Tuż przed doksologią – a więc modlitwą kończącą Modlitwę Eucharystyczną – ksiądz arcybiskup pobłogosławił Olej Chorych, który będzie używany przez kapłanów do udzielania sakramentu Namaszczenia Chorych.
Po modlitwie po Komunii Świętej miał miejsce obrzęd konsekrowani Oleju Katechumenów – służącego przygotowującym się do chrztu dorosłym oraz Oleju Krzyżma – który wykorzystywany jest podczas sprawowania Sakramentu Chrztu Świętego, Sakramentu Bierzmowania, Sakramentu Kapłaństwa oraz podczas konsekracji kościoła i nowego ołtarza.
Przed błogosławieństwem kończącym liturgię metropolita łódzki wręczył nominacje nowym proboszczom i wikariuszom. Duchowni zmienią swoje dotychczasowe miejsca posługi z końcem sierpnia br., aby wraz z nowym rokiem szkolnym rozpocząć swoją pracę duszpasterską we wspólnotach, do których zostali posłani przez arcybiskupa łódzkiego.
zobacz także: Zmiany personalne 2020 w Archidiecezji Łódzkiej
Po zakończeniu liturgii, konsekrowane Oleje zostały przekazane dziekanom 27 dekanatów Archidiecezji Łódzkiej.
zobacz także: