Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Jubileusz Założycielki hospicjum domowego Caritas

80 lat ZofiiW poniedziałek, 3 marca 2013 roku, wspólnota domowego hospicjum łódzkiej Caritas przeżywała święto. Dzień wcześniej 80 lat skończyła dr Zofia Pawlak - założycielka i wieloletnia szefowa Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej. W poniedziałkowe popołudnie kaplica Caritas wypełniła się hospicyjnymi pracownikami i wolontariuszami. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. Jacek Ambroszczyk, dyrektor Caritas, a homilię wygłosił ks. Ireneusz Kulesza, z którym dr Pawlak założyła hospicjum Caritas.

Pani Doktor zajęła SWOJE miejsce w kaplicy Caritas. - Zawsze widzę ją w tym samym miejscu - zauważył we wstępie do liturgii dyrektor Caritas. - Doktor Zofia prosiła często, by mogła zostać w kaplicy wieczorem - przypomniał w homilii ks. Ireneusz. To z tego trwania przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramentem zrodził się pomysł na domowe hospicjum Caritas, a kiedy już powstało, w tymże miejscu dr Zofia zbierała siły, by podołać temu trudnemu zadaniu. - Zawsze stawiała Pana Boga na pierwszym miejscu, a potem, reszta była na swoim miejscu - podkreślał ks. Jacek Ambroszczyk.

Dziękczynną liturgię uświetnił zespół śpiewaczy, który powstał z wolontariuszy i pracowników hospicjum oraz zaprzyjaźnionego chóru gospels. Ćwiczyli śpiewy na poniedziałek od dłuższego czasu.

Po mszy świętej doktor Zofia przyjmowała życzenia w sali konfernecyjnej, na I piętrze, miejscu, w którym spędziła prawie 20 lat, dbając o formację duchową i podnoszenie kompetencji członków hospicyjnego zespołu.

Każdemu z gości Jubilataka dziękowała za życzenia i obdarowywała dobrym słowem.

Wszyscy życzyli dr Zofii Pawlak kolejnych lat życia i życzyli tego również hospicjum i sobie, bo choć Matka Założycielka, jak o Niej mówią, nie kieruje już hspicyjną pracą, to jej obecność i dar modlitwy jest dla Jej wychowanków bardzo cenny.

Sto lat, Pani Doktor!

Tomasz Kopytowski