Caritas Archidiecezji Łódzkiej


Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Debata o etyce na krańcach życia

debata_hosp_2014_2W sobotę, 29 marca 2014 roku, w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego odbyła się IV Publiczna Debata z Cyklu Sobota dla Hospicjum. Tegoroczny panel dyskusyjny przebiegał pod hasłem: "Prawo do życia. Prawo do prawdy. Prawo do śmierci. - Etyka na krańcach życia". Idea cyklu debat Sobota dla Hospicjum powstała cztery lata temu w wyniku porozumienia pomiędzy Rektorem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi a Dyrektorem Caritas Archidiecezji Łódzkiej o wolontariacie pracowniczym. W myśl tego porozumienia pracownicy i studenci Uczelni wspomagają działaniami wolontaryjnymi Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas AŁ, m. in. w organizacji kampanii edukacyjno-charytatywnych na rzecz opieki paliatywnej i hospicyjnej. Od czterech lat debata w UM rozpoczyna wiosenną, edukacyjną część Kampanii Pola Nadziei w UM, prowadzoną w Łodzi przez hospicjum domowe Caritas.

Partnerami w organizacji debat są: Fundacja dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Stowarzyszenie Łódzkie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny (IFMSA) oddział w Łodzi.

Honorowi goście tegorocznego spotkania - pani Jolanta Chełmińska, Wojewoda Łódzki, prof. dr hab. n. med. Lucyna Woźniak, Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz ks. Jacek Ambroszczyk, Dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej - rozpoczęli konferencję kierując do panelistów i uczestników debaty życzenia owocnych obrad.

Dr n. med. Maria Jakubowska, kustosz Biblioteki UM, koordynator wolontariatu Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas w Łodzi oraz mgr Krzysztof Pękala, asystent Zakładu Psychologii Lekarskiej UM, a także psycholog i koordynator wolontariatu Stowarzyszenia Łódzkie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych pokierowali przebiegiem pierwszej części spotkania, tradycyjnie poświęconej krótkim wystąpieniom, tematycznie wprowadzającym do właściwej debaty w części drugiej. 

Tematy wprowadzające to Oswajanie śmierci – główne cele i założenia opieki paliatywnej – dr n. hum. Weronika Chańska; Śmierć spokojna jako cel współczesnej medycyny – dr hab. n. hum., prof. nadzw. Kazimierz-Szewczyk; Śmierć spokojna w domu, jak długo będzie to jeszcze możliwe – lek. Iwona Sitarska, Iwona Jordańska-Moszyńska; Pomoc społeczna wobec starzenia się społeczeństwa – dr hab. n. hum., prof. nadzw. Jerzy Krzyszkowski; Uprawniona etycznie ulga w cierpieniu, czy ukryta eutanazja? Dylematy moralne wokół sedacji w opiece paliatywnej - ks. dr Jan Kaczkowski; Świadectwo potrzeb duchowych w hospicjum – ks. Andrzej Partyka ; Prawo do informacji – dr hab. Rafał Kubiak. Tezy wykładu Pomiędzy uporczywą terapią a eutanazją nieobecnego dr n. med. Jerzego Jarosza przedstawiła dr Iwona Sitarska.

Streszczenia wystąpień i informacje o prelegentach można przeczytać na stronie cyklu debat: http://sobotadlahospicjum.ifmsa.pl

W drugiej części spotkania brawurowo poprowadzona przez prof. Kazimierza Szewczyka dyskusja ujawniła, że można o trudnych etycznie problemach rozmawiać w sposób merytoryczny, czasem pięknie się różniąc, unikając jednocześnie sporów światopoglądowych.

Niektóre z tematów podejmowanych w dyskusji to: Eutanazja - jakie postępowanie jest, a jakie nie jest eutanazją?, Problematyka tzw. „przywileju terapeutycznego”, Czy sedacja terminalna (uspokojenie przedśmiertne) jest eutanazją?, Czy lekarz wiedząc, że skuteczna analgezja przyspieszy śmierć pacjenta, dopuszcza się eutanazji?, Czy chory ma prawo do niewiedzy o stanie swojego zdrowia?, Jeśli tak, to czy obejmuje ono tak ważne etapy życia, jak umieranie i śmierć? , Czy mówienie prawdy o nadchodzącej śmierci jest odbieraniem nadziei umierającemu?, Czy lekarze nie przeceniają roli nadziei w podtrzymywaniu życia?, Czy nadzieja nie stanowi parawanu ochronnego przed koniecznością mówienia o niepomyślnych rokowaniach?, Czy jesteśmy gotowi do pogodzenia się z ludzką skończonością?, czy wreszcie Czy hospicja (medycyna paliatywna) mogą skutecznie edukować ku akceptacji śmierci?

Tegoroczne spotkanie ujawniło jak bardzo potrzebna jest publiczna debata  dotycząca nowych wyzwań opieki końca życia, które wymagają społecznej akceptacji. Obecność na sali lekarzy medycyny paliatywnej, anestezjologii i innych specjalności obok studentów medycyny, pielęgniarstwa i innych kierunków, a także studentów innych uczelni oraz psychologów socjologów, pedagogów, pracowników opieki paliatywnej i wolontariuszy hospicyjnych z wielu miast Polski jest tego najlepszym dowodem.

Z satysfakcją stwierdzamy, że cykl debat Sobota dla Hospicjum organizowanych przez wolontariuszy - pracowników Uniwersytetu Medycznego, wolontariuszy  Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas, wolontariuszy i pracowników Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych oraz studentów UM w Łodzi nabiera charakteru ogólnopolskiego. Łącznie w spotkaniu wzięło udział ponad 220 osób  z różnych miast.  

tk      
Zobacz zdjęcia: Debata o etyce na krańcach życia

<- wróć
Wykorzystanie powyższego materiału lub jego fragmentów na własnej stronie internetowej jest możliwe pod warunkiem podania źródła oraz autora.
Wspierają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

wpłać on-line
przekaż 1 % podatku
przekaż dary rzeczowe