Autor:
Wyświetleń: 914
Bursztynowy tryptyk "Niebiańska Jerozolima" w łódzkiej katedrze
Udostępnij

Autorami tryptyku są: znany gdański złotnik i bursztynnik Mariusz Drapikowski oraz jego syn Kamil. Dzieło ozdobi podziemną kaplicę przy IV stacji Drogi Krzyżowej Via Dolorosa w Jerozolimie, gdzie odbywa się stała adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju w Ziemi Świętej i na całym świecie.
Łodź to kolejne, po gdańskiej bazylice św. Brygidy, i Jasnej Górze miejsce, gdzie można podziwiać tryptyk. Następnie dzieło pojedzie do sanktuarium maryjnego w niemieckim Altotting, zaś 26 września będzie prezentowane w katedrze w Kolonii, następnie m.in. w Warszawie i Krakowie. Na przełomie listopada i grudnia tryptyk zostanie poświęcony w Watykanie przez papieża Benedykta XVI. Potem, przez Turcję i Cypr, pojedzie do Jerozolimy.
Tryptyk to monumentalna nastawa ołtarza, służąca do wystawiania Najświętszego Sakramentu. W jej centrum jest monstrancja w kształcie sylwetki Matki Bożej Jasnogórskiej. Po otwarciu podświetlany, ażurowy zestaw ma 5 m szerokości i 2,5 m wysokości. Symbolizuje bramę ukazującą przejście ze Starego do Nowego Przymierza.
„Praca ta powstała w intencji modlitwy o pokój w Ziemi Świętej, na całym świecie i w duszy każdego człowieka. Zwracamy się do Matki Bożej, Królowej Pokoju z tą prośbą, z tą modlitwą”, tłumaczy swój zamysł artysta Mariusz Drapikowski. „Otwierając tryptyk, dokonujemy symbolicznego przejścia przez Chrystusa - Bramę i wchodzimy do Niebiańskiej Jerozolimy. Klimat gotyckiej formy rozedrganej świetlistymi rozetami symbolizuje Nową Ziemię, Nowe Niebo. W centralnej części tryptyku odnajdujemy monstrancję, której kształt przywołuje postać niewiasty trzymającej prawdziwego Eucharystycznego Chrystusa.”
O dzieło przeznaczone dla Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie Drapikowskiego poprosiło kiedyś stowarzyszenie międzynarodowych pielgrzymów. Początkowo miała to być monstrancja, potem projekt rozrósł się do całej nastawy kaplicy adoracyjnej. Ponieważ w jerozolimskiej bazylice nie ma miejsca do wieczystej adoracji, nastawa trafi ostatecznie do kaplicy między III a IV stacją Drogi Krzyżowej. Stacje te znajdują się na terenach należących do kościoła ormiańskiego w Jerozolimie.

Autor dzieła. Mariusz Drapikowski jest znanym gdańskim złotnikiem i bursztynnikiem. Prace Drapikowskiego mają królowa Belgii, król Hiszpanii, Bill Clinton czy książę Kentu. Znajdziemy je w polskich i światowych muzeach. Ale przede wszystkim gdański twórca zasłynął bursztynowo-brylantową sukienką zawierzenia, którą wykonał dla obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Tam to w Kaplicy Matki Boskiej Królowej Polski stoją też kuci w srebrze Święty Paweł Pustelnik i królewicz Kazimierz Jagiellończyk. Dziełem mistrza Drapikowskiego jest też wykonane ze srebra, złota i hebanu starymi technikami złotniczymi tabernakulum na Jasnej Górze. Wykonał szereg prac w kościele św. Brygidy w Gdańsku. Zrealizował kompozycję rzeźbiarską św. Jerzego ze smokiem, jak zwykle w srebrze, drewnie i bursztynie na zlecenie Zakonu Rycerskiego Szpitalników w Norymberdze.

Galeria zdjęć:
http://www.archidiecezja.lodz.pl/new/mainframe2.php?act=zdjecia&id_gal=139

Spot filmowy:
http://www.youtube.com/watch?v=49RmXZbBvB4&eurl=http://sopot.naszemiasto.pl/kultura/884137.html

Udostępnij