Archidiecezja Łódzka
Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze
20:13 | 07.09.2014 | Wyświetleń: 551
Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze

Około 80. tys. wiernych wzięło udział w ogólnopolskich dożynkach na Jasnej Górze. Rolnicy dziękowali nie tylko za plony, ale również za kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II. Jasnogórskie dożynki połączone były z jubileuszem 100. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny.

W wygłoszonej na Jasnej Górze homilii bp tarnowski Ignacy Jeż podkreślił, że podobnie jak w czasach bł. Karoliny tak i dziś konieczna jest „perspektywa gospodarza”, który w każdej dziedzinie ludzkiego egzystowania przewiduje dalekosiężne skutki swoich czynów.

„Dzisiaj potrzeba gospodarskiego spojrzenia we wszystkich przestrzeniach naszego życia społecznego, politycznego, a także kościelnego. Spojrzenia 30, 50 lat w przyszłość i odpowiedzenia sobie na pytanie: jakie zbiory przyniesie w dalszej perspektywie nasz obecny zasiew? Nawodnienie kulturą intelektualną, zaczerpniętą z doświadczenia życia rolniczego może pozwolić nam budować bardziej trwałe i skuteczne modele rodzinne, społeczne, ekonomiczne i polityczne” – mówił bp Jeż.

Jasnogórskie dożynki, w których uczestniczył również prezydent Bronisław Komorowski, przebiegały pod hasłem: „Do Matki Syna Bożego”.

http://episkopat.pl/radio_watykanskie/53179.1,Ogolnopolskie_dozynki_na_Jasnej_Gorze.html