Archidiecezja Łódzka
Wigilia w Domu Księży Seniorów
21:41 | 23.12.2017 | Wyświetleń: 2359

Wśród wielu spotkań opłatkowych jest jedno szczególne, które zasługuje na uwagę, to spotkanie świąteczne w Domu Księży Emerytów, gdzie po zakończonej czynnej posłudze duszpasterskiej wypoczywają kapłani seniorzy.

W sobotni wieczór, dokładnie na dzień przed wigilią Bożego Narodzenia, pasterz Kościoła łódzkiego spotkał się na wieczerzy wigilijnej z mieszkańcami łódzkiego DKE.

– Życzę wam, abyście się otwarli na tego Pana Jezusa, który się rodzi. Abyście Mu dali do siebie prawo! – mówił abp Ryś do księży seniorów. Ewangelia pokazuje, że po pasterzach i mędrcach, trzecią grupą jaką Pan Jezus bardzo chciał widzieć, i która się na Nim poznała to byli ludzie starsi i chorzy. To był Symeon i Prorokini Anna. To byli ludzie, którzy się na Panu Jezusie naprawdę poznali i rozpoznali w Nim Mesjasza! – podkreślił.

Ksiądz arcybiskup podziękował Seniorom na za ich obecność i modlitwę. – Zanim tu przyszedłem – kontynuował metropolita łódzki – odwiedziłem chorych księży, którzy tutaj na wigilię nie mogą przyjść. Mówię do jednego z nich: księże Janie, jak najbardziej boli, to proszę za mnie ofiarować. A ksiądz odpowiada- ja zawsze pamiętam! Bardzo was proszę o modlitwę w wielu sprawach Kościoła. – apelował arcybiskup.

Po życzeniach i błogosławieństwie opłatka, nastąpił moment składania sobie życzeń, które były pełne wzruszeń, ale i wspomnień z przeszłości.

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus posługujące wśród księży, przygotowały tradycyjne postne potrawy, a oprawę muzyczną animował dyrektor DKE ks. kan. Robert Arndt.

Każdy kapłan po zakończeniu swojej posługi w parafii, tj. po uzyskaniu kanonicznego wieku emerytalnego (75 lat), udaje się na zasłużony odpoczynek do Domu Księży Emerytów. Mieści się on, przy parafii św. Wojciecha w Łodzi. Obecnie w DKE przebywa około 40 kapłanów.