Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

XXI Światowy Dzień Chorego

W poniedziałek, 11 lutego 2013 roku, obchodzony będzie XXI Światowy Dzień Chorego. Hasłem tegorocznego dnia są słowa Chrystusa, które skierował do uczonego w Prawie w rozmowie o tym, kto jest bliźnim: "Idź, i Ty czyń podobnie" (Łk 10,37).

Tradycyjnie już Caritas w Polsce przygotowała obrazki z modlitwą za chorych i fragmentem orędzia Benedykta XVI na XXI Światowy Dzień Chorego. Księża dyrektorzy i kapelan hospicjum domowego łódzkiej Caritas odwiedzą w tym dniu podopiecznych hospicjum. W kościele Matki Bożej Bolesnej, u ojców pasjonistów w Łodzi, przy Alei Pasjonistów 23, o godz. 10.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji chorych. Po homilii kapłani udzielą chorym sakramentu namaszczenia chorych. Po eucharystii zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo indywidualne chorych.

Liturgiczne obchody Dnia Chorego u ojców pasjonistów przygotowują pracownicy i wolontariusze domowego hospicjum i Biura Wolontariatu łódzkiej Caritas.

Jezu, Synu Boży i Synu Człowieczy,
Tyś doświadczył, czym jest ból i cierpienie.
Tyś niósł ulgę i zdrowie.
I ja, dotknięty chorobą, zwracam oczy i serce do Ciebie.
Zmiłuj się nade mną, złagodź moje cierpienie, udziel światła,
abym lepiej zrozumiał sens bólu i choroby.
Daj mi siłę wytrwania i podtrzymuj moją nadzieję.
Skieruj myśli moje ku wyższym rzeczom i prawdzie wiecznej, pomóż mi zrozumieć wolę Bożą.
Zechciej mi wrócić siły i zdrowie.
Przez Ciebie, Zbawicielu cierpiący, i w Tobie,
łączę się ze wszystkimi cierpiącymi członkami Twojego Mistycznego Ciała,
świętego Kościoła, i ofiaruję moje boleści na Twoją chwałę i za Kościół nasz święty. Amen

"Zawierzam ten XXI Światowy Dzień Chorego wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, prosząc, aby zawsze towarzyszyła cierpiącej ludzkości w poszukiwaniu ulgi i niezłomnej nadziei, aby pomagała wszystkim osobom angażującym się w apostolat miłosierdzia stawać się miłosiernymi samarytanami dla swych braci i sióstr doświadczonych przez chorobę i cierpienie, i z serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa."

Benedykt XVI

Tomasz Kopytowski