Autor:
Św. Józef – patron archidiecezji

Cały marzec jest poświęcony świętemu Józefowi, a dniem tygodnia, w którym się go wspomina jest środa. Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i opiekun Jezusa pochodził z królewskiego rodu Dawida. Ewangelia nazywa go „mężem sprawiedliwym”. Z hebrajskiego jego imię oznacza „Bóg przydał”. Był skromnym cieślą z Nazaretu, którego Bóg wybrał do wielkich dzieł. Jego wiernej i troskliwej opiece zostało powierzone dzieciństwo i młodość Odkupiciela świata. Odznaczał się czystością serca, prostotą, pokorą, cierpliwością, hartem ducha i łagodnością. Przekazy ewangelistów kilkakrotnie wspominają o św. Józefie - przy narodzinach Jezusa, ofiarowaniu w świątyni, spisie ludności, ucieczce do Egiptu i powrocie do Nazaretu. W życiu dorosłego Jezusa postać św. Józefa już się nie pojawia, stąd większość biblistów uważa, że umarł prawdopodobnie jeszcze przed publicznym wystąpieniem Zbawiciela.
Liturgiczne wspomnienie św. Józefa po raz pierwszy spotykamy w Kościele wschodnim w IV wieku. W zachodnim chrześcijaństwie zaczęło przyjmować się cztery wieki później. Papież Sykstus IV w 1479 r. wprowadził je do brewiarza i mszału rzymskiego, zaś w XVII w. papież Grzegorz XV rozszerzył je na cały Kościół. W 1847 r. papież Pius IX ustanowił nowe święto - Opieki świętego Józefa nad Kościołem Chrystusa, a 8 grudnia 1870 r. ogłosił tego świętego patronem Kościoła Powszechnego. W święto Wniebowzięcia 1889 r. papież Leon XIII wydał pierwszą w dziejach encyklikę o św. Józefie - „Quamquam pluries”. Jan Paweł II pisał o św. Józefie w encyklice o pracy ludzkiej „Laborem exercens”, a także poświecił mu adhortację apostolską „Redemptoris Custos” - o św. Józefie i jego posłannictwie w życiu Chrystusa i Kościoła.
Liczne sanktuaria poświęcone są temu świętemu, największe znajduje się w Montrealu i rocznie nawiedza je 1,5 mln pielgrzymów. Wiele krajów, miast i diecezji oddanych jest jego szczególnej opiece. Także nasza archidiecezja ma za patrona św. Józefa. W Polsce św. Józef czczony jest od XI wieku i kult ten pozostaje bardzo żywy. Jest on patronem aż 264 polskich kościołów, w tym największego sanktuarium w Kaliszu, ze słynącym łaskami obrazem. W archidiecezji łódzkiej istnieje 9 parafii pod jego wezwaniem.
Podobnie, jak w latach ubiegłych, 19 marca, w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny - patrona naszej archidiecezji, Kościół łódzki gromadzi się w archikatedrze, aby w sposób szczególny wypraszać Boże błogosławieństwo dla ludzi pracy i ich rodzin. Liczny nasz udział w tym ważnym spotkaniu jest przejawem miłości do Boga i ojczyzny oraz szczególnym znakiem oddania się w opiekę świętemu patronowi.