Autor:
Wielkopostne Kościoły Stacyjne

"Aby praktyki Wielkiego Postu przeżywane we wspólnocie Kościoła, przynosiły głębokie owoce w postaci umocnienia wiary i jej wyznawania z odwagą, rozpoczniemy w Roku Wiary wielkopostne pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych, które ustanowiłem w Łodzi" - czytamy w komunikacie, który będzie czytany w łódzkich parafiach.
"W oznaczone dni powszednie Wielkiego Postu będziemy gromadzić się w tych świątyniach na Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem biskupa, podejmując wielkopostne praktyki, otwierając swoje serca na Słowo Boże, przyjmując Chleb Eucharystyczny i przez wspólną modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego zyskując łaskę odpustu" - zachęca abp Jędraszewski.
Pierwszym kościołem stacyjnym będzie sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej, do którego łodzianie będą pielgrzymować w Środę Popielcową (msza rozpocznie się o godz. 18.00). Ostatnia stacja wypadnie w sobotę piątego tygodnia Wielkiego Postu w katedrze.
Na liście kościołów stacyjnych znalazły się 34 łódzkie świątynie - zarówno te najstarsze (m.in. kościół mariacki, św. Józefa czy Podwyższenia św. Krzyża), jak i najmłodsze (choćby kościół bł. Jana XXIII czy św. Faustyny). Będą odwiedzane od poniedziałku do soboty przez cały okres Wielkiego Postu.

W dekrecie ustanawiającym kościoły stacyjne abp Jędraszewski przypomina, że "post jest zewnętrznym znakiem większego zaangażowania, aby unikać zła i żyć Ewangelią". "Jałmużna obejmuje niezmierzony zakres dzieł miłosierdzia na rzecz bliźniego. Św. Augustyn uczy, że »nasza modlitwa, połączona z pokorą i miłością, postem i praktykowaniem jałmużny, panowaniem nad sobą i przebaczaniem krzywd, dając dobre rzeczy i nie odpłacając złymi, szuka pokoju i go osiąga« (Kazanie 206, 3 na Wielki Post: PL 38, 1042)" - czytamy w dokumencie. "W okresie Wielkiego Postu Kościół zachęca do wierniejszej i żarliwszej modlitwy oraz do dłuższego rozważania Słowa Bożego. Praktyki Wielkiego Postu przeżywane we wspólnocie Kościoła przynoszą owoce w postaci umocnienia wiary i jej wyznawania z odwagą" - podkreśla metropolita łódzki.

Wielkopostne Kościoły Stacyjne w Łodzi

Środa Popielcowa - Matki Boskiej Zwycięskiej
czwartek po Popielcu - Chrystusa Króla
piątek po Popielcu - Najświętszego Serca Jezusowego (Retkinia)