Abp Ryś do studentów: kiedy po raz pierwszy od Boga usłyszeliście - kocham cię!

Na Jasnej Górze rozpoczęła się 82. pielgrzymka studencka, która tradycyjnie każdego roku odbywa się w połowie maja, tuż przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej. Hasło tegorocznego ogólnopolskiego spotkania żaków brzmi: „Kocham, więc jestem”.

W sobotę – w pierwszym dniu pielgrzymki - młodzi wysłuchali konferencji arcybiskupa Grzegorza Rysia nawiązującej do hasła spotkania. Konferencja została oparta o fragment Pawłowego hymnu o miłości z listu do Koryntian. - Wskażę wam drogę jeszcze doskonalszą! – chrześcijaństwo jest pewną drogą, ani pewną teorią. Być chrześcijaninem to nie znaczy nauczyć się czegoś na pamięć. Wejść na drogę chrześcijaństwa, to wejść na drogę, to iść za Mistrzem.  – mówił abp Ryś.

Dziś przed młodymi jeszcze procesja różańcowa, wspólna modlitwa Apelu Jasnogórskiego oraz nocne czuwanie przy Ikonie Matki Bożej Częstochowskiej w kaplicy cudownego obrazu.

Dwudniową pielgrzymkę zakończy jutro Msza św. w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, której przewodniczyć będzie ks. bp Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstw akademickich.

Studenci od ponad 80 lat pielgrzymują na Jasną Górę. Korzenie duszpasterstwa akademickiego w Polsce sięgają początków Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwszym duszpasterzem krakowskich żaków był św. Jan Kanty, który oprócz opieki duchowej, wspierał studentów materialnie.