Archidiecezja Łódzka
Stacja XIX- parafia Opatrzności Bożej
10:40 | 08.03.2018 | Wyświetleń: 1054

Jesteśmy na półmetku Wielkiego Postu. W Środę Popielcową rozpoczęliśmy naszą pielgrzymkę w stronę Świąt Paschalnych, które są centralnymi świętami naszej chrześcijańskiej wiary. Kościół  Święty zatroskany o naszą duchową odnowę, proponuje nam w tym czasie, do osobistej i wspólnotowej refleksji, fundamentalnie ważne tematy dla naszego chrześcijańskiego życia- mówił Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek, który przewodniczył Mszy Św. w parafii Opatrzności Bożej.

W swojej homilia abp Ziółek odnosząc się do dzisiejszego czytania i do Ewangelii, zwrócił uwagę na Dekalog. „Dziś słowo Boże wzywa nas do konfrontacji naszego życia z Dekalogiem. Pierwsze czytanie, mówi o Mojżeszu, który przypomina Izraelitom jak wielkiej doświadczyli łaski dobrego Boga (…) a teraz przed wejściem do Ziemi Obiecanej daje im prawa, które obowiązywać będą wszystkich”- mówił Ksiądz Arcybiskup.

W dalszej części homilii abp Ziółek zwrócił się do wiernych, aby przypomnieli sobie te przykazania i w ich świetle przeprowadzili wielkopostny rachunek sumienia. „Ten Boży Dekalog wciąż wzywa do przestrzegania go i do wierności. Porządkuje nasze odniesienia do Boga i nasze międzyludzkie relacje.”

Dalej Ksiądz Arcybiskup odniósł się do dzisiejszej Ewangelii. „Pan Jezus jasno określa swój stosunek do Starego Testamentu. Wyraźnie mówi, że nie przyszedł znieść prawo. Powie nawet: ktokolwiek zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszym w Królestwie Niebieskim. Dekalog jest wyrazem woli Boga i nie może być odwołany. Dlatego Pan Jezus podkreśla, że przyszedł wypełnić prawo, czyli napełnić jego suchą literę, ożywiającym Duchem. Objawia nam jednocześnie, że tym duchem może być tylko miłość”- dodał abp Ziółek.