Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie

Chłopiec w Oknie Życia w Pabianicach

okno życia w pabianicachW Oknie Życia w Pabianickim Centrum Medycznym znaleziony został 3,5-miesięczny chłopiec. W poniedziałek, 4 maja 2015 roku, o godz. 10.00 w szpitalu rozległ się dźwięk alarmu, informujący, że zostało otworzone Okno Życia. Pracownicy szpitala myśleli, że to kolejny fałszywy alarm. Tym razem okazało się jednak, że w koszyku leży niemowlę - chłopiec. Przy dziecku znalazły się również dokumenty, w których matka zrzeka się praw rodzicielskich.

Chłopiec trafił od razu na oddział niemowlęcy, gdzie został zbadany. Jest zdrowy i pozostanie w szpitalu dopóki sąd nie zdecyduje o jego dalszym losie. Rozpoczęły się już procedury adopcyjne. Prezes Pabianickiego Centrum Medycznego deklaruje, że maluch może pozostać w szpitalu do momentu odebrania go przez rodzinę adopcyjną lub zastępczą.

Okno Życia w Pabianickim Centrum Medycznym otwarte zostało pod patronatem łódzkiej Caritas 31 maja 2011 roku.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej utworzyła jeszcze dwa Okna Życia:

• w Piotrkowie Trybunalskim - przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Armii Krajowej 9), otwarte 12 września 2009 roku podczas inauguracji peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji łódzkiej. Opiekę nad nim sprawują siostry salezjanki (Zgromadzenie Sióstr Maryi wspomożycielki),

• w Łodzi - przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej (ul. Obywatelska 60), otwarte 19 marca 2010 roku

Oprócz Okien Życia Caritas w Łodzi działa jeszcze Okno Nadziei w II Szpitalu Miejskim im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13, gdzie pozostawiono do tej pory dwoje dzieci. W Oknie Życia w Piotrkowie Trybunalskim uratowano dwóch chłopców: 26 lutego 2010 roku (chłopiec otrzymał imię Jan) i 31 marca 2010 roku (chłopiec otrzymał imię Dominik).

Okno Życia to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okna Życia nie są alternatywą dla dotychczasowych możliwości zostawienia dziecka w szpitalu po porodzie lub skrócenia drogi adopcji. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie stanowią najlepszego rozwiązania. Okno Życia jest alternatywą dla porzucenia noworodka na śmietniku i pozbawienia go opieki. Potrzeba też z naszej strony konkretnych działań promujących szacunek dla życia. Musimy wspierać materialnie i duchowo rodziny wielodzietne. Być solidarni z matkami i ojcami samotnie wychowującymi dzieci. Najmniejsi są nadzieją lepszego świata i jak uczył Jan Paweł II, są nadzieją również Kościoła.

W marcu 2015 roku minęło 9 lat od utworzenia pierwszego Okna Życia w archidiecezji krakowskiej. Okno to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Obecnie w całym kraju są 53 takie okna, a ich otwarcie najczęściej następuje 25 marca – w święto Zwiastowania Pańskiego, gdy w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia. Do tej pory w Oknach Życia pozostawiono 77 niemowląt. Najwięcej – 17 w Krakowie i w Warszawie – 14 dzieci.

Tomasz Kopytowski
<- wróć