Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Wsparcie edukacji dzieci i młodzieży 2021/2022

TPU_2021Wakacje to  czas, w którym oprócz wypoczynku i regeneracji sił, przychodzi pora na przygotowania do nowego roku szkolnego. Jak co roku, o tej porze, zapraszamy do wsparcia dzieci i młodzieży, którzy potrzebują naszej pomocy u progu nowego roku szkolnego.
W tym roku Caritas Archidiecezji Łódzkiej ma dwie propozycje: „Tornister pełen uśmiechów” – 13. edycję ogólnopolskiej akcji charytatywnej dla dzieci i młodzieży i „Pierwszy krok” – program stypendialny dla dzieci i młodzieży z Aleppo w Syrii, prowadzony wspólnie przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis”.

Tornister pełen uśmiechów

Celem akcji w tym roku jest skompletowanie i przekazanie wyprawek szkolnych najuboższym dzieciom z diecezji pińskiej na Białorusi. Za pośrednictwem Caritas Diecezji Pińskiej pomoc trafi do dzieci i młodzieży w wieku 6 – 18 lat. Są to dzieci białoruskie, w większości z polskimi korzeniami, pochodzące z ubogich rodzin, zamieszkałych w części na terenach dotkniętych promieniowaniem po wybuchu elektrowni jądrowej w Czernobylu, w 1986 roku.

Najpotrzebniejsze artykuły szkolne dla uczniów na Białorusi to: zeszyty, ołówki, długopisy, linijki, cyrkiel, kredki, kolorowy i biały papier, szkicownik, markery, taśma klejąca, klej, piórniki, okładki na zeszyty. Ze względu na sytuację epidemiczną prosimy o zakupienie artykułów szkolnych i przekazanie ich do parafii w torbach jednorazowych. Caritas zakupi plecaki i tornistry i przekaże je wraz z zebranymi w parafiach wyprawkami. Caritas Diecezji Pińskiej odbierze wyprawi szkolne na przełomie września i października br. Zakupione artykuły szkolne prosimy dostarczyć do parafii lub do Punktu Pomocy Charytatywnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej w Łodzi, przy ul. Wólczańskiej 108, najpóźniej do 15 września 2021 roku.

Zgłoszenia parafii do akcji przyjmujemy do 15 sierpnia 2021 roku:

Biuro Wolontariatu Caritas
90-423 Łódź, ul. Piotrkowska 85
tel.: (42) 632 24 20, tel.kom.: 661 111 991
e-mail: pszatan@toya.net.pl
czynne: poniedziałek – piątek, w godzinach: 8.00-16.00

Pierwszy krok

Niestabilna sytuacja militarna i gospodarcza w Syrii, pogłębiona dodatkowo przez epidemię koronawirusa, najbardziej dotyka najmłodszych Syryjczyków. Dostęp do edukacji jest obecnie ograniczony nie tylko ze względów sanitarnych, ale przede wszystkim z uwagi na rosnące opłaty w szkołach. W obliczu takiego zagrożenia łódzka Caritas i Stowarzyszenie „Dom Wschodni” od roku prowadzą program stypendialny, dzięki któremu w roku szkolnym 2020/2021 312 uczniów ze szkół w Aleppo w Syrii otrzymało wsparcie edukacji.

Franciszkańska parafia św. Franciszka z Asyżu w Aleppo typuje uczniów najbardziej potrzebujących pomocy, przeprowadza rozmowy z rodzinami, weryfikuje ich sytuację materialną i składa wniosek o wsparcie w ramach programu „Pierwszy krok”. Tu, w  Polsce, organizatorzy programu przyjmują deklaracje darczyńców – osób  prywatnych, firm czy instytucji, którzy zobowiązują się do objęcia opieką ucznia na okres minimum pół roku, z miesięczną darowizną w wysokości 60 złotych. Przekazywane środki mają charakter wsparcia stypendialnego, pokrywającego część kosztów związanych z edukacją dziecka.

Darczyńcy, którzy nie mogą sobie pozwolić na długofalowe wsparcie, bądź chcą wesprzeć program mniejszą kwotą mogą zasilić tzw. „Skarbonkę” programu, która posłuży m.in. wsparcia innych parafialnych projektów związanych z edukacją – korepetycji, wyjazdów czy wyprawek szkolnych. Zebrane pieniądze przesyłane są przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej do parafii w Aleppo, która następnie wypłaca wsparcie poszczególnym rodzinom.

Zapraszamy do włączenia się do programu i wsparcie uczniów z Aleppo w kolejnym roku szkolnym. Każdy, kto chce przystąpić do programu „Pierwszy krok” może to zrobić na stronie internetowej programu:

lub skontaktować się bezpośrednio z koordynatorem programu w Stowarzyszeniu „Dom Wschodni”:

+ 48 668 571 976, e-mail: kontakt@domwschodni.pl

Wpłat na wsparcie program „Pierwszy krok” można dokonywać:

• poprzez stronę programu: https://pierwszykrok.domwschodni.pl/

• poprzez aplikację mobilną Caritas

• na rachunek bankowy:

Bank Pekao S.A.V o/Łódź

numer: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077

z dopiskiem: Pierwszy krok.

Tomasz Kopytowski
<- wróć