Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Rodziny polskie - rodzinom ukraińskim

rodzina rodziniePod hasłem „RODZINA RODZINIE. Rodziny polskie - rodzinom ukraińskim” Caritas w Polsce organizuje akcję wysyłania paczek na Ukrainę. Dzięki współpracy z Pocztą Polską, wszystkie paczki do 20 kg, nawet jeśli będą ich tysiące, zwolnione są z opłat do końca marca br. Należy jedynie na opakowaniu umieścić dopisek „dla Ukrainy”. Caritas Spes na Ukrainie przygotowała listę kilku tysięcy kontaktów do rodzin potrzebujących wsparcia bądź poszkodowanych. Są wśród nich zarówno adresy katolików, grekokatolików jak i prawosławnych. Łódzka Caritas otrzymała listę 84 rodzin z parafii w Bursztynie w Iwano-Frankiwskiej oblasti.

Ze względu na ochronę danych osobowych, lista nie zawiera bezpośredniego adresu rodziny ukraińskiej. Otrzymaliśmy jedynie jej numer identyfikacyjny, dzięki któremu paczka trafi do adresata za pośrednictwem miejscowego proboszcza. Do numeru dołączony jest krótki opis rodziny, jaki otrzymaliśmy ze strony ukraińskiej.

W akcji może wziąć udział każdy, kto na adres recepcja.caritas@toya.net.pl wyśle mail zgłaszający chęć uczestnictwa w akcji. W mailu zwrotnym poprosimy o deklarację udzielenia pomocy oraz odeślemy informacje dotyczące przygotowania paczki oraz podamy kontakt na Ukrainie. Można również zgłosić się telefonicznie: 42 639 95 81 lub osobiście do siedziby łódzkiej Caritas w Łodzi, przy ul. Gdańskiej 111.

A oto instrukcje pomocne przy przygotowaniu paczki:

1. Paczkę można wysłać bezpłatnie do końca marca br.
  2. Do paczki można załączyć list do rodziny, by nawiązać kontakt osobisty (można pisać po polsku)
  3. Paczkę do20 kg może wysłać każda osoba fizyczna
  4. Jedna osoba fizyczna może wysłać tylko jedną paczkę
  5. Wartość rzeczowa paczki nie może przekraczać 300 euro
  6. Zawartość paczki może stanowić żywność opakowana fabrycznie do10 kg z wyłączeniem produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego oraz nowa odzież
  7. Na paczce należy umieścić oprócz nazwiska proboszcza i adresu parafii ukraińskiej napisy:
    - numer identyfikacyjny rodziny
    - napis „DLA UKRAINY”
    - napis „RODZINA RODZINIE”
  8. Adresatem musi być osoba fizyczna (proboszcz parafii na Ukrainie)
  9. Paczki mogą być nadawane jedynie w punktach Poczty Polskiej
  10. Paczki nie mogą być nadawane jako priorytetowe oraz jako paczki z zadeklarowaną wartością.
Tomasz Kopytowski
<- wróć