Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Jałmużna Wielkopostna Kapłanów Archidiecezji Łódzkiej 2015

Jałmużna wielkopostna kapłanów 2015W Wielki Czwartek przed południem, w bazylice archikatedralnej w Łodzi kapłani zgromadzeni wokół swojego Biskupa odprawili Mszę Świętą Krzyżma. Podczas uroczystej celebry księża posługujący w archidiecezji łódzkiej złożyli swoją jałmużnę kapłańską. Metropolita Łódzki poprosił, by swoją wielkopostną ofiarą wsparli budowę Domu Seniora w Kaszewicach - charytatywne dzieło archidiecezji łódzkiej, prowadzone przez łódzką Caritas.

Jałmużna Wielkopostna Kapłanów Archidiecezji Łódzkiej była tematem specjalnego listu, jaki Metropolita Łódzkie przesłał do kapłanów naszej archidiecezji na początku Wielkiego Postu. Ksiądz Arcybiskup pisał w nim:

Ojciec Święty Franciszek w swoim Orędziu na Wielki Post 2015 roku poświęca uwagę problemowi globalizacji obojętności. Potrzebę odnowy, „aby nie zobojętnieć i nie zamknąć się w sobie”, rozważa Papież na płaszczyźnie Kościoła powszechnego, parafii i wspólnot oraz indywidualnego wiernego.

„(…) Każda wspólnota chrześcijańska jest powołana do przekraczania progu, który pozwala jej wejść w relację z otaczającym ją społeczeństwem, z ubogimi i dalekimi” – pisze Ojciec Święty. „Kościół ze swej natury jest misyjny, nie zasklepiony na samym sobie, ale posłany do wszystkich ludzi. Tą misją jest cierpliwe dawanie świadectwa o Tym, który chce doprowadzić do Ojca całą rzeczywistość i każdego człowieka. Misja jest tym, czego miłość nie może przemilczeć. Kościół idzie za Jezusem Chrystusem drogą, która go prowadzi do każdego człowieka, aż po krańce ziemi (por. Dz 1, 8). W ten sposób możemy zobaczyć w naszym bliźnim brata i siostrę, za których Chrystus umarł i zmartwychwstał. Wszystko, co otrzymaliśmy, otrzymaliśmy także dla nich. I podobnie, to co ci bracia posiadają, jest darem dla Kościoła i dla całej ludzkości.

Drodzy bracia i siostry, jakże pragnę, aby miejsca, w których wyraża się Kościół, w szczególności nasze parafie i nasze wspólnoty, stały się wyspami miłosierdzia na morzu obojętności!”

Łódzki Kościół, wierny nauczaniu Ojca Świętego, nieustannie poszukuje możliwości, aby przeciwstawiać się obecnej w świecie globalizacji obojętności. Szczególnie w swojej działalności charytatywnej odczytuje znaki czasu i stara się odpowiadać bieżącym problemom. Wychodząc naprzeciw problemowi starzejącego się społeczeństwa podjęliśmy trud budowy i organizacji Domu Seniora „Pomocna Dłoń” w Kaszewicach. Tegoroczną kapłańską jałmużnę wielkopostną ofiarujemy zatem na wsparcie tego dzieła, które prowadzi nasza archidiecezjalna Caritas.

Kapłani archidiecezji łódzkiej już po raz piąty składają swoją jałmużnę wielkopostną na wspólny cel. Ich datki przeznaczone zostały do tej pory na: działalność hospicjum domowego Caritas, leczenie i rehabilitację księży emerytów, wsparcie ubogich, którymi opiekują się Siostry Misjonarki Miłości i klasztor sióstr Karmelitanek Bosych w Łodzi.

Tomasz Kopytowski
Zobacz zdjęcia: Jałmużna Wielkopostna Kapłanów Archidiecezji Łódzkiej 2015