W Zespole Szkół Katolickich prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Łodzi odbyła się konferencja formacyjno – szkoleniowa adresowana do nauczycieli i wychowawców tychże szkół. Na dzisiejszą konferencję przyjechały delegacje z ponad 150 szkół i przedszkoli, które rozsiane są na terenie całej Polski.
- W ciągu roku szkolnego odbywają się trzy tego typu spotkania, każde w innej placówce prowadzonej przez SPSK. – tłumaczy Ewa Woźniak dyrektor szkoły podstawowej prowadzonej przez Stowarzyszenie. – Tym razem konferencja na początek roku szkolnego ma miejsce w naszej szkole, a szczególnym gościem dzisiejszego spotkania i prelegentem jest ks. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. – podkreśla.
Uczestnicy łódzkiej konferencji przed południem wzięli udział we Mszy świętej celebrowanej pod przewodnictwem arcybiskupa Grzegorza w łódzkiej katedrze, a następnie w wykładzie zatytułowanym „Duch Święty w szkole”, który wygłosił metropolita łódzki w gmachu szkoły.
- Na ile szkoła jest miejscem przekazu wiary? – pytał arcybiskup Grzegorz. - Jeśli w szkole ma być przekazywana wiary, to pierwszym elementem przekazu wiary jest świadectwo. Myślę, że jest większy wymóg w tej kwestii w szkole katolickiej, niż w każdej innej, bo każdy kto przychodzi do szkoły katolickiej ma świadomość, że wszyscy, którzy tutaj się uczą są katolikami. Jeśli chcecie się przebić z jakimś orędziem chrześcijańskim, musicie zacząć od radykalnej formy świadectwa! Pierwszym co Duch z nami robi, to jest świadectwo! – podkreślił arcybiskup.
- Duch Święty obecny jest w szkole na katechezie, która nie może być tylko kształtowaniem rozumu, ale przede wszystkim kształtowaniem serca. Ostatecznie chcemy ukształtować w człowieku wiarę, a wiara to nie tylko wiedza. Wiara to spotkanie osobowe z Jezusem Chrystusem. – zaznaczył prelegent.
Metropolita łódzki zauważył, cytując słowa Tomasza z Akwinu, że - Każda prawda przez kogokolwiek powiedziana pochodzi od Ducha Świętego! Posługa prawdy jest posługą właściwą Kościołowi. Kościół od czasów przełomów starożytności i średniowiecza zrobił wszystko, żeby nie zanikła posługa myślenia. Od średniowiecza do dzisiaj wszystkie typy szkół zostały wygenerowane przez Kościół. Kościół pilnował kształcenia, bo wiedział, że ten obszar działania prawdy jest właściwym obszarem działania Ducha Świętego. Dzisiaj ten obszar prawdy jest obszarem dialogu. – tłumaczył.
Kończąc swój wykład arcybiskup podkreślił, że szkoła ma być miejscem kształtowania tożsamości młodego człowieka. Formowanie to ma dokonywać się na trzech polach doświadczenia. Pierwszym z nich jest mowa – język, który jest kodem wartości, a nie tylko sposobem porozumiewania się. Po wtóre praca – która jest tym, co buduje drugiego człowieka i sprawia, że człowiek staje się bardziej sobą. Po trzecie przez historię – bo człowiek musi wiedzieć skąd wyrasta. Nie chodzi tu tylko o naukę ale o pamięć skąd przychodzę, kim jestem, jakie są moje korzenie. – Jeśli obecne będą te trzy filary w kształtowaniu tożsamości młodego człowieka wówczas człowiek taki będzie otwarty na przyjęcie Prawdy. – zakończył arcybiskup.
Po zakończeniu wykładu był czas na pytania, które uczestnicy zapisali na wcześniej przygotowanych kartach.
Podczas spotkania Maria Chodkiewicz - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich – wręczyła księdzu arcybiskupowi Złota Tarczę dziękując za okazane serce, dobroć i życzliwość względem zespołu szkół, które działają na terenie Łodzi.
Dzisiejsza konferencję zakończyła modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia, która była połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu.
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich działa w Łodzi od grudnia 2002 roku, kiedy powołany zostaje komitet do spraw powołania katolickiej szkoły podstawowej w Łodzi. Katolicka Szkoła Podstawowa i Katolickie Gimnazjum rozpoczęły działalność 1 września 2003 roku. W 2007 roku rozpoczyna funkcjonowanie Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK, a od 2012 swoją działalność rozpoczęła Niepubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia. Aktualnie w łódzkim Zespole Szkół Katolickich SPSK uczy się 800 uczniów z całej Łodzi.