Caritas Archidiecezji Łódzkiej


Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Bezdomni na Jasnej Górze 2014

bezdomni_JG_2014Deszcz nie zniechęcił nikogo do pielgrzymowania i umocnienia w Duchu. Pod hasłem zaczerpniętym z Księgi Psalmów „Bogu ufam, nie będę się lękał”, w sobotę 8 listopada 2014 roku, na Jasnej Górze, dziewiąty już raz, spotkali się bezdomni z całej Polski - podopieczni ośrodków prowadzonych przez Caritas diecezjalne oraz placówek współpracujących z Caritas. Z archidiecezji łódkiej na Jasną Górę pojechało 50 podopiecznych Punktu Pomocy Charytatywnej Caritas i schroniska im. Brata Alberta w Łodzi.

W tym roku z 22 diecezji przybyło tysiąc osób, w ubiegłym roku też było prawie tysiąc osób, ale tendencja jest zwyżkowa. To bardzo nas cieszy dlatego, że obecność na Jasnej Górze i modlitwa powoduje, że człowiek odbudowuje swoje wartości i życie wewnętrzne. Wiemy dobrze, że jeżeli człowiek ma w sobie fundament łatwiej mu wyjść z tej bezdomności albo też przeżywać ją w sposób dojrzały, dlatego tak ważna jest obecność tutaj - mówił ks. prałat Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Pielgrzymka Osób Bezdomnych rozpoczęła się w Kaplicy św. Józefa, gdzie pielgrzymi wraz ze swoimi opiekunami zostali powitani w imieniu oo.  Paulinów przez o. Mariusza Tabulskiego definitora zakonu, następnie po powitaniu przez Księży dyrektorów Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Częstochowskiej mogli wysłuchać konferencji ojca Jana - kapucyna posługującego wśród osób bezdomnych w Częstochowie, a także świadectw wiary innych, którzy wyszli lub są w trakcie wychodzenia z problemu bezdomności: Program jest bardzo mocny, ale to, co zasługuje na uwagę to przede wszystkim to, że tysiąc ludzi tutaj będących siedzi w totalnym skupieniu. Słuchają, bo słyszą bardziej siebie, niż kogoś kto chce wzruszyć. Każdy w tych słowach świadectwa odkrywa siebie i widzi na jakim etapie teraz jest – podkreślił ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Częstochowa. Ważnym punktem wspólnego spotkania była droga krzyżowa poprowadzona ze względu na niesprzyjającą pogodę na miejscu - w kaplicy spotkania, którą w tym roku przygotowała Caritas Archidiecezji Katowickiej. Rozważania czytali bezdomni wraz ze swoimi opiekunami. Nabożeństwu tradycyjnie towarzyszył, jak w latach poprzednich zabytkowy krucyfiks znaleziony we Francji, w Lourds na śmietnisku - nazwany symbolicznie "mój Chrystus bezdomny". Stacja XV - zmartwychwstanie była świadectwem wypowiedzianym przez Sebastiana, bezdomnego alkoholika, który odzyskał sens, uwierzył w siebie i w Boga, i zaczyna nowe życie...

Po spotkaniach i konferencji uczestnicy pielgrzymki wzięli udział we Mszy św. koncelebrowanej w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski: Bardzo ważne jest hasło tegorocznej pielgrzymki: Zaufaj Bogu i wtedy dopiero nie będziesz się lękał. Ale rozumiemy, że to zawierzenie wymaga naszej współpracy. W tym wypadku trzeba odnowić się w myśleniu, to znaczy nie zgodzić się na bezdomność, czyli na izolację i na zamknięcie się w sobie. Bezdomność wcale nie oznacza braku miejsc, gdzie mogę się zatrzymać i mieszkać, tylko sposób myślenia - ja już nie chcę inaczej, protestuję przeciwko temu, czy innemu społeczeństwu, takiej, czy innej władzy - nawoływał celebrans. Pielgrzymka organizowana jest corocznie w listopadzie - w drugą sobotę miesiąca - na początku okresu najtrudniejszego dla osób bezdomnych. W tym czasie stoimy u progu zimy, to moment kiedy schroniska i noclegownie zapełniają się a nawet czasem przepełniają, bo nie da się przeżyć - mieszkać pod mostem czy w parku albo na dworcu. Jest za zimno. Bywają tacy, którzy niestety nie otrzymują na czas pomocy lub zainteresowania, bywa że umierają...

Pielgrzymka jest momentem umocnienia na trudny czas przetrwania dla nich, próbą pokazania, że jest ktoś kto się o nich troszczy - Bóg i pomocna dłoń człowieka. Jest też próbą zwrócenia uwagi społeczeństwa, ukazania osoby bezdomnej jako jednego z nas, w pełni wartościowego człowieka często spychanego na margines. Jest i apelem do sprawujących władzę na poziomie rządowym i samorządowym, by nie omijali niewygodnego tematu bezdomności. Jej przyczyną jest często bieda i bezradność, chociaż przyczyn jest tak naprawdę tyle ile ludzi bezdomnych. Są bardzo zróżnicowane. Przy tej okazji zwracamy się również z apelem do wszystkich, by w jesienne i zimowe, mroźne dni nie ominąć żadnego bezdomnego potrzebującego pomocy, człowieka leżącego na ulicy czy klatce schodowej - podkreślił Mariusz Talarek, koordynator pielgrzymki.

IX Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę przebiegła w braterskiej atmosferze pełnej wzajemnej życzliwości, a zakończyła się w Domu Pielgrzyma wspólnym gorącym posiłkiem i wydaniem prowiantu na drogę powrotną. Uczestnicy otrzymali również pamiątkowy różaniec na rękę oraz obrazek, które były symbolicznym prezentem od Księdza Arcybiskupa przypominającym ciepłe spotkanie. Pielgrzymkę od 9 już lat współorganizuje Caritas Polska wraz z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Spotkanie jest jedynym w Polsce publicznym zgromadzeniem osób bezdomnych, którzy w tak dużej liczbie spotykają się razem w tym samym czasie i miejscu.

Źródło: www.caritas.pl 

tk      
<- wróć
Wykorzystanie powyższego materiału lub jego fragmentów na własnej stronie internetowej jest możliwe pod warunkiem podania źródła oraz autora.
Wspierają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas
  • Wspirają nas

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

wpłać on-line
przekaż 1 % podatku
przekaż dary rzeczowe