Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Nasze galerie

700 dzieci na koloniach Caritas

25 czerwca 2009
Ponad 700 dzieci i młodzieży odpoczywać będzie tego lata na turnusach kolonijnych organizowanych przez łódzką Caritas. W pierwszej serii kolonii bierze udział 150 podopiecznych. Akcja wakacyjna odbywa się pod hasłem "Od chaosu do Kosmosu".
Przygotowania do organizacji kolonii rozpoczęły się już jesienią ubiegłego roku. Było to konieczne, ponieważ Caritas gości w swoim ośrodku w Drzewocinach grupy dzieci z Białorusi i Litwy. "Wypoczywające na naszych koloniach dzieci ze Wschodu będą miały możliwość bliższego poznania kraju swoich przodków oraz zaprezentowania polskim rówieśnikom państw, z których pochodzą" - zapowiadają organizatorzy. Tegoroczny wypoczynek na koloniach Caritas odbywa się pod hasłem "Od chaosu do Kosmosu". "W trakcie trwania turnusu koloniści przeżyją niepowtarzalną podróż w czasie, zaczynającą się w chwili stworzenia świata, w znaczeniu zarówno religijnym jak i mitologicznym. Podróż przez wieki zakończą w dobie ery kosmicznej" - mówi Tomasz Kopytowski z Caritas. W programie kolonii są elementy edukacji religijnej, historycznej, ekologicznej i prozdrowotnej. "Taka edukacja ma pomóc uczestnikom w uzyskaniu przekonania, że Stwórca jest Bogiem dobrym, obdarzającym wspaniałymi darami, a każdy człowiek poprzez różne formy aktywności ma możliwość wpływania na rozwój cywilizacyjny współczesnego świata oraz jest odpowiedzialny za obecny i przyszły stan środowiska oraz jakość życia przyszłych pokoleń" - podkreśla dyrektor łódzkiej Caritas, ks. Jacek Ambroszczyk. W trakcie kolonii odbywać się będą m.in. zajęcia plastyczne, muzyczne, techniczne, sportowe, konkursy i wycieczki. "Tak wiele metod aktywizujących wyzwala pozytywne emocje, łączy naukę i wypoczynek" - zauważa Kopytowski. Uczestnikami kolonii opiekuje się wykwalifikowana kadra wychowawcza i medyczna: nauczyciele, studenci, klerycy, siostry zakonne, lekarze, pielęgniarki i ratownicy WOPR. W organizację turnusów zaangażowało się ponad 50 wolontariuszy Caritas Archidiecezji Łódzkiej. "To sprawdzeni ludzie, którzy nie tylko dbają o dobrą zabawę i wypoczynek dzieci, ale również uczą i wychowują" - podkreśla Kopytowski. Koloniści mają możliwość uczestniczenia w codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy świętej. Na tegoroczne wakacje łódzka Caritas przygotowała 11 turnusów. Są organizowane w sześciu ośrodkach: w Kolumnie, Drzewocinach, Rochnej, Poświętnem, Sulejowie i Kołobrzegu. Wypoczynek letni dofinansowany jest ze środków Senatu RP, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi i Kuratorium Oświaty w Łodzi. Pozostałe środki pochodzą ze zbiórek zorganizowanych przez Caritas w łódzkich marketach sieci Carrefour, funduszy pozyskanych w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i 1% podatku.
Radio PLUS Łódź