Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Wspólnota Caritas przy wigilijnym stole

wigilia_caritas_2014_2Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Łódzkiego rozpoczęło się spotkanie wigilijne wspólnoty łódzkiej Caritas. W sobotę, 20 grudnia 2014 roku, najpierw przy eucharystycznym stole, a potem przy tym tradycyjnym, wigilijnym, zgromadziło się prawie 500 podopiecznych 4 świetlic środowiskowych, 2 Domów Dziennego Pobytu, Ośrodka Aktywizacji Zawodowej i Społecznej, Zakładu Aktywności Zawodowej i Punktu Pomocy Charytatywnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Towarzyszyli im pracownicy Caritas oraz przełożeni i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

- Tuż przed wigilią Bożego Narodzenia gromadzimy się we wspólnocie Caritas przy dwóch stołach – najpierw przy stole Słowa Bożego i Eucharystii, gdzie co dnia rodzi się Słowo wcielone - Jezus Chrystus, a potem przy wigilijnym stole, gdzie łamiemy chleb powszedni, o który codziennie się modlimy, a którego często naszym podopiecznym brakuje – tłumaczy ks. Andrzej Partyka, dyrektor łódzkiej Caritas. – Chcemy w tym dniu być wszyscy razem i zadbać, by nikomu nie zabrakło ani chleba, ani dobrego słowa – dodaje dyrektor Caritas.

Metropolita Łódzki poświęcił swoją homilię Caritas – miłosiernej Miłości Boga. - Bóg jest Caritas – jest miłością. Ta miłość przynagla nas, abyśmy kochali – mówił Ksiądz Arcybiskup. - Kościół od samego początku urzeczywistniał dzieła Caritas, jako najbardziej przejmujące świadectwo o Bogu, który jest Miłością. Od prawdy o Kościele nie da się oddzielić prawdy o Caritas. Tę prawdę przeżywamy dziś, kiedy gromadzimy się przy eucharystycznym stole na kilka dni przed Bożym Narodzeniem w tym szczególnym kręgu Caritas – powiedział do uczestników liturgii Metropolita Łódzki.

Na zakończenie eucharystii Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił opłatki i złożył zebranym świąteczne życzenia.

Po mszy świętej w archikatedrze dzieci ze świetlicy Caritas przy ul. Piotrkowskiej 85 przedstawiły Bożonarodzeniowe Jasełka. Następnie zgromadzeni w świątyni przełamali się opłatkiem.

Dalsza część spotkania odbyła się w Sali gimnastycznej Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie przygotowano stoły dla 500 gości. Gospodarz miejsca, ks. Marek Marczak, rektor WSD, pobłogosławił posiłek, a klerycy animowali śpiew kolęd. Posługę przy stołach sprawowali pracownicy wszystkich jednostek Caritas. Uczestnicy spotkania zjedli tradycyjne wigilijne dania - zupę grzybową, pierogi z kapustą i grzybami, kapustę z grochem i smażoną rybę. Nie zabrakło kompotu z suszonych owoców i świątecznego makowca.

Po posiłku do sali gimnastycznej zawitał Święty Mikołaj, który obdarował najmłodszych gwiazdkowymi prezentami. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali również tabliczkę czekolady z wizerunkiem Świętego Mikołaja Biskupa i jego życiorysem.

Tomasz Kopytowski
Zobacz zdjęcia: Wspólnota Caritas przy wigilijnym stole