Autor:
Brazylia: ostatki to nie tylko karnawał, ale także rekolekcje i medytacje

Prawie 50 tys. młodych osób w wieku około 25 lat bierze udział w rekolekcjach karnawałowych we wspólnocie Canção Nova (Pieśń Nowa) w Cachoeira Paulista (stan São Paulo). Tegoroczne rekolekcje zbiegły się z obchodami 30-lecia jej istnienia. Przez pięć dni uczestnicy tych ćwiczeń duchowych słuchają wykładów, nauk i Mszy św. i modlą się, ale jest również czas na radość i tańce przy muzyce religijnej.

Organizatorzy chcą zaproponować młodzieży rozrywkę odmienną niż tradycyjny karnawał odarty z wartości chrześcijańskich. Tego rodzaju karnawał – bez alkoholu, papierosów, narkotyków i innych używek, za to z Pismem Świętym i różańcem uczestniczy z każdym rokiem coraz więcej młodych ludzi. „Zauważyliśmy, że ten, kto raz spędził taki karnawał z nami, wraca w następnych latach” – mówi Eliana Sá z Canção Nova.

W tym roku nowością są rekolekcje również dla dzieci powyżej 3. roku życia. Ponad 200 malców uczestniczy w codziennym programie rekolekcyjnym przygotowanym specjalnie dla nich. „Gdy rodzice słuchają nauk ewangelizacyjnych, dzieci bawią się i także są ewangelizowane” – tłumaczy Patricia Geracomo, odpowiedzialna za rekolekcje dla najmłodszych.

W archidiecezji Rio de Janeiro w każdej parafii w okresie karnawału trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, mająca na celu przeproszenie Najświętszego Serca Pana Jezusa za wszelkie grzechy popełnione w tym okresie.