Archidiecezja Łódzka
O. Marian Waligóra nowym przeorem Jasnej Góry
21:21 | 05.08.2014 | Wyświetleń: 646
O. Marian Waligóra nowym przeorem Jasnej Góry

Nowym, 131. przeorem Jasnej Góry został o. Marian Waligóra, dotychczasowy kustosz sanktuarium, a ostatnio podprzeor klasztoru. Zastąpił o. Łukasza Buzuna po otrzymaniu przez niego nominacji biskupiej.

Nowym przeorem Jasnej Góry został o. Marian Waligóra, dotychczasowy kustosz sanktuarium, a ostatnio podprzeor klasztoru. Zastąpił na tej funkcji o. Łukasza Buzuna, który otrzymał nominację na biskupa pomocniczego kaliskiego. Jasnogórscy przeorowie mianowani są od 1382 r., a więc od początków częstochowskiego sanktuarium. Obecny jest już 131. z kolei.

O. Marian Waligóra ma 48 lat, pochodzi z Jędrzejowa. W 1987 r. wstąpił do Zakonu Paulinów. W 1994 r., po ukończeniu studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie na Skałce, otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął posługę duszpasterską. Najpierw przez rok przebywał na Węgrzech, a potem, aż do dziś, na Jasnej Górze. Z Węgrami jest nadal mocno związany przez posługę pielgrzymom z tego kraju, a trzeba pamiętać o historycznych, właśnie węgierskich korzeniach Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika i samej Jasnej Góry.

Pasją nowego przeora jasnogórskiego klasztoru są góry i fotografia. W 2010 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie czynna była wystawa jego zdjęć pt. „Chamonix. Wznoszę swe oczy ku górom…”.
– Wysiłek zdobywania górskich szczytów i nagroda za ich osiągnięcie w postaci wspaniałych widoków to zawsze było i jest dla mnie inspiracją na drodze ciągłego pogłębiania i ożywiania wiary. Wznoszę swe oczy ku górom, jak brzmią strofy Psalmu 121, bo wiem, że z wysokości, od Pana, przyjdzie mi pomoc – mówił wówczas o swojej pasji o. Waligóra.

W pierwszych słowach po zaprzysiężeniu nowy przeor Jasnej Góry podziękował generałowi Zakonu za zaufanie, jakim został obdarzony. „Wiemy, że Jasna Góra jest światłem na polskiej ziemi, dlatego proszę o współpracę ojców i braci, abyśmy wypełnili nasze powołanie” – poprosił wszystkich o. Marian Waligóra.

O. Waligóra przez najbliższe trzy lata będzie kierował największym klasztorem paulinów. Na Jasnej Górze mieszka ponad stu spośród ponad 500 ojców i braci tego zakonu na świecie.

http://ekai.pl/diecezje/x80928/o-marian-waligora-nowym-przeorem-jasnej-gory/